Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Test Post from Bucătăria Dianei

Data nscrierii
    31.01.2017
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Test Post from Bucătăria Dianei

Paste cu piept de pui și conopidă

Pentru că sunt ndrăgostită de paste, astăzi vă mai dau o ideie cum să le gătiți. Rețeta e rapidă și nu presupune mult efort))

Ingrediente
    +400 ml supă bază de pui sau apă
    +350 g conopidă
    +250 g paste
    +200 g piept de pui
    +80 g ceapă sau o ceapă medie
    +40 g morcov sau un morcov mic
    +6 linguri suc de roșii sau 2 roșii medii tocate
    +4 linguri ulei de măsline
    +1 linguriță făină de gru
    +2 căței de usturoi
    +sare
    +piper negru

Pas cu Pas

Pasul 1
    Pentru nceput se ncinge uleiul n tigaie, apoi se rumenește carnea la foc ncet. Se gătește cu capac deasupra. Separat ntr-o cratiță se pune la fiert apa pentru paste. Dar atenție pastele trebuie sa fie gata odată cu sosul, uitați-vă pe pachet timpul de fierbere.

Pasul 2
    Apoi se adaugă ceapa și usturoiul, se amestecă și se călește la foc ncet cu capac deasupra. Ceapa se taie cubulețe mici, usturoiul se toacă mărunt.

Pasul 3
    Apoi se adaugă morcovul tăiat rondele se amestecă și se călește ncă cteva minute cu capacul deasupra. Acuma se sărează, gustați, morcovul este destul de dulce, manevrați cu cantitatea de sare după bunul plac.

Pasul 4
    Cam așa arată cumpoziția cnd și morcovul este călit, aici el este ncă crocant. Dacă doriți ca morcovul să fie mai moale, adăugați-l odată cu ceapa și usturoiul.

Pasul 5
    Apoi se adaugă n două părți ale tigăii separate de tocătură roșia și făina de gru.

Pasul 6
    Se amestecă făina n partea ei și roșia se presoară cu puțin piper negru. Se pune capacul pe o minută.

Pasul 7
    Apoi se amestecă și se mai lasă să se nadușe 2-3 minute, cu capacul deasupra.

Pasul 8
    La următorul pas se adaugă supa bază de pui sau apa și se lasă la foc mediu pnă ncepe a clocoti, apoi se dă la foc ncet. Se mai sărează dacă e nevoie.

Pasul 9
    Peste vreo 5-6 minute se adaugă conopida. Se amestecă și se pune capacul deasupra. Verificați dacă mai trebuie sare, conopida poate fi dulcie. Dacă doriți ca aceasta nauntru sa fie ncă puțin crudă - tăiați-o mai mășcat, dacă nu - tăiați-o mai mărunt.

Pasul 10
    Peste 3-4 minute se adaugă pastele deasupra.

Pasul 11
    Pastele se amestecă cu sosul și se mai lasă n tigaie la foc mediu 2-3 minute, după care pot fi servite.

Pasul 12
    Se servesc fierbinți cu puțin parmezan ras deasupra sau fără. Poftă bună!
    Ultima modificare făcută de sorin; 16.02.2017 la 15:21. Motiv: linkurile personale sau comerciale in scop de reclama, nu se admit. citeste regulamentul

Data nscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat n original de BucatariaDianei Vezi post
    Ultima modificare făcută de BucatariaDianei; Astăzi la 13:39. Motiv: linkurile personale sau comerciale in scop de reclama, nu se admit. citeste regulamentul
    na-ți-o frntă că ți-am dres-o. adică te-ai avertizatără singură, da' tot fără folos, că link-urile care ncalcă regulamentul sunt tot acolo.

PS pe site tot așa scrii? or ți-o fi fost foame și n-ai avut timp să scrii romnește?!?!
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 16.02.2017 la 15:27.
    plecat de-acasă.

Data nscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat n original de aramis_13 Vezi post
    na-ți-o frntă că ți-am dres-o. adică te-ai avertizatără singură, da' tot fără folos, că link-urile care ncalcă regulamentul sunt tot acolo.
    Am incercat sa-i intind o mana de ajutor, in loc sa-i inchid contul din prima (l-am inchis totusi din a doua, pentru incalcare regulament), dar unii se cred prea inteligenti si cred ca regulamentele sunt doar pentru fraieri.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •