Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 6 PrimulPrimul ... 3456 UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 54

Subiect: Am revenit

Data înscrierii
    29.04.2008
    Locație
    RO & USA
    Posturi
    1.164
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    no offense, may i ask you what do you smoke (or take)?!?
    Aici in USA suntem liberi la exprimarea opiniilor personale.

Daca tu gandesti ca opinia mea este eronata, atunci prezinta tu niste argumente solide.

As aprecia perspectiva ta argumentata.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.193
    Putere Rep
    33

Implicit

well, nu te oprește nimeni să ai sau să îți expui părerile...

înainte de a-ți prezenta argumente, răspunde-mi la o întrebare: ai auzit de civil forfeiture? îți sugerez să faci niscai studiu, să vezi cu se se mănâncă și cum actuala administrație (care desigur nu are altceva în gând decât să fie în slujba cetățeanului american de rând) vrea să taie restricțiile impuse de odioasa administrație a cioroiului islamist (sic!) care mai protejau cât de cât cetățeanul. după aia vorbim de instituțiile guvernamentale care sunt în slujba cetățeanului.

și după aia vorbim de deținuți ținuți în celulă fără apă (adică fără nici un strop de apă, nici cel puțin la budă) timp de 7 zile și căruia ii s-a acordat ajutor medical... doar post-mortem. un infractor desigur, dar un om până la urmă, care a crăpat efectiv de sete în timp ce își implora gardienii ce se uitau la el prin vizorul ușii cum moare. și bineînțeles nimeni nu e vinovat, toată lumea a urmat ”procedurile”.

și după aia vorbim și de funcționarii publici care pot să refuze să își facă slujba din considerente religioase (pe care desigur același funcționar nu dă doi bani când e vorba curu' lui) și pe urmă are pretenția să îi fie plătite cheltuieli cu avoatul de câtre cetățenii care l-au ales. de fapt, nu doar pretenția, ci să îi oblige... pe motiv că era angajatul county-ului atunci când a refuzat să își facă treaba.

bineînțeles, dacă mai ai chef de vorbă...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.082
    Putere Rep
    33

Implicit

Bine ati revenit dragi forumisti ,nu am activat des pe forum,dar l-am citit .Va doresc sa aveti parte de lucruri faine in viata si de reusite in planuri!
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    3.765
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de NYCDream Vezi post
    Eu de un an de zile tot incerc sa simplific totul cat mai mult - activitatea pe retelele de socializare, activitatile extra- profesionale, evenimentele, intalnirile. Pur si simplu vreau sa imi concentrez atentia pe ceea ce este important, necesar si vital.

In ceea ce priveste Statele Unite, consider ca este unicul stat democratic de pe planeta, cu institutii guvernamentale sigure care vin in sprijinul protectiei drepturilor cetatenilor sai.
    Dupa ce am trait aici atata timp, nu cred ca m-as putea obisnui si accepta incertitudinea politica si sociala, absenta unui sistem, a justitiei, doar de dragul frumusetii sau a stiluiui de viata mai placut.
    Pentru mine garantiile oferite de USA sunt primordiale.

Aici traim riguros, matematic, organizat, disciplinat, predictibil si stabil. Haosul, jungla din Romania, discriminarea din tarile Europene, nesiguranta, instabilitatea Uniunii Europene eu nu le voi accepta niciodata.

Am inteles ca tu te-ai stabilit in Franta. Nu sunt familiara cu viata de acolo, insa daca tu esti multumit si fericit in Franta atunci este bine. Daca poti evita compararea sistemelor de guvernare si a legilor iti va fi mult mai usor sa te adaptezi si sa traiesti frumos si linistit.

Da, m-am maturizat, linistit. Eram mai jucausa, poznasa cu ani in urma. Toti eram impulsivi, emotionali aici si profitam de faptul ca actionam in anonimat. Acum pentru mine confruntarile virtuale nu fac sens, iar daca inevitabil vor aparea, ma voi retrage discret, fara replici si fara suferinta. Viata este prea scurta si trebuie traita armonios si frumos cu toata lumea.
    Unicul stat democratic? Probabil daca ai fi pozitionat exprimarea asta la sfarsitul postarii tale si nu la inceput, ar fi dat o alura mai credibila celor spuse de tine.
    Nu este adevarat. Tari mai democratice decat SUA gasim 30 usor pe planeta Pamant iar in aproximativ 50 un individ mediu poate trai la acelasi nivel. SUA prin institutiile guvernamentale chiar e necesar sa se implice mai cu bagare de seama in ceea ce priveste protectia cetatenilor sai, numai daca luam in considerare faptul ca e doar una din cele doua tari din lume care practica dubla taxare. Cealalta e una prin Africa nici nu stim cum se numeste.
    Certitudinea politica si sociala. Sociala nu exista in SUA. Politica, de un an de zile e doar un circ continuu. Probabil nu iti dai seama dar din afara se vede extrem de prost.

Justitia. Aici ai dreptate. Imi e dor de justitia americana. Imi e dor de locuri unde oamenilor le e frica sa incalce legea. Mi-ar placea o cale de mijloc. In SUA prea incordati, aici sunt prea relaxati. Dar daca as avea de ales as alege SUA. Cu o mica notita, cui ii e frica sa fie politist acolo, sa se lase. Stii cazul fetei aleia din Australia impuscata de curand cand a sunat 911. Cert e ca in SUA tre sa faci tot posibilul nici sa nu interactionezi vreodata cu politia, altfel ai o mica sansa ca lucrurile sa mearga sud si sa sfarsesti ciuruit. Deci la 911 sa suni tu pt protectie sociala, eu nu.
    Pt incheiere cu garantiile oferite de SUA, consider ca daca esti nefamilist, SUA e super.
    Daca ai copii si iti pasa de ei, incepi sa iti dai seama ca exista locuri mai bune de crescut o familie.

Eu da, traiesc in Franta noptile si weekend-urile. Restul timpului in Elvetia. Ma bucur de pasul facut, chiar si cu necazurile intampinate specific omului naiv in Europa, ma simt din ce in ce mai bine si mai implinit aici.
    Zona.. nu are rost sa intru in amanunte. Mai postez cate o poza de pe afara din cand in cand.

Pe forum nu se mai cearta nimeni stai linistita. Datul la gioale nu e cearta. Ne mai contram si noi ca daca am canta toti aceeasi melodie ne-am plictisi si ne retragem.

Ps. Mie incepe sa imi placa un pic "discriminarea" din Europa. Imi place ca nu exista atat de multa inclinare "politically correct" incat sa ne imbecilizam complet. In afara de Eurovision lol!.
    Inca exista toalete pentru barbati si toalete pentru femei. Iar persoanele de culoare stiu si ei si admit ca sunt negri. Nu au pretentii de African Europeans. Unii sunt de pe insule.
    Si nu in ultimul rand daca faci o gluma nevinovata (nu proasta), nu sar 50 de insi invocand hartuire sexuala ca niste copilasi pudici de clase elementare.
    Daca intra Hillary in noi, ne obliga sa ne aliniem LGTBQ dar asa mai are si pustiul meu o sansa sa invete sa se pishe din picioare si sa puna mana pe un cur de femeie.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 10.08.2017 la 17:10.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.091
    Putere Rep
    37

Implicit

inca nu se poate vorbi in Europa de o democratie. sunt sigur ca in 20 de ani ,multumita prietenilor nostrii de peste ocean,va domina acest sistem de guvernare si pe batrinului continent.
    viitorul urmasilor nostrii este asigurat.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.091
    Putere Rep
    37

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Bine ati revenit dragi forumisti ,nu am activat des pe forum,dar l-am citit .Va doresc sa aveti parte de lucruri faine in viata si de reusite in planuri!
    Bine ai revenit Loniia si noi iti dorim numai bine !

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.082
    Putere Rep
    33

Implicit

Paul multam de gandul bun.Daca imi amintesc bine aveai un catel ,Pisoi imi pare rau ti-ai pierdut unul din prieteni,sper te-ai consolat avand unul nou.Avem 3 cateii ,trece timpul ei imbatranesc mai degraba si ma tem sa pierd vreunul.
    Am speranta sa reinviem comunicarea intre forumisti.
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.565
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de NYCDream Vezi post

Aici traim riguros, matematic, organizat, disciplinat, predictibil si stabil. Haosul, jungla din Romania, discriminarea din tarile Europene, nesiguranta, instabilitatea Uniunii Europene eu nu le voi accepta niciodata.
    M-am mutat de 2 ani in Ro, probleme cu parintii batrani si treburi neincheiate. Daca inainte mai aveam vise si tanjeam sa ma mut linistita in Germania sau Elvetia pot spune ca aceste vise mi s-au spulberat , nu mai corespunde nimic cu ce stiam eu de acum 20 si ceva de ani ,din pacate schimbarea pe care o vad este in rau. Cat despre Romania cred ca este putin spus jungla dar macar am scapat de drumuri si de grijile cu ai mei. Binenteles ca stiam cand am plecat ca ma pot intoarce oricand in State ceea ce am de gand sa fac in viitor.Pot spune ca pe langa multe altele imi lipsesc prietenii si colegii din State , deocamdata profit de timpul pentrecut cu parintii si prietenii (multi au fost putini au ramas) si de vizite la greu prin Europa.

Iti dorec numai bine Loniia !
    Ultima modificare făcută de Melina; 14.08.2017 la 00:25.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.082
    Putere Rep
    33

Implicit

Melina merci.Ma bucur ca te-ai reacomodat in tara.Parintii imbatranesc si au nevoie de ajutor.Gestul tau este minunat.Cred ne reprezinta pe toti sa facem ce ne indeamna inima,cand este vorba de ei.In ultimii zece ani am trecut si noi prin situatia cand parintii sunt neputinciosi si este nevoie sa ii ingrijim.
    Iti doresc sa ai parintii cat mai mult posibil sanatosi ,ca-i destul de suportat pentru ei neputinta batranetii.
    Sa ai grija si de tine sa iti umpli timpul cu activitati ce iti fac placere.
    Eu exersez mental cum trebuie sa fii bunica.Peste cateva luni se naste primul nepotel,spun primul fiindca sper sa avem mai multi!
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.286
    Putere Rep
    28

Implicit

Wow! Melina si Loniia, v-am citit cu interes astazi, intr-o zi enervanta, ca toate zilele de luni, aici la Montreal. Cate s-au mai schimbat... Desi pamantul se invarte pe aceleasi coordonate cosmice, aceleasi stele nepasatoare ne privesc fix si nepasator noaptea pe cerul negru, noi, noi ne schimbam, ne schimbam foarte repede. Oameni pe care-i iubim se apropie incet, incet de punctul final, altii se pregatesc sa vina in lumea asta atat de ciudata si frumoasa... Si noi? Curgem si noi prin acest Timp imobil, nepasator si plin de mister.

Imi amintesc de o pilda Zen citita cu ani in urma. Despre relitivitatea notziunii de Eu.

Stau in fatza unui copac, numai Eu si copacul. Pana cand ramane numai copacul.

O zi buna la totzi.
    Ultima modificare făcută de christianT; 14.08.2017 la 19:38.
    Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat mai mult admir cainii.

Pagina 5 din 6 PrimulPrimul ... 3456 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •