Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 52

Subiect: California

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu inteleg de ce vreti toti sa ma luati cu intrebari de gen: viza de munca, cetatenie, acomodarea, gasirea unui job... Ma voi descurca cu toate acestea, eu doar v-am intrebat cum este viata in CA, cum e clima, daca se poate duce o viata buna, fara sa tragi de fiecare cent, si cum e zona.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Radu0000 Vezi post
    Care e problema ...?
    măi rumânilor, bâietu' ista are dreptate! ne-am găsitără noi să ne răhățim în gustu' lui. băi, ie dămocrație, ie dreptu' lui să vizeze (pun intended!) cai verzi pe pereți. ori îi răspundeți la întrebările alea despre droagefloaceșiscaltoace, ori ciocu' mic și joc de glezne, cum îi stă bine chibițului...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

Nu inteleg de ce vreti toti sa ma luati cu intrebari de gen: viza de munca, cetatenie, acomodarea, gasirea unui job... Ma voi descurca cu toate acestea, eu doar v-am intrebat cum este viata in CA, cum e clima, daca se poate duce o viata buna, fara sa tragi de fiecare cent, si cum e zona.
    Daca nu stii sa citesti printre randuri, oamenii astia incearca sa-ti explice ca important e sa te concentrezi sa culegi informatii despre cum sa ajungi aici, ca nu-i chiar asa simplu cum crezi si nu trebuie sa o bifezi deja ca "rezolvat" pe lista de prioritati de viitor. Dupa ce te vei vedea cu viza in buzunar, informatiile despre anumite locuri sunt floare la ureche.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

băgamiaș (bip) iar mi-o iau de la conu' sorin c-alung forumiștii însetați de setea de cunoaștere...

Care e problema ...?
    aia e problema, da' dacă nu o poți recunoaște, degeab îți predicăm...

In caz ca nu ai auzit, la universitatile de top din Romania sau UK vin oferte pentru munca in SUA sau voi lucra cativa ani in Romania, apoi sa aplic pentru un job in CA.
    în caz că nu ai auzit, frecția la pcicor de lenm ajută mai puțin decât chiar și pătrunjelu-n supă...

Mai interesanta...? Eu chiar vreau sa scap din Romania asta care a ramas in urma cu 50 de ani.
    conform bancului de pe vremea tăticului națiunii, România e cu 50 de ani înaintea tututor...

sigur dacă ai bani căcălău, da' nu așa știi cum? căcălău de trebuie să-i întorci în pod cu furca ca să nu mucegăiască, atunci te doare-n p...ortofel de toate alea ca viză, cetățenie, drept de muncă, loc de muncă, criminalitate, vreme și alte vulgaritățiuri de astea. păi normal, că în cazu' ăsta te duci în Cali ca și cum te-ai duce colea peste deal, în Trebuci... ba te mai și așteaptă gubernatoriu' Schwațenegru cu covoru' roșu la scara avionului...

cu bani îți faci tot ce vrei, poți să-ți faci piscină în mijlocul Saharei sau plajă tropicală pă vârfu' lu' Everest... așa că ai dreptate, alea sunt mezelicuri...

PS ca elev la ăl mai bun liceu din DB, la 17 ani și știind sigur că vei lucra în IT*, e cam nasol să nu știi să faci multi-quote. cam și cum te-ai apuca acum să scrii programe de PC în FORTRAN...

PS la * gurile rele spun că nenea ăla de trage cabluri și pune prize în rețea tot IT-ist se numește...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

OK, iti raspund direct la intrebari cu toate ca e destul de greu sa-ti dau raspunsuri concrete!

Incep prin a spune ca totul "depinde"
    California e mare, cu zone foarte bune, decente, mediocre, proaste si foarte proaste.
    Cu cat e zona mai buna cu atat e mai costisitoare. In fiecare zona fiecare traieste cum il tine "punga" sau in functie cu ce se ocupa!
    Cu cat ai job mai bine platit cu atat se poate duce o viata mai buna! Dar si cei care au venit mai mic o duc decent.
    Supermarket-uri sunt pentru toate "pungile" plasate pe zone.
    Costul vietii e foarte ridicat comparativ cu alte state incluzand casele sau apartamentele de inchiriat.
    Acum 2 zile am auzit la radio ca preturile vor creste si anul asta atat la case cat si la apartamente.
    Media de inchiriere ajunge la $2000
    Cu cat mai apropape de ocean cu atat mai scump.
    Cu toate ca e scump si aici se trage de fiecare cent in functie venit si pretentii!
    Ca vreme CA se imparte in doua, cea de nord si cea de sud.
    La nord e mai frig si in unele zone chiar ninge iarna.
    Aici in sud e mai cald dar frig noaptea si nu ninge decat la munte, cum ar fi Big Bear
    In LA vara temperatura este destul de ridicata, in unele zone se ridica la peste 100F, dar uscata comparativ cu statele din est.
    Se spune ca vremea ideala este in San Diego area.

Cam atat acum.
    Posteaza daca mai ai si alte intrebari.

p.s. Cam toate se schimba de la an la an, deci nu poti sa sti précis cum o sa fie peste 4-5 ani!

p.s.2 Am uitat sa-ti mai spun ca aici e zona seismica activa! De cand m-am asezat p-aici am trecut cu brio prin 4 cutremure majore, p-ale sub 6 le ignor.
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 10.02.2017 la 13:31. Motiv: Adaugat p.s2
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    măi rumânilor, bâietu' ista are dreptate! ne-am găsitără noi să ne răhățim în gustu' lui. băi, ie dămocrație, ie dreptu' lui să vizeze (pun intended!) cai verzi pe pereți. ori îi răspundeți la întrebările alea despre droagefloaceșiscaltoace, ori ciocu' mic și joc de glezne, cum îi stă bine chibițului...
    Hmm, nu stiu cu ce te-am deranjat...chiar nu stiu. In primul rand acesta este un forum, nu ti-am dat TIE mesaj personal, in al doilea rand, stai in bancuta ta daca nu iti convine. Atat zic, macar sa nu fiu nepoliticos, deoarece mie nu imi plac astfel de persoane si nu doresc sa ajung si eu asa.

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Daca nu stii sa citesti printre randuri, oamenii astia incearca sa-ti explice ca important e sa te concentrezi sa culegi informatii despre cum sa ajungi aici, ca nu-i chiar asa simplu cum crezi si nu trebuie sa o bifezi deja ca "rezolvat" pe lista de prioritati de viitor. Dupa ce te vei vedea cu viza in buzunar, informatiile despre anumite locuri sunt floare la ureche.
    Mi-ai deschis ochii. Multam Sorin, dar nu prea mi-a convenit sa primesc intrebari sau raspunsuri negative.. Insa, le multumesc tuturor pentru aceste informatii.

Data înscrierii
    04.07.2016
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

Radu: incearca sa intelegi in primul rand ca toti din cei care ti-au raspuns aici incearca sa te ajute sau cel putin asa am inteles eu unii mai sarcastici si colorati la vorba, unii mai blanzi ca niste matze, unii mai experimentati in viata si mai ales in viata din US.

Aspectele de care intrebi tu sunt foarte putin importante, incearca sa urmaresti esenta si lucrurile necesare. Anumite aspecte sunt minore sau usor rezolvabile pentru tine, e posibil tocmai alea sa te incurce sa iti indeplinesti visele.

Eu pot doar sa iti urez succes si sa te indrum sa iti urmaresti visele oricare ar fi ele, canalizeaza-ti energia si gandirea catre ele si se vor indeplini ;)

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    băgamiaș (bip) iar mi-o iau de la conu' sorin c-alung forumiștii însetați de setea de cunoaștere...

aia e problema, da' dacă nu o poți recunoaște, degeab îți predicăm...

în caz că nu ai auzit, frecția la pcicor de lenm ajută mai puțin decât chiar și pătrunjelu-n supă...

conform bancului de pe vremea tăticului națiunii, România e cu 50 de ani înaintea tututor...

sigur dacă ai bani căcălău, da' nu așa știi cum? căcălău de trebuie să-i întorci în pod cu furca ca să nu mucegăiască, atunci te doare-n p...ortofel de toate alea ca viză, cetățenie, drept de muncă, loc de muncă, criminalitate, vreme și alte vulgaritățiuri de astea. păi normal, că în cazu' ăsta te duci în Cali ca și cum te-ai duce colea peste deal, în Trebuci... ba te mai și așteaptă gubernatoriu' Schwațenegru cu covoru' roșu la scara avionului...

cu bani îți faci tot ce vrei, poți să-ți faci piscină în mijlocul Saharei sau plajă tropicală pă vârfu' lu' Everest... așa că ai dreptate, alea sunt mezelicuri...

PS ca elev la ăl mai bun liceu din DB, la 17 ani și știind sigur că vei lucra în IT*, e cam nasol să nu știi să faci multi-quote. cam și cum te-ai apuca acum să scrii programe de PC în FORTRAN...

PS la * gurile rele spun că nenea ăla de trage cabluri și pune prize în rețea tot IT-ist se numește...
    In legatura cu asta, nu am ce sa iti zic. Sincer imi e mila de tine. Si cel care pune prize si trage cabluri se numeste electrician. As fi foarte bucuros daca nu ti-ai mai face simtita prezenta. Si te asigur ca nu sunt vreun bogatan, ba chiar o duc cam rau, deoarece ai mei au divortat, stau cu mama, care incearca sa imi asigure un trai bun, renunta la multe pentru mine. Si judecand dupa felul tau de a vorbi, inseamna ca ai ura pe persoanele cu bani multi. Motivul, nu stiu care. Ah, si te rog, nu imi zi motivul, ca sa nu iti faci simtita prezenta.
    Ultima modificare făcută de Radu0000; 10.02.2017 la 14:33.

Data înscrierii
    07.02.2017
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    OK, iti raspund direct la intrebari cu toate ca e destul de greu sa-ti dau raspunsuri concrete!

Incep prin a spune ca totul "depinde"
    California e mare, cu zone foarte bune, decente, mediocre, proaste si foarte proaste.
    Cu cat e zona mai buna cu atat e mai costisitoare. In fiecare zona fiecare traieste cum il tine "punga" sau in functie cu ce se ocupa!
    Cu cat ai job mai bine platit cu atat se poate duce o viata mai buna! Dar si cei care au venit mai mic o duc decent.
    Supermarket-uri sunt pentru toate "pungile" plasate pe zone.
    Costul vietii e foarte ridicat comparativ cu alte state incluzand casele sau apartamentele de inchiriat.
    Acum 2 zile am auzit la radio ca preturile vor creste si anul asta atat la case cat si la apartamente.
    Media de inchiriere ajunge la $2000
    Cu cat mai apropape de ocean cu atat mai scump.
    Cu toate ca e scump si aici se trage de fiecare cent in functie venit si pretentii!
    Ca vreme CA se imparte in doua, cea de nord si cea de sud.
    La nord e mai frig si in unele zone chiar ninge iarna.
    Aici in sud e mai cald dar frig noaptea si nu ninge decat la munte, cum ar fi Big Bear
    In LA vara temperatura este destul de ridicata, in unele zone se ridica la peste 100F, dar uscata comparativ cu statele din est.
    Se spune ca vremea ideala este in San Diego area.

Cam atat acum.
    Posteaza daca mai ai si alte intrebari.

p.s. Cam toate se schimba de la an la an, deci nu poti sa sti précis cum o sa fie peste 4-5 ani!

p.s.2 Am uitat sa-ti mai spun ca aici e zona seismica activa! De cand m-am asezat p-aici am trecut cu brio prin 4 cutremure majore, p-ale sub 6 le ignor.
    Te rog din suflet sa ma scuzi daca am fost ignorant, nepasator. Acum mi-am dat seama ca ai incercat sa ma ajuti. Te rog sa ma scuzi, dar m-a cam enervat acel membru cum naiba l-o chema care e cam tare in gura.

Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •