Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Despre emigrarea evreilor romani la Israel-tara lor.

Data înscrierii
    01.08.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit Despre emigrarea evreilor romani la Israel-tara lor.

Evreii romani au parasit Romania ,tara in care s-au nascut si au crezut ca fac parte din ea dar au gresit. Exodul a inceput in primii ani a anilor 50 din secolul trecut si a continuat cam 10 ani. Au emigrat din Romania la Israel si aproape totii s-au stabilit in noua-veche tara a lor. Cu timpul au ajuns unii evrei-romani sa implineasca posturi importante in Israel ca ministrii si nu de mult un comandant a armatei israeliene fiu a unor emigranti din Transilvania.
    Si eu care am ajuns in Israelcu familia fiind copil, am luat parte la minunea reinvierii a patriei noastre. Am servit si in armata ca reangajat multi ani,am luptat in 5 razboaie ca comandantul unei unitati combatante cu gradul de maior.
    Cam 50 devani nu am facut uz de limvba romana si ma scuz daca fac uneori greseli de ortografie ca in acesti 50 de ani au fost facute multe schimbari si adougari in gramatica limbii ,schimbari care nu le-am stiut.

In ultimii 8-10 ani mi-am gasit o distractie ca sa combat idei antisemite pe forumuri romanesti cum si amintirea adevaratei istorii a Romaniei inainte si in timpul WWII ca interntul este plin cu legende care descriu o istorie care nu sa intamplat in realitate . Istorii inventate de "patrioti romani" care sunt lipsiti de instruire ca sa descrie poporul roman ca erou viteaz si luptator ,calitati care tocmai nu se incadreaza cu adevarata istorie a poporului roman. Uneori combat si ideia populara ca Dacii sunt strabunii poporului roman. Nu ca caut sa jignesc poporul roman ci ca dupa parerea mea istoria se bazeaza pe fapte,scrise si examinari logice a diferitelor situatii.

Avand in vedere ca pilotul generalului Antonescu , Decebal Vasiu a fost unchiul meu,insurat cu sora mamei mele,care ne-a tinut la zi cu demersul a lui WWII si situatia Armatei romane, ma cred mai bine informat decat 99% din romanii care colinda azi forumuri romanesti.

Deocamdata pana aci. Cine are intrebari, eu stau la dispozitie ca sa raspund.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

iar ai apărut, mă?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    iar ai apărut, mă?
    israelianul a sosit, sa-l întâmpinăm cu flori ca si pe Edgar007

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Israelianul Vezi post
    In ultimii 8-10 ani mi-am gasit o distractie ca sa combat idei antisemite pe forumuri romanesti cum si amintirea adevaratei istorii a Romaniei inainte si in timpul WWII ca interntul este plin cu legende care descriu o istorie care nu sa intamplat in realitate . Istorii inventate de "patrioti romani" care sunt lipsiti de instruire ca sa descrie poporul roman ca erou viteaz si luptator ,calitati care tocmai nu se incadreaza cu adevarata istorie a poporului roman.
    Distractie cauti, distractie gasesti!!! De aia si iei multe bobarnace de la forumisti, ca nu discuti serios.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.659
    Putere Rep
    23

Implicit

Amice, faci de ras aliyah cu prostiile pe care le debitezi. Sa te auda evreii originari din Romania, multi dintre ei te-ar batea de te-ai caca pe tine.
    Pe de alta parte, romanii n-or fi ei anti semiti dar anti cretini sunt. Ti-am mai spus odata dar pricepi greu si uiti repede, asta e, atata poti si tu, ca prea bine cunosc Israelul si pe evrei ca sa-ti bag in seama tampeniile.
    Hai, ia-ti jucariile si rade-o in Neghev.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    01.08.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Ma scuz ca v-am deranjat in prostia voastra. Un moment am crezut ca v-au crapat toate joarsele antisemite, ca a-ti inteles ca situatia macabra in care va gasiti este legata strans de faptul ca v-au plecat evreii si azi un sfert de populatie a Romaniei au emigrat la apus si nu o sa-i mai vedeti. Si emigrarea numai continuie... Evreii in tara lor se bucura de belsug mai mare decat cel din apus.Israelul a devenit o tara care se aflaprintre cele mai inaintate din lume.

Nu va ajunge ca a-ti omorat 450 000 deevrei romani,civili neinarmati. Asa a declarat guvernul roman'nu eu.

In acord cu replicele voastre, cu toate ca am venit cu bumne intentii inteleg ca nu sunt dorit si cand eu nu sunt dorit eu las jigodile antisemite sa se creada supermani cu toate ca capul lor este plin cu ce este haznaua plina.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.171
    Putere Rep
    32

Implicit

Israelul a devenit o tara care se aflaprintre cele mai inaintate din lume.
    Oh ya. Israel first, America second.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Mulțumim Edgar! Dumnezeu să te aibă in pază si sa-ti dea liniștea de care ai nevoie. Shalom!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.278
    Putere Rep
    40

Implicit

Ma scuz ca v-am deranjat in prostia voastra. Un moment am crezut ca v-au crapat toate joarsele antisemite, ca a-ti inteles ca situatia macabra in care va gasiti este legata strans de faptul ca v-au plecat evreii si azi un sfert de populatie a Romaniei au emigrat la apus si nu o sa-i mai vedeti. Si emigrarea numai continuie... Evreii in tara lor se bucura de belsug mai mare decat cel din apus.Israelul a devenit o tara care se aflaprintre cele mai inaintate din lume.

Nu va ajunge ca a-ti omorat 450 000 deevrei romani,civili neinarmati. Asa a declarat guvernul roman'nu eu.

In acord cu replicele voastre, cu toate ca am venit cu bumne intentii inteleg ca nu sunt dorit si cand eu nu sunt dorit eu las jigodile antisemite sa se creada supermani cu toate ca capul lor este plin cu ce este haznaua plina.
    nu este corect din partea ta sa ne bagi pe toti in aceeasi oala sau sa ne faci respunzatori pentru ce au facut altii acum 80 de ani.
    in afara de asta in anii 40 era la moda in toata europa sa omori evrei. o moda trecatoare cum este astazi la moda sa te razi daca ai chelie. stiu ca este o gluma deplasata ce am scris,dar nici tu nu esti politicos cu noi. daca vrei sa conversezi incearca sa nu pleci de la premiza ca ne esti superior. incearaca sa fii normal.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Evreii romani au parasit Romania ,tara in care s-au nascut si au crezut ca fac parte din ea dar au gresit. Exodul a inceput in primii ani a anilor 50 din secolul trecut si a continuat cam 10 ani. Au emigrat din Romania la Israel si aproape totii s-au stabilit in noua-veche tara a lor. ....

Deocamdata pana aci. Cine are intrebari, eu stau la dispozitie ca sa raspund.
    E foarte bine ca evreii romani s-au intors in Israel si ca sunt fericiti acolo. Am eu o intrebare, nu stii cum ar putea fi convinsi si cei din Canada sa faca si ei la fel?

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •