Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 6 PrimulPrimul ... 23456 UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 52

Subiect: California

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de DavidFilip Vezi post
    Radu: incearca sa intelegi in primul rand ca toti din cei care ti-au raspuns aici incearca sa te ajute sau cel putin asa am inteles eu unii mai sarcastici si colorati la vorba, unii mai blanzi ca niste matze, unii mai experimentati in viata si mai ales in viata din US.

Aspectele de care intrebi tu sunt foarte putin importante, incearca sa urmaresti esenta si lucrurile necesare. Anumite aspecte sunt minore sau usor rezolvabile pentru tine, e posibil tocmai alea sa te incurce sa iti indeplinesti visele.

Eu pot doar sa iti urez succes si sa te indrum sa iti urmaresti visele oricare ar fi ele, canalizeaza-ti energia si gandirea catre ele si se vor indeplini ;)
    Abia acum am inteles. Multumesc pentru asta. Si tu cumva esti de prin CA?

Data înscrierii
    04.07.2016
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Radu0000 Vezi post
    Abia acum am inteles. Multumesc pentru asta. Si tu cumva esti de prin CA?
    Nu, nu sunt.

Sfaturile mele daca vrei sa urmezi drumul asta:
    - trage tare la scoala si nu numai
    - incearca sa iti faci amici/prieteni/cunostinte in US
    - incearca sa prinzi ceva "excursii" in US de genul: work&travel, ceva legat de universitati, daca reusesti cumva sa ajungi la studiu in US ar fi fantastic
    - dupa ce faci 18 ani, participa la loteria vizelor

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Te rog din suflet sa ma scuzi daca am fost ignorant, nepasator. Acum mi-am dat seama ca ai incercat sa ma ajuti. Te rog sa ma scuzi, dar m-a cam enervat acel membru cum naiba l-o chema care e cam tare in gura.
    Nu ai de ce sa te scuzi fata de mine! Ai pus intrebari decente si ti-ai tinut cumpatul, ...si te sfatuiesc sa o faci in continuare.
    Ajut cu informatii pe cat imi este posibil fara sa induc in eroare pe cel care intreaba, asa cum am facut-o de-a lungu anilor p-aici.
    Asa ca pune orice intrebare si-ti voi raspunde.

Nu, nu sunt.

- incearca sa prinzi ceva "excursii" in US de genul: work&travel, ceva legat de universitati, daca reusesti cumva sa ajungi la studiu in US ar fi fantastic
    ...bune sfaturi!
    p.s. ...ti-am dat o bila verde!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu, nu sunt.

Multumesc pentru asta

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

pisoi, pari sa stii multe despre CA, si pare ca traiesti de ceva vreme acolo, si as dori sa vorbim mai mult, sa nu mai astept raspunsuri pe forum...poate putem lua legatura pe yahoo mail?

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

pisoi, pari sa stii multe despre CA, si pare ca traiesti de ceva vreme acolo, si as dori sa vorbim mai mult, sa nu mai astept raspunsuri pe forum...poate putem lua legatura pe yahoo mail?
    ...iti trimit PM!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    04.07.2016
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...bune sfaturi!
    Am gresit putin la ultimul:
    La 18 ani Radu nu o sa ai diploma de bac, deci nu vei trece de interviu chiar daca vei fi selectat.
    Rectificare: asteapta pana in clasa a 12-a si inscrie-te la loteria vizelor (speram ca va mai fi de actualitate).

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    p.s. ...ti-am dat o bila verde!
    Nah ce te faci acuma ca ultimul sfat era gresit, imi iei bila inapoi?
    PS: multam, am apreciat ;)
    Ultima modificare făcută de DavidFilip; 10.02.2017 la 15:41.

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Am gresit putin la ultimul:
    La 18 ani Radu nu o sa ai diploma de bac, deci nu vei trece de interviu chiar daca vei fi selectat.
    Rectificare: asteapta pana in clasa a 12-a si inscrie-te la loteria vizelor (speram ca va mai fi de actualitate).

Nah ce te faci acuma ca ultimul sfat era gresit, imi iei bila inapoi?
    PS: multam, am apreciat ;)
    Cat despre loterie, nu sunt sigur de asta, deoarece vreau sa lucrez cativa ani in romania, sa am vchime cat de cat in domeniu, ca sa nu alerg dupa job cand ma voi muta, si poate in timp ce lucrez in romania, aplic online sau cer o recomandare, si cand voi fi mutat un US sa fiu asigurat cu jobul. Mie mi se pare o idee ok..

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

David, imi poti da cateva sfaturi cum as putea sa imi fac prieteni prin US?

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.220
    Putere Rep
    32

Implicit

Nu inteleg de ce vreti toti sa ma luati cu intrebari de gen: viza de munca, cetatenie, acomodarea, gasirea unui job... Ma voi descurca cu toate acestea, eu doar v-am intrebat cum este viata in CA, cum e clima, daca se poate duce o viata buna, fara sa tragi de fiecare cent, si cum e zona.
    Nu lua in seama Radule, baietii astia sunt un pic invidiosi pe tine ca esti tanar, cu dorinta de reusita si extrem de realist. Ce n-ar da ei sa aiba varsta ta dar cu mintea lor. Pana termini tu liceul ca de abia ai 15 ani by the way nu e frumos sa minti, ridica Donald vizele la toata lumea si desemnarea locurilor de munca se va face in loc de stampila pe pasaport.
    Avem ceva in comun, si eu la 15 ani stiam deja ca nu vreau sa traiesc in Romania. Diferenta e ca grija mea insemna cum sa fac sa ajung acolo si apoi vad eu. La tine e invers, intai vezi tu. Apoi in ce localitate sa te stabilesti cand ajungi acolo e cel mai important pt tine acum lol. Clima auzi. Vrei sa-ti faci o viata sau ti-e teama sa nu degere outzele la prima adiere de vant? Ia doua jackete de acasa sa fi pregatit de orice vreme.
    Unde mergi prima data nu inseamna ca o sa traiesti toata viata acolo. Ce-ti place la 20 de ani posibil sa nu-ti mai placa la 30 sau sa nu se plieze pe situatia ta. Posibil sa te saturi sa vrei altceva, o noua provocare. Tu pari sa cauti un loc de unde vrei sa iesi la pensie
    Daca ai un pic de minte nu trebuie sa te mire ca lumea iti spune ca pui carul inaintea boilor.
    N-am facut noi cel mai bun liceu din DB dar nu ne confunda totusi cu copiii de seama ta. Experienta se dobandeste nu se invata.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Pagina 4 din 6 PrimulPrimul ... 23456 UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •