Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Campionatele europene de gimnastica 2017 - Cluj

Data înscrierii
    04.07.2016
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit Campionatele europene de gimnastica 2017 - Cluj

La competitia de la Cluj-Napoca participa 274 de gimnasti din 37 de tari (168 gimnasti si 106 gimnaste), alaturi de aproape 450 de antrenori, medici, arbitri, oficiali.

Romania a incheiat participarea la CE de gimnastica cu patru medalii, doua de aur, una de argint si una de bronz. Obiectivul delegatiei Romaniei este de castigare a 2-3 medalii. La ultima editie a CE individuale, in 2015 (Montpellier), gimnastii romani au cucerit doua medalii: Marius Berbecar – argint la paralele si Andreea Munteanu – aur la barna.

Catalina Ponor (29 de ani) a castigat medalia de aur la Campionatele Europene de Gimnastica de la Cluj dupa ce a primit in finala de la barna 14.566. Larisa Iordache a luat medalie de bronz cu nota 13.966.

Catalina Ponor a fost initial calificata si la sol, dar a ratat ultimul act dupa declasarea notei, in absenta unui element obligatoriu in exercitiu.
    Tot duminica, in prima finala a zilei, Marian Dragulescu a castigat medalia de argint la sarituri (14.733), aurul revenind rusului Artur Dalaloian (14.933), iar bronzul lui Oleg Verniaiev (Ucraina, 14.649).

Marian Dragulescu, medaliat sambata cu aur la sol, iar duminica la sarituri, cu argint, a declarat: ”Cu astea doua medalii, de la Cluj, am 31, sunt cel mai medaliat sportiv roman la Europene, Mondiale si Olimpiada. Ma mandresc cu asta. Medalia de azi a fost un bonus, m-am bucurat si pentru ea si ca am plecat cu fruntea sus de aici si am adus bucurie tuturor. Normal, aceste medalii dau motivatie, incredere. Simt ca pot face fata pe plan european si mondial, iar cat pot, de ce nu? Mi-a placut foarte mult la Cluj sala, publicul calduros, ne-a transmis energie pozitiva”.

Sursa: http://stirileprotv.ro/stiri/sport/c...-de-bronz.html

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.464
    Putere Rep
    10

Implicit

Felicitari echipei Romaniei, care s-a comportat mai mult decat rezonabil la aceste campionate europene!

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •