Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 7 din 17 PrimulPrimul ... 56789 ... UltimulUltimul
Rezultate 61 la 70 din 162

Subiect: Uniunea Europeana (European Union) - bune si rele (good and bad)

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.158
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Melina Vezi post
    ...iar despre valurile de chinezi vad ca nimeni nu spune nimic, concluzia este ca ei se integreaza foarte repede si nu deranjeaza pe nimeni .

P.s. Spune sincer cati romani ai vazut pe acolo ?
    Chinezi ..foarte, foarte, foarte rar. Mai degraba cativa philipinezi.

Mi s-a intamplat sa mai aud vorbindu-se romaneste pe strada, intr-un magazin dar destul de rar totusi ..sau sa vad cate o masina cu numere de inmatriculare romanesti.
    Prin Geneva pe langa romani ok am vazut cativa tigani am postat si aici poze. Pe langa asta am mai vazut un grup de 4-5 la cersit. Regretabile imagini desigur. Dar bine totusi ca nu fac atentate teroriste ..gandesc eu. Si mi se pare ca reprezinta doar minoritatea in ziua de azi ceea ce este imbucurator.

In rest pot spune ca am observat numai romani oameni normali ..ca mine si ca tine.
    La mine la lucru dupa mine au angajat inca 3 fete romance. Una a venit din Londra originara din Bucuresti, alta din Romania originara din Onesti iar cealalta de abia s-a mutat din Paris originara din Suceava. Sunt bine crescute, educate vorbesc engleza si franceza perfect, muncitoare, istete si overall foarte in regula. Toti 4 lasam o impresie foarte buna stiu de la directoarea HR ca sefii si organizatia in general este multumita de noi dovada ca eu si cu una din ele am obtinut deja cate o mica promovare in domeniile in care am manifestat interes. Pe de alta parte reprezantam deja 5% din angajati intr-un mediu gen turnul Babel. Ne-am lovit inevitabil si de glume si comentarii mai necioplite din cand in cand totusi in limita bunului simt. Asta e Europa nu trebuie pus la suflet. Ma bucur ca avem ocazia si fortza sa le dovedim in fiecare zi ca daca au avut vreo oarecare reticenta in ceea ce ne priveste, s-au temut degeaba.

Nu sunt sigur ca am inteles in ce sens ai pus intrebarea? Ca sunt prea multi sau prea putini romani? Ca sunt de calitate sau neamuri proaste. In orice caz cred ca am raspuns suficient sa acopar mai multe aspecte.
    Concluzia nu e rocket science. Oamenii okay sunt bineveniti peste tot si sunt integrati cu usurinta. Neamurile proaste nu sunt placute de nimeni. Asta apropo de gandiri neinspirate gen "voi ati prins ciolan si nu vreti sa prinda si altii" referitor la situatia emigrantilor in Europa, care sunt convins ca exista printre noi.

Ps. De acord cu ce ai spus despre law enforcement SUA vs Europa. Aici e inca o gluma.
    Ps. 1 Cine vrea sa se integreze, se integreaza si in padurea amazoniana.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 22.08.2017 la 13:58.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Chinezi ..foarte, foarte, foarte rar. Mai degraba cativa philipinezi.
    Nu stiu ce sunt dar de exemplu la Roma era plin de asiatici si nu ma refer la turisti.
    Aici in Bucuresti se angeajeaza tot mai multi si la noi au angajat un chinez si s-a integrat perfect, deci pana si aici in Romania se vede o schimbare in sensul asta.Nu am nimic impotriva emigrantilor atata timp cat vor sa se integreze si fac parte din categoria “bun simt”, pe de alta parte intalnesti foarte multi din Ukraina , Transnistria , Republica Moldova si personal dupa ce am cunoscut cativa nu pot spune aceleasi lucruri bune despre ei. Deci daca esti alb nu inseamna neaparat ca ai o mentalitate sanatoasa.Parerea mea este ca romanilor chiar le-ar prinde bine mai multi emigranti cu “bun simt” poate s-ar mai destepta putin. Se pare ca in ziua de azi ca sa vezi lumea nu mai trebuie neaparat sa calatoresti, unii vin si altii pleaca traficul este foarte intens.Poti astepta in gara sau sa iei trenul alegerea este a ta.

Pe de alta parte reprezantam deja 5% din angajati intr-un mediu gen turnul Babel.
    Cat am trait in Elvetia (partea germana) prin anii 90 am remarcat ca erau multi veniti din Albania si Kosovo care lucrau acolo . Erau de pe atunci si multi arabi presupun ca numarul a crescut intre timp asta din cate am vazut cand am trecut acum cativa ani prin Geneva.

Nu sunt sigur ca am inteles in ce sens ai pus intrebarea? Ca sunt prea multi sau prea putini romani? Ca sunt de calitate sau neamuri proaste. In orice caz cred ca am raspuns suficient sa acopar mai multe aspecte.
    Intrebarea era pusa la modul ca sunt foarte multi romani care au plecat din Romania si peste tot pe unde te duci nu ai cum sa nu intalnesti si romani.Lucreaza foart emulti si in restaurante etc..Da ai raspuns sub toate aspectele.
    Ultima modificare făcută de Melina; 23.08.2017 la 06:47.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.158
    Putere Rep
    32

Implicit

Cat am trait in Elvetia (partea germana) prin anii 90 am remarcat ca erau multi veniti din Albania si Kosovo care lucrau acolo . Erau de pe atunci si multi arabi presupun ca numarul a crescut intre timp asta din cate am vazut cand am trecut acum cativa ani prin Geneva.

Intrebarea era pusa la modul ca sunt foarte multi romani care au plecat din Romania si peste tot pe unde te duci nu ai cum sa nu intalnesti si romani.Lucreaza foart emulti si in restaurante etc..Da ai raspuns sub toate aspectele.
    Da, foarte multi albanezi traiesc in Elvetia.
    Cum fac, habar n-am ca nici macar in UE nu sunt.
    Probabil cand ai trecut prin Geneva ai fost pe timpul verii cand foarte multi arabi din aia care au fantana personala de petrol in batatura, vin in concedii aici. Vin cu nevestele (chiar cu mai multe), cu puradeii si stau cate 1-2 luni. Sunt pline hotelurile cu ei, cheltuiesc multi bani si pleaca inapoi cu cate 10 valize de cumparaturi. A luat unul 14 valize Samsonite carbon ultra light si-a platit un pic peste 5000 chf de parca erau 5 euro. Lol
    La inceput ma intrebam ce palaria mea ii tot primesc elvetienii pe astia vara sa umple orasul. Pai $$$..le convine.
    Mi-a spus o vecina ca si la noi in complex e un arab care a cumparat o casa doar ca sa stea in ea o luna de zile pe an vara cand vine aici. Are 8 copii si cica e greu cu ei la hotel. I-am vazut si eu ..se deplaseaza cu ditamai duba de 10 locuri si copiii saluta pe oricine cu mare bucurie.

Asa e au plecat foarte multi romani in lume. Peste tot gasesti si in Zimbabwe nu cred ca dureaza mult pana auzi vorbind romaneste.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Da, foarte multi albanezi traiesc in Elvetia.
    Cum fac, habar n-am ca nici macar in UE nu sunt.
    Vin cu contracte si au dreptul sa lucreze cateva luni pe an acolo , cu acte in regula , asigurare medicala / platesc si taxe tin minte ca declarau mai multi copii ca sa ia bani mai multi.Nu stiu ce conventie are Elvetia cu Albania/Kosovo poate si cu alte tari.

Probabil cand ai trecut prin Geneva ai fost pe timpul verii cand foarte multi arabi din aia care au fantana personala de petrol in batatura, vin in concedii aici.
    Era intradevar vara , nu stiu ce sa zic probabil ca sunt putini care traiesc acolo permanent totusi tin minte ca s-a dat o spargere la un magazin de bijuterii intr-un satuc linistit in cantonul Luzern era o ditamai gaura in fereastra dimineata cand am trecut pe acolo iar geamul era din ala super gros, se zvonea prin sat ca au fost niste arabi care au dat spargerea.Si mai tin minte ca am cunoscut o romanca care traia acolo si era casatorita cu un libanez , dealtfel tipul parea de treaba binenteles cand esti foarte tinar vezi altfel lucrurile si nu esti asa de suspicios , pe vremea aia cu totul alte lucruri erau importante(cat de bine juca billiard etc..) Elvetia ca si alte tari nu facea diferenta si primea si arabi refugiati politic care aveau voie sa stea acolo o perioada mai lunga sau mai scurta de timp, dar nu pot sa spun ca am vazut multi. Asta se intampla prin 90 deci repet nu stiu ce si cum mai este acum , prin Geneva am trecut ca turist si ca turist nu vezi sau stii exact ce si cum.

P.s. De pe atunci (inceputul anilor 90 )am vazut o tiganca romanca la cersit cu cantece bocete etc.. mi s-a parut foarte ciudat sa o vad acolo in satul ala linistit pe atunci , o fi fost tot aia pe care ai vazut-o tu ? - Unde ai pus poza aia cu cersetorii de care zici ?
    Ultima modificare făcută de Melina; 24.08.2017 la 01:41.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.270
    Putere Rep
    40

Implicit

P.s. De pe atunci (inceputul anilor 90 )am vazut o tiganca romanca la cersit cu cantece bocete etc.. mi s-a parut foarte ciudat sa o vad acolo in satul ala linistit pe atunci , o fi fost tot aia pe care ai vazut-o tu ? - Unde ai pus poza aia cu cersetorii de care zici ?

poate a fost fica-sa. aia pe care ai vazut-o tu are acuma castel pe linga Bucuresti.

si la noi poti vedea vara multi arabi cu bani. femeile lor poarta burka si se deosebesc de femeile emigrantilor dupa reclama de pe pungile de cumparaturi.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Vad ca le place la racoare insa sunt sigura ca nu s-au apucat inca de ski , iarna cand m-am dus eu la ski in Kaprun nu am vazut nici un arab pe partie.
    Muslim populations by country: how big will each Muslim population be by 2030? https://www.theguardian.com/news/dat...rojection-2030

France 4,704,000 7.5 % 6,860,000 10.3 %
    United Kingdom 2,869,000 4.6 % 5,567,000 8.2 %
    Switzerland 433,000 5.7 % 663,000 8.1 %
    Germany 4,119,000 5 % 5,545,000 7.1 %
    United States 2,595,000 0.8 % 6,216,000 1.7 %
    Romania 73,000 0.3 % 73,000 0.4 %
    Ultima modificare făcută de Melina; 25.08.2017 la 02:19.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.158
    Putere Rep
    32

Implicit

Nu stiu daca as lua chiar de bune cifrele astea.
    In USA doar 2 meleoane jumate? Probabil doar in North-East.
    Interesant in Romanica se preconizeaza ca numarul va ramane la fel ..dar populatia per total va scadea incat numarul lor va insemna un procentaj mai mare. Cred ca peste un 25 de ani populatia Romaniei va fi sub 10 milioane.

Ps. Melina, incerc sa imi imaginez un arab cu cearceaful pe el la ski.
    PS. 1 vizionat video mai tarziu ..ezac cum zice in video Qatar si Arabi Saudita, aia sunt de le curge "uleiu" la robinet.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 25.08.2017 la 15:39.

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.270
    Putere Rep
    40

Implicit

“Wladimir Putins kürzeste Rede – Lebt in Russland wie Russen !”

Lebt in Russland wie Russen ! Jede Minderheit, gleichgültig, woher sie kommt, muss, wenn sie in Russland leben will, dort arbeiten und essen, Russisch sprechen und das russische Gesetz respektieren.
    Wenn Sie das Gesetz der Scharia bevorzugen und das Leben von Muslimen führen wollen, raten wir Ihnen, dorthin zu gehen, wo es Staatsgesetz ist.
    Russland braucht keine muslimischen Minderheiten. Die Minderheiten brauchen Russland, und wir werden Ihnen keine besonderen Privilegien gewähren oder unsere Gesetze zu ändern versuchen, um Ihre Wünsche zu erfüllen, egal, wie laut sie “Diskriminierung” schreien.

Wir werden keine Missachtung unserer russischen Kultur dulden. Wir sollten besser aus dem Selbstmord der USA, Großbritannien, Niederlanden, Deutschland und Frankreich eine Lehre ziehen, wenn wir als Nation überleben wollen. Die Muslime sind dabei, diese Länder zu erobern.
    Die russische Lebensart und Tradition ist nicht vereinbar mit dem Kulturmangel oder dem primitiven Wissen des Gesetzes der Scharia und der Muslime. Wenn diese, unsere ehrenwerte gesetzgebende Körperschaft in Erwägung zieht, neue Gesetze zu schaffen, sollte sie zu aller erst das Interesse der russischen Nation im Auge haben, in Anbetracht der Tatsache, dass muslimische Minderheiten keine Russen sind."

http://www.theeuropean.de/vladimir-p...sischen-kultur

daca am avea mai multi politiceni ca Putin,probabil ca nu am mai vedea araboaice cu burca pe strazile din orasele europei.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.270
    Putere Rep
    40

Implicit

vorbeam de forte de munca calificate la emigranti. in clipul de mai jos se poate vedea viteza cu care acestia acumuleaza cunostintele.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.270
    Putere Rep
    40

Implicit

Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 26.08.2017 la 09:01.

Pagina 7 din 17 PrimulPrimul ... 56789 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •