Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 16 din 17 PrimulPrimul ... 614151617 UltimulUltimul
Rezultate 151 la 160 din 162

Subiect: Uniunea Europeana (European Union) - bune si rele (good and bad)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.193
    Putere Rep
    38

Implicit

poate ca aveti dreptate,cateodata ma las coplesit de pesimism. asta imi spune si baiatul meu,dar el este in timpul zilei foarte ocupat si nu prea il intereseaza politica sau procesul de islamizare al societatii.
    este foarte tolerant fata de toata lumea.poate pentru-ca a crescut aici. am discutii contradictorii cu el si ma face sahmat cu argumente convingatoare despre multiculturalism si toleranta.
    zilele trecute la o discutie mi-a stat pe limba sa il intreb cum de nu are nici un prieten muslem ,dar am renuntat. il lasa sa castige ca sa ii ridic moralul.

Shogunelu tu esti situatia fericita de turist,nu te poti compara cu noi cei cu cetatenii de veacuri in occident. sincer sa fiu sunt putin invidios la gandul ca tu te vei reintoarce in tara. probabil ca populatia va fii cam de 15-16 milioane,cetateni toti unul si unul. oameni batrini,pensionari sau tineri bine educati. criminalii si saraciile sunt la rescolarizare la nemti. lucru pe care guvernul roman nu a fost in stare sa-l faca pentru cetatenii lui.

ca de obicei va pun un cilp la subiect. m-a impresionat invatatoarea ca a dat in lacrimi cand un copil a spus ca nu vrea sa plece in vacanta.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.611
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    Shogunelu tu esti situatia fericita de turist,nu te poti compara cu noi cei cu cetatenii de veacuri in occident. sincer sa fiu sunt putin invidios la gandul ca tu te vei reintoarce in tara. probabil ca populatia va fii cam de 15-16 milioane,cetateni toti unul si unul. oameni batrini,pensionari sau tineri bine educati. criminalii si saraciile sunt la rescolarizare la nemti. lucru pe care guvernul roman nu a fost in stare sa-l faca pentru cetatenii lui.
    Turist esti cand stai intr-un loc 2 saptamani, eu stau aici de 5 ani. Nu ma leg de picior cu lanturi nici aici, nici in alta parte, nici macar in Romania, e o alegere calculata. N-am spus ca ma intorc in Romana, am spus ca ma intorc daca vestul Europei devine prea gretos. Sunt si raman flexibil, la cum arata lumea de azi imobilismul s-ar putea sa fie o greseala fatala.

PS Am eu prieteni musulmani si nu doar unul. De fapt unul din cei mai buni prieteni de-ai mei de aici e un afgan pashtun, musulman. Oamenii astia au o cu totul optica asupra prieteniei, priveste Lone Survivor daca nu l-ai vazut.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.832
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    PS Am eu prieteni musulmani si nu doar unul. De fapt unul din cei mai buni prieteni de-ai mei de aici e un afgan pashtun, musulman. Oamenii astia au o cu totul optica asupra prieteniei, priveste Lone Survivor daca nu l-ai vazut.
    E mult adevar aici si e de meditat...
    Am un amic turc, l-am ajutat candva, demult, cand ii era greu.
    N-a uitat, cum multi d-ai mai au facut-o, plus ca oricand ma pot baza, la randu-mi, pe ajutorul lui.
    Dom'le, orice s-ar spune despre ei - de rau - o chestie nu le-o poti nega: recunostinta.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.832
    Putere Rep
    31

Implicit

Ce vreau sa va spun?
    Pai, manca-v-as gura, am ramas bușbee (stie Gigi) cand am vazut ce si cum investesc europenii de "apa calda" in educatie!!!
    Sa va povestesc:
    - Prietenena lu fii-meu se duce sa-si faca masteratul in Olanda. A terminat facultatea in Romania cu medie mare - nu sefa de promotie, dar p-aproape.
    Ce-i ofera olandezii?
    Bursa care acopera costul studiilor si al rechizitelor pe doi ani - hai sa zicem ca pana aici nimic deosebit, dar urmeaza.
    Posibilitatea unui imprumut garantat de stat - ca sa vezi ce chestie!
    E de ajuns sa prezinte o adeverinta cum ca lucreaza 8 (opt!) ore pe saptamana, ceea ce automat ii aduce o bursa de 500 de euro din partea statului olandez.
    Pupa-v-ar mosu, pai cand o tara ofera asemenea oportunitati in educatie, cum naiba sa nu prospere?!!!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.037
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    E mult adevar aici si e de meditat...
    Am un amic turc, l-am ajutat candva, demult, cand ii era greu.
    N-a uitat, cum multi d-ai mai au facut-o, plus ca oricand ma pot baza, la randu-mi, pe ajutorul lui.
    Dom'le, orice s-ar spune despre ei - de rau - o chestie nu le-o poti nega: recunostinta.
    Salut Mariane!!!
    Asta cu recunostinta, difera de la om la om. Tocmai a taiat un iranian vreo 14 insi intr-un autobuz in Germania ..ma rog probabil n-a avut nimic pt care sa fie recunoscator.
    Si eu am avut un prieten musulman (din parinti egipteni) dar nascut crescut in State. Baiat de mare calitate. Pacat ca a pus mana o sud americanca uratica si dementa pe el si nici sa mai vorbeasca la telefon nu mai avea voie daramite sa mai se vada cu vreun prieten. L-a convertit si la Christianism ca conditie de baza sa se marite cu el.
    Navasta-mea are o buna prietena musulmana tot la fel nascuta si crescuta in State din parinti irakieni. Nota 20 peste tot. Asa femeie inteligenta, destul de rar. Dar barbat'su american alb get beget, om destept si ala inginer la Boeing ..nu mai mananca bacon desi adora. (Intelegeti de ce) Cum bah sa nu mananci bacon? La ce dracu mai traiesti? E ca si cum nu bei un spritz, nu tufi, etc..

Dar care aveti vreun prieten la catarama algerian?
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 20.07.2018 la 17:39.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.037
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    .. sincer sa fiu sunt putin invidios la gandul ca tu te vei reintoarce in tara. probabil ca populatia va fii cam de 15-16 milioane,cetateni toti unul si unul. oameni batrini,pensionari sau tineri bine educati.
    Nu ai pt ce sa fi invidios. Romania a avut, are si va avea intotdeauna proprii ei paduchi. Aproape ca uitasem.
    Vizionand clipul din articol nu pot spune decat: Pacat! Pacat ca ... intelegeti voi.

http://m.mediafax.ro/social/tinerii-...onal-17362887#

Ps. Am observat ca si romanii au evoluat mult, nu mai scrie nicaieri evidenta. Mai, mai, cum sa numesti tiganul tigan?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.611
    Putere Rep
    22

Implicit

Referitor la musulmani:

In jobul meu permanent conduc echipa de securitate pt una din top 10 companii din lume, vreo 50 de oameni in echipe de 12-18 oameni.
    Vreo 12 nationalitati, religii, culturi si obiceiuri diferite, cred ca vreo 70% din oameni sunt musulmani. Acum mai bine de doi ani cand am acceptat pozitia nu ma asteptam sa fie asa o provocare.
    La inceput mi-am cam pierdut rabdarea cu musulmanii, ba de Ramadan erau lesinati de foame, de sete sau epuizare, ba nu raspundeau la apelurile radio ca tocmai se rugau, etc.

Zile amare le-am facut si mie mii de nervi pana am priceput ca nu (mai) suntem in armata, ca eu trebuie sa-mi schimb atitudinea si sa mai domolesc asprimea inerenta. Am inceput sa-i ascult, sa le inteleg problemele, sa le respect religia si obiceiurile. Le-am dat flexibilitate cu conditia sa nu afecteze operatiunile noastre.
    Aceiasi musulmani care erau recalcitranti sar acum oricand am nevoie de ei si unii dintre ei imi sunt dragi. Sunt constient ca exista multe alte fatete dar asta este experienta mea vizavi de problema musulmana.

Ca tot vorbeam in alt topic de evolutie spirituala.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    912
    Putere Rep
    12

Implicit

salut shogunelu! nice to see you si... pe drumul evolutiei spirituale!
    musulmanii sunt si ei amestecati, ca si noi, educati sau mai putin educati, hoti si netoti sau cu inima calda si deschisa... si-s mai putin omogeni decat mi-am inchipuit eu inainte de 2015...Religia ramane spalatura de creier pentru multi care se orienteaza dupa traditiile ei...
    merci coane Jiji ca te-ai gandit la mine! Romica n-a mai aparut pe aici dupa uragan, asa-i?
    Fain ca si conu' Marian mai da cu undita p'acia!
    Fidel, suntem inca in Europa fara granite, ce-au facut ministerprezidentu' nou si vechi in afara de a inaugurara in Bayern o noua institutie de periat migrantii?

Ce mai e bun si rau in Europa (in afara de Romania) fratilor?
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.037
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Ce mai e bun si rau in Europa (in afara de Romania) fratilor?
    Uite io m-am apucat sa cresc iepuri. Eu zic ca e un lucru bun din Europa. Rau e ca fac pipi-caca de m-am speriat. Se incadreaza. Matale ce mai zici? Cum iti prieste vara?

Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 30.07.2018 la 15:53.

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.193
    Putere Rep
    38

Implicit

toni,ce sa fie nou?
    la cea mai mica incercare de a oprii navala migrantilor se iese in strada si se protesteaza.
    saptamina trecuta au iesit verzii cu cei de stinga pe strazi . au exteriorizat spontan dorinta de imbogatire multiculturala si imbarligare rasiala. daca urmareai la tv actiunea ramineai cu impresia ca demonstrantii reprezinta marea majoritate a populatiei din Bavaria. din pacate realitatea este cu totul alta.
    in München traiesc ca. doua milioane de cetateni. din acestia 10 000 care au iesit sa demonstreze nu reprezinta si restul de 10 milioane de cetateni ai Bavariei care traiesc in zonele rurale.
    nu stiu cine a organizat demonstratia.dar mai mult ca sigur ca nu intereseaza ce ii preocupa pe oamenii de rind.

Pagina 16 din 17 PrimulPrimul ... 614151617 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •