Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Master la universitate americana

Data înscrierii
    12.04.2017
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit Master la universitate americana

Buna ziua,

Numele meu este Monica si as vrea sa cer parerea celor care au fost intr-o situatie similara cu cea pe care o sa o descriu mai jos, sau care stiu cum s-ar proceda intr-o astfel de situatie. Situatia mea este urmatoarea:

Sunt rezident permanent in SUA, status obtinut prin casatorie cu cetatean american acum 3 ani. Inainte de a ma muta in SUA, am locuit si studiat in Romania (Academia de Studii Economice, Bucuresti) unde am terminat un master in 2012. Acum, vazand ca masterul romanesc nu prea ma ajuta cu nimic in SUA, m-am hotarat sa aplic pentru un alt master la o universitate americana.

Printre altele, mi se cer diplomele si foile matricole de la studiile universitare(licenta plus master) facute in Romania, dar aici intervin problema si nedumerirea mea: pe site-urile universitatilor americane la care o sa aplic zice ca vor "official transcripts" adica, foia matricola si diploma sa le fie trimise in plic sigilat, cu stampila si semnatura pusa pe sigiliu de la universitatea romana. Eu am ambele diplome si foi matricole in original (cu supliment in limbile franceza si engleza ca asa se dau la ASE), dar nu le am in plic sigilat ca atunci cand am fost sa mi le ridic de la facultate, acum 5 ani nu stiam sau planuiam ca o sa ajung in situatia asta.

Nu am de gand sa aplic pana in ianuarie-februarie 2018 dar cam trebuie sa incep de pe acum sa-mi strang documentele si materialele necesare asa ca intrebarea mea este urmatoarea: tinand cont ca acum locuiesc in SUA si n-am cum sa ma duc la Bucuresti, la ASE sa le cer sa-mi elibereze inca o data diplomele, in plic sigilat asa cum se cere, ce alta solutie ar fi? Bineinteles ca planuiesc sa contactez telefonic sau prin email ASE-ul sa vad ce-mi zic, dar pana atunci ma gandeam ca poate gasesc un raspuns aici..

Tin minte ca atunci cand m-am dus prima data sa-mi ridic diplomele, m-au pus sa semnez niste hartogaraie, si se mentioneaza si pe site-ul ASE ca diplomele si foile matricole se elibereaza numai titularului pe baza actului de identitate si semnaturii unei fise. Dar daca eu nu pot sa revin in Romania, oare nu ar putea ei sa-mi trimita tot ce-mi trebuie in SUA prin posta? Inca o data, eu deja mi-am ridicat ambele diplome personal acum 5 ani, doar ca nu le am in plic sigilat cu stampila si semnatura ASE-ului pe sigiliu.

Apoi, asta poate ca e o intrebare stupida, dar din moment ce mi-am ridicat deja originalele la ambele diplome, ASE-ul inca mai are sau poate cumva sa "faca" alte originale? Imi cer scuze daca e o intrebare imbecila, dar ma simt cu totul coplesita momentan de tot procesul asta care mi se pare extrem de intortocheat si complex care este aplicarea la o universitate americana O.o

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi,

M

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.464
    Putere Rep
    10

Implicit

Posibil ca mecanismul de aplicare de care vorbesti, sa fie valabil pentru cei care aplica din afara SUA, pentru ca multe detalii nu au sens. Nu cred sa fie vreo problema, atata timp cat ai actele aici. Cei de la universitatea unde aplici, pot suna in Romania sa se convinga de autenticitatea diplomelor tale.

Succes si sa ne tii la current!

Data înscrierii
    12.04.2017
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc frumos pentru raspuns, Sorin. Chiar azi am de gand sa trimit cateva email-uri pentru mai multe detalii, sa vedem ce aflu.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.464
    Putere Rep
    10

Implicit

Stiu persoane care locuiesc in SUA, au aplicat si au terminat mastere aici, fara sa se deplaseze in Romania pentru vreun act, nu ar trebui sa ai vreo problema.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

cea mai bună soluție e să trimiți diplomele cuiva din țară, acela să meargă cu ele la ASE și să ceară să fie puse în plic sigilat, pe care ți-l returnează.

desigur, secretariatul facultății ar putea să se ocupe cu asta, dar nu intră în atribuțiunile lor, dacă o fac e fie pentru că vor să fie amabile ori din convingere.

ori cauți o universitate care lucrează pe alt sistem (ex. îți acceptă actele așa cum sunt)

ASE nu are alte originale și nici nu poate să facă altele. ei au doar cotorul carnetului din care au fost eliberate diplomele. îți pot elibera însă duplicate ale originalelor. da' atunci să vezi bătaie de cap... că trebuie să declare originalele pierdute/distruse... publicație în ziar local, în Monitorul Oficial...

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Posibil ca mecanismul de aplicare de care vorbesti, sa fie valabil pentru cei care aplica din afara SUA, pentru ca multe detalii nu au sens. Nu cred sa fie vreo problema, atata timp cat ai actele aici. Cei de la universitatea unde aplici, pot suna in Romania sa se convinga de autenticitatea diplomelor tale.

Succes si sa ne tii la current!
    nu neapărat. parcă nu știi că câte bordeie, atâtea obiceie? fiecare universitate are propriul sistem de echivalare a studiilor. unele vor acte în plic sigilat de la emitent, altele acceptă să le depui tu singur; unele vor ca plicul să vină direct de la emitent (prin poștă), altele te lasă să duci tu plicul sigilat; unele au propriile servicii de echivalare, altele lucrează cu companii specializate (care fac și ele ca mai înainte); unele cer acte traduse, altele n-au nevoie, că fie au traducătorii lor proprii, fie lucrează cu companii de traduceri (ori au angajați exact pe limba ta); unele vor originale doar, altele se mulțumesc cu copii sau vor acte supra-legalizate; etc, etc, etc...
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 13.04.2017 la 13:05.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    12.04.2017
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc frumos pentru raspuns, aramis_13. Am trimis deja cateva email-uri la universitatile unde vreau sa aplic sa le explic situatia, acum astept sa vad ce raspuns imi dau. Si da, pe langa faptul ca vor "transcripts", mai vor sa fie si echivalate sau evaluate de WES sau o alta agentia din asta care se ocupa cu asa ceva. WES-ul la randul lor vor tot asa "official transcripts" si in plus mai vor si apostila pe ele de la CNRED (in Romania).... Taraganeala mare, multa bataie de cap si birocratie pentru o chestie atat de simpla...:( Sa vedem ce aflu, pana la urma s-ar putea sa fie nevoie sa fac asa cum zici tu, sa trimit diplomele parintilor in Romania sa le duca ei la ASE si sa le ceara sa mi le puna in plic. E stupid, sper ca doamnele secretare sa fie cooperative totusi ca din cate tin eu minte erau cam "acre" )

Data înscrierii
    12.04.2017
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Cineva de la Georgetown tocmai mi-a raspuns la email si iata ce au zis:

"Thank you for your email. We will still require official copies from the university. You should contact your university's registrar and request that they send us a copy either electronically or in a sealed envelope. "

Deci inteleg ca n-au nevoie de diplome, dar trebuie sa contactez ASE si sa le cer sa le trimita copii ale foilor matricole ori in format electronic ori in plic sigilat. Presupun ca ASE-ul pastreaza copii ale foilor matricole, nu?

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •