Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 24

Subiect: Refuz Green Card

Data înscrierii
    29.05.2017
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Bani sunt,iesire dein situatie sa fie

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit Refuz Green Card

....am deschis acest topic pentru Aliona si am mutat aici toate postarile ei si raspunsurile adiacente!

p.s. Aliona, nu mai posta pe la alte topice cu acelasi subiect. Sper sa primesti raspunsuri folositoare aici.
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 30.05.2017 la 17:32.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Aliona,
    Din postarile tale nu se intelege prea mare lucru decat refuz la GC. In consecinta, nu cred ca cineva p-aici poate sa-ti dea un raspuns concret!
    Informatiile pe care le-ai dat sunt confuze chiar si pentru noi astia de pe aici care se mai pricep la problem de emigrare.

Citat Postat în original de Aliona Vezi post
    Salut,nustiu daca e necesar sa scriu aici dar sunt disperata
    Sotul meu a cistigat green cardu,am fost la interviu si D-na consul ne-a dat refuz pe motiv ca nu crede in relatia noastra,spuneti-mi daca este ceva de facut,orice
    Buna,mie si sotului ne-a fost refuzat green cardu pe motiv ca D-na consul nu crede in casatoria noastra,noi suntem disperati,se mai poate ceva de facut?Orice
    1- Cum a castigat sotul tau GC-ul? Pe ce baza?
    2- Daca sotul tau a castigat GC legal, pe ce motiv i-a fost refuzat?
    3- Sunteti casatoriti sau aveti doar o relatie in vederea casatoriei?
    4- Sa intelegem ca interviul s-a petrecut la ambasada! Pe ce baza v-ati prezentat la interviu?
    5- Ce intrebari vi s-au pus si ce ati raspuns?
    6- Cu ce documente v-ati prezentat la interviu?
    7- A pus vreo stampila pe pasapoartele voastre?

Un GC nu se obtine deloc usor! Ci bazat pe dovezi cu documente temeinice dar si de felul cum raspundeti la intrebari la interviu!

Probabil nu i-a placut?
    Dar se mai poate ceva de facut,orice,nustiu....
    Un refuz sau o aprobare nu se bazeaza pe ceea cei place sau nu Ofiterului Consular, ci pe dovezile prezentate si ce raspundeti la intrebari.

Daca ne dai raspunsuri acceptabile o sa analizam si o sa ne dam cu parerea cu sansele de viitor.
    Bafta.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    29.05.2017
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

am avut interviul de viza de imigrare pe data de 18 mai 2017.
    Din pacate viza ni s-a refuzat,motivind ca D-na consul nu crede in relatia noastra.
    Problema de fapt,consta in faptul ca nici nu ni s-a oferit aceasta sansa de a demonstra ca cu adevarat formam o familie.Tot interviul nostru a fost o intelegere intre noi,D-na Consul si D-ra traducator.
    Eu am depus in luna august la viza pentru a pleca la munca pentru o perioada de 2 luni.La etapa cind s-a finisat oferta de munca viza mi-a fost anulata de catre ambasada motivind ca deja angajatorul nu mai are nevoie de personal.
    Aceasta decizie a fost de comun acord cu sotul,am decis ambii ca 2 luni nu este o perioada atit de lunga ca sa fim separati unul de altul atunci cind sunt atitea metode de comunicare online.Este o relatie bazata pe incredere reciproca si de asta nu am vazut o problema.In acea perioada,noi nu stiam ca sotul este cistigator de Green Card,deoarece a fost anuntat de catre compania intermediara prin care am fost inregistrat abia in a doua jumatate a lunii septembrie.
    Sotul era categoric impotriva imigrarii in SUA si renuntasera la aceasta idee din start.
    In luna noiembrie,eu am depus la o viza de studii pentru a merge in SUA sa perfectez limba engleza.Parintii suportau toate cheltuielile de care era nevoie.
    Si in acest caz noi am decis ca e spre binele meu sa merg ca odata ce la baza relatiei stau sentimente puternice,nu exista nici un impediment in continuarea relatiei.
    Din pacate a fost refuzata la ambasada.
    Abia dupa aceasta,sotul decis sa faca totul pentru a ma face fericita,si a renuntat la ideea de a-si forma un viitor in Republica Moldova si a inceput sa se gindesca serios la ideea de a emigra.
    In luna decembrie ne-am casatorit si am continuat deja toate procedurile pentru a putea pleca.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.216
    Putere Rep
    32

Implicit

Am citit de doua ori si ..nu am inteles nimic.
    Am citit si a treia oara mai atent si tot ..nu am inteles nimic.
    Imi pare rau dar cred ca de aceea doamna consul v-a refuzat viza, probabil nici dansa nu a inteles nimic.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

decizia ofițerului consular e perfect justificată.

ați avut la interviu șansa să dovediți că aveți o relație corectă. faptul că nu ați fost pregătiți sau că nu ați avut dovezile necesare nu e vina ofițerului consular.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    29.05.2017
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

OK,poate ca nu am fost bine intelesi sau pregatiti
    Intrebarea mea este daca se mai poate face ceva pozitiv...

Data înscrierii
    29.05.2017
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Mai are rost sa depun pentru o altfel tip de visa?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

pentru DV nu se poate face nimic. decizia ofițerului consular e definitivă și nu se poate revoca.

tu poți să mai aplici, dar nu cred că vei primi viză în următorii 5 ani. poate ca dependent...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    29.05.2017
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc
    Sper sa ajung cindva in state,este cea mai mare dorinta a mea...

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •