Follow RomanianPortal on Twitter       
Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 131 to 135 of 135

Thread: Uniunea Europeana (European Union) - bune si rele (good and bad)

Nu, nu. Nu ei sunt vinovati, ci Fidel. Sau daca o asculti pe nevasta mea, eu sunt vinovat pt toate relele.
    Never give up. In rest ce mai pot spune. Nu esti afectat de fenomen catusi de putin si de aceea iti permiti sa fi ignorant.
    Nu ne-ai spus totusi pe unde prin zona dai cu sapa. Poate suntem vecini si ar fi pacat sa nu iesim la o lemonada. As avea sa-ti arat un video luat de camera mea din fata casei. Sa vezi cum s-a furat masina vecinilor de peste strada acum exact 8 zile la 1:28 noaptea. E educativ si ti se umple sufletul de empatie.
    Dar ma repet, ce stii tu..
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu

Dupa ce anul trecut am haladuit prin Clisura Dunarii pe malul romanesc, anul asta am trecut la sarbi, sedus de vazusem la ei, adicatelea muzeul Lepenski Vir si cetatea Golubac, plus ca vroiam sa testez multprealaudata lor ciorba de peste; asa se face ca am oprit la o carciuma/han, ceva desprins parca din scrierile lui Sadoveanu: o casuta veche cu tigle rosii, pridvor de lemn si ascunsa intr-o multime de flori.
    Cale de vreo suta si ceva de kilometri, oriunde opresti, te poti intelege cu oricine in romaneste, dar aici, la masa, am sporovait mai pe-ndelete cu patronul sau administratorul stabilimentului, ce-o fi fost el.
    Doua chestii m-au pus pe ganduri, anume ca atunci cand m-am aratat uimit de omniprezenta limbii romane in zona, cumatrul m-a corectat spunandu-mi ca ei sunt vlahi si limba lor e vlaha, nu romana, iar a doua s-a referit la intrarea lor in UE.
    Fata de ce vazusem la noi, adicatelea nenumarate pensiuni, desi majoritatea fara gust si neincadrabile in peisaj, mii de turisti, trafic aglomerat, am facut remarca cum ca odata intrati in uniune, la fel o sa fie si la ei, cu dezvoltarea zonei si tot restul.
    "Nu, domnule, nu ne trebuie! Ne-am lamurit ce v-a oferit voua Europa! Nu mai aveti nicio lingura de pamant, l-ati vandut pe tot strainilor."
    ..............
    Asta-i ce-am avut de spus.

Quote Originally Posted by marian42 View Post
    "Nu, domnule, nu ne trebuie! Ne-am lamurit ce v-a oferit voua Europa! Nu mai aveti nicio lingura de pamant, l-ati vandut pe tot strainilor."
    ..............
    Asta-i ce-am avut de spus.
    Inteleapta gandire. As vota oricand pentru un Roexit.

Daca ar fi spus cineva ca nu vrea Romania in UE acum vreo 10-12 ani, era omorat cu pietre.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Quote Originally Posted by VanDerGigi View Post
    Daca ar fi spus cineva ca nu vrea Romania in UE acum vreo 10-12 ani, era omorat cu pietre.
    Este o vorba veche care suna cam asa: de-ar sti omul ce-ar pati, dinainte s-ar pazi.

Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314