Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 52

Subiect: California

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit California

Salutare romani! Am creat acest subiect nou pentru a afla cat mai multe despre California si daca se poate, in special San Pedro. Sunt un adolescent de 17 ani si doresc sa ma mut in SUA, de preferat in California cand voi fi independent si voi avea viata mea. Doresc sa stiu cat mai multe lucruri despre California, daca exista locuri de munca bine platite(voi alege specializarea pe cibernetica-IT), daca este o zona frumoasa, cum vi se par costurile si daca merita sa ma mut. Doresc sa ma mut, nu sa lucrez cativa ani pentru a castiga cativa banuti. De asemenea, doresc sa primesc aceste informatii de la niste persoane care traiesc in California si sunt bine informate. De asemenea, pref o zona linistita, nu prea saraca, nici prea bogata, prefer sa practic surfing-ul, si sa fie cat de cat cativa romani, nu doresc sa locuiec intr-o zona cu foarte multi romani. Si pe langa acestea, va rog sa imi dati cat mai multe informatii despre California si zonele sale, despre San Pedro, L.A. etc. Si cateva sfaturi pt mutare, si poate imi sugerati niste zone bune. Va multumesc! Si daca se poate, viata de zi cu zi. Accept orice informatii suplimentare.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de Radu0000 Vezi post
    Salutare romani! Am creat acest subiect nou pentru a afla cat mai multe despre California si daca se poate, in special San Pedro. Sunt un adolescent de 17 ani si doresc sa ma mut in SUA, de preferat in California cand voi fi independent si voi avea viata mea. Doresc sa stiu cat mai multe lucruri despre California, daca exista locuri de munca bine platite(voi alege specializarea pe cibernetica-IT), daca este o zona frumoasa, cum vi se par costurile si daca merita sa ma mut. Doresc sa ma mut, nu sa lucrez cativa ani pentru a castiga cativa banuti. De asemenea, doresc sa primesc aceste informatii de la niste persoane care traiesc in California si sunt bine informate. De asemenea, pref o zona linistita, nu prea saraca, nici prea bogata, prefer sa practic surfing-ul, si sa fie cat de cat cativa romani, nu doresc sa locuiec intr-o zona cu foarte multi romani. Si pe langa acestea, va rog sa imi dati cat mai multe informatii despre California si zonele sale, despre San Pedro, L.A. etc. Si cateva sfaturi pt mutare, si poate imi sugerati niste zone bune. Va multumesc! Si daca se poate, viata de zi cu zi. Accept orice informatii suplimentare.
    Stai p-aproape ca o sa-ti raspund atat cat se poate intr-o singura postare! ...sau poti sa mai dai maine p-aici avand in vedere ora din RO!

p.s. ...ce te-a determinat sa alegi San Pedro?
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post

p.s. ...ce te-a determinat sa alegi San Pedro?
    La aia ma gandeam si eu.
    Mic sfat: nu mai spune niciodata "vreau sa raman in cutare loc", pana n-ai stat o vreme acolo si stii cu ce se mananca. Viata e plina de surprize.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 07.02.2017 la 19:23.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Radu000,
    E prematur sa-ti formezi o idee despre mutarea in CA, avand in vedere varsta ta si planurille de viitor, spun asta pentru ca chiar daca ti-ai face "o idee sau calcule" ...astea se pot schima radical de la an la an! ...mai ales in privinta job-urilor ...si "cost of living" care creste in functie de" cum bate vantul in politica"!
    Cu cat esti mai aproape de faleza oceanului cu atat costul e mai mare.

In al 2lea rand CA e "mare" si oarecum e impartita in "segmente" cu clima diferita chiar daca "toata California se pare frumoasa" ...pentru cei care locuiesc aici!
    Am inteles ca pentru inceput nu intentionezi sa lucrezi! ...cum te vei intretine? Ai cumva parinti care te pot finanta sa supravietuiesti perioadei de acomodare?
    In al 3lea rand si cel mai important! ...cu ce viza crezi tu ca poti intra in US ca sa-ti indeplinesti "dorinta de a te muta in CA"?
    Intreaba si o sa-ti raspund!

p.s. ...un "vis sau o dorinta" nu e de "nerealizat" ci doar trebuie sa fi bine informat ca sa o indeplinesti!
    p.s.2 ...Sogunelu' a gustat din plin "strugurii de p-aici" dar acum nu-i mai plac nici aia din "UK"
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

p.s.2 ...Sogunelu' a gustat din plin "strugurii de p-aici" dar acum nu-i mai plac nici aia din "UK"

Ei as, shogunelu nu-i mort nici dupa strugurii de-acasa, daramite altii...singurii cu care e de accord oricand sunt aia din paharul de nero
    Editat de pisoi: fixed quote
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 08.02.2017 la 19:13.

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Radu000,
    E prematur sa-ti formezi o idee despre mutarea in CA, avand in vedere varsta ta si planurille de viitor, spun asta pentru ca chiar daca ti-ai face "o idee sau calcule" ...astea se pot schima radical de la an la an! ...mai ales in privinta job-urilor ...si "cost of living" care creste in functie de" cum bate vantul in politica"!
    Cu cat esti mai aproape de faleza oceanului cu atat costul e mai mare.

In al 2lea rand CA e "mare" si oarecum e impartita in "segmente" cu clima diferita chiar daca "toata California se pare frumoasa" ...pentru cei care locuiesc aici!
    Am inteles ca pentru inceput nu intentionezi sa lucrezi! ...cum te vei intretine? Ai cumva parinti care te pot finanta sa supravietuiesti perioadei de acomodare?
    In al 3lea rand si cel mai important! ...cu ce viza crezi tu ca poti intra in US ca sa-ti indeplinesti "dorinta de a te muta in CA"?
    Intreaba si o sa-ti raspund!

p.s. ...un "vis sau o dorinta" nu e de "nerealizat" ci doar trebuie sa fi bine informat ca sa o indeplinesti!
    In primul rând o sa studiez la universitate in marea britanie sau in SUA pentru a ma obișnui cu limba, deși stiu foarte bine engleză britanică, am aflat ca exista mici diferențe, dar le-am studiat si nu imi este foarte greu. Plus ca intenționez sa lucrez. In legătura cu viza, cetățenie, toate alea legale, le voi rezolva la momentul potrivit. Si dacă se poate, as dori informații despre san pedro care ar fi o problema, am auzit ca e o zona linistita, frumoasa etc si nah, despre clima

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Si având in vedere diferențele de fus orar, de 10 ore, cam pe la ce ora puteți fi prezent pe forum? Ora in CA

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

In primul rând o sa studiez la universitate in marea britanie sau...

Cu astea din UK va trebui sa te cam grabesti, ca avand in vedere hard Brexit-ul spre care ne indreptam vertiginos, nu prea o sa mai fie o varianta.

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Mai am încă 3 ani de liceu😁😁

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Sunt un adolescent de 17 ani
    Mai am încă 3 ani de liceu
    Da la cati ani ai inceput scoala, daca ai 17 ani si inca mai ai 3 ani de liceu?

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •