Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Speranta moare ultima. 10 ani de incercari esuate la dv lott.

Data înscrierii
    08.05.2017
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit Speranta moare ultima. 10 ani de incercari esuate la dv lott.

Salut, parintii [sau mai bine zis parintele meu] incearca de 10 ani la dv lottery, iar eu de 5 ani fara noroc din pacate.

Desi am mai pus intrebarea asta si am fost si mai dezamagit de raspunsurile primite, o pun iar in speranta ca, poate, ceva s-a mai schimbat.

Mama a terminat liceul de arte, eu la fel, specializare muzica. Eu am doar diploma de bacalaureat, mama are si facultatea de contabilitate. Ca sa ne intretinem cantam, evident pe plan local, nimic notabil.

Nu am specializare pe ceva ce se cauta in State pentru a ma putea angaja si chiar daca as putea nu as vrea pentru ca sunt de parere ca trebuie sa ai oportunitatea de a incerca mai multe job-uri pe mai multe domenii pana iti gasesti ceva. Nu mi-au placut nicioadata chestiile facute la mii de kilometrii distanta. [patron handicapat, iti spune una aici si cand ajungi acolo e alta, s.a.m.d]

Este vreo cale de a ajunge acolo cu DREPT DE MUNCA dar fara o oferta de angajare? Nu ma intereseaza daca e temporara sau permanenta viza, tot ce vreau este sa am drept de munca.

M-am interesat de O-1 dar nu indeplinesc conditiile. [Nu am aparitii in ziar, nici salariu peste media din Romania, etc.] M-a tot batut gandul sa plec cu o viza de turist si sa muncesc la negru dar am realizat ca dezavantajele sunt MULT mai mari decat avantajele.

Multumesc :D

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

doar prin viză de familie.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    08.05.2017
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    doar prin viză de familie.
    Nicio sansa, evident nu am familie acolo nici macar de cel mai indepartat grad.

Daca totusi as alege sa plec cu o viza de turist si in timpul pe care il pot petrece acolo legal imi gasesc un angajator care e dispus sa ma angajeze, pot sa-mi schimb viza? Adica, din cate stiu angajatorul trebuie sa faca eforturi destul de mari sa angajeze un international.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

nu poți, vizele astea (de muncă) nu se dau decât prin procesare consulară.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    08.05.2017
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    nu poți, vizele astea (de muncă) nu se dau decât prin procesare consulară.
    Aa super, deci in tara asta am sa mor. Multumesc pentru raspunsuri :D

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de ravaell Vezi post
    Aa super, deci in tara asta am sa mor. Multumesc pentru raspunsuri :D
    In Europa se poate trăi bine, legal. Trăiesc si români fara bacaaureat si facultate....Desigur poate doresti sa trăiești doar in America, dar ...din cate inteleg nu vrei sa rămai in Ro si ai idei bune. Oricum, noroc poti avea si fara loterie.

Data înscrierii
    08.05.2017
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    In Europa se poate trăi bine, legal. Trăiesc si români fara bacaaureat si facultate....Desigur poate doresti sa trăiești doar in America, dar ...din cate inteleg nu vrei sa rămai in Ro si ai idei bune. Oricum, noroc poti avea si fara loterie.
    Da, asa este. Am decis ca o sa plec cu o viza de turist si o sa fac busking [o sa cant pe strazi pentru donatii] din moment ce este perfect legal. Probabil ca o sa pierd mai multi bani decat o sa castig dar cel putin o sa fie o experienta frumoasa si o sa am sansa sa inteleg mai bine America si cat de greu este acolo )

O sa incerc sa sub inchiriez ceva prin LA sau am sa stau prin airbnb. Nu stiu inca cum o sa-mi car chitara dupa mine dar probabil ca este mai ieftin sa-mi cumpar alta de acolo decat sa o transport pe asta.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

dacă ăsta ți-e planul, mai bine stai acasă...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de ravaell Vezi post
    Da, asa este. Am decis ca o sa plec cu o viza de turist si o sa fac busking [o sa cant pe strazi pentru donatii] din moment ce este perfect legal. Probabil ca o sa pierd mai multi bani decat o sa castig dar cel putin o sa fie o experienta frumoasa si o sa am sansa sa inteleg mai bine America si cat de greu este acolo )

O sa incerc sa sub inchiriez ceva prin LA sau am sa stau prin airbnb. Nu stiu inca cum o sa-mi car chitara dupa mine dar probabil ca este mai ieftin sa-mi cumpar alta de acolo decat sa o transport pe asta.
    Nu stiu ce sa zic, mai bine asteapta puțin sa se limpezească puțin lucrurile cu Imigrația in US. Acum sunt timpurile destul de tulburi, si s-ar putea sa îți ratezi șansele la o eventuala șansa de imigrare. Dar, dacă tot te hotărăști sa o iei pe calea de mai sus, uite aici un link:

https://www.ultimate-guitar.com/news...formances.html

In LA e o comunitate mare de romani si ăștia mai tineri îs chiar faini. S-ar putea sa te ajute, dacă pot. E un grup pe Facebook ii zice (parca) Romani in Los Angeles. Good Luck!

Smile…It confuses people..!!

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •