Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 678
Rezultate 71 la 77 din 77

Subiect: Romanii fac demonstratie impotriva lasarii afara a politicienilor de la inchisoare

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Se preconizeaza un referendum anticoruptie in Romania. Sper ca vor iesi macar acum la vot, romanii nostri, ca daca nu, degeaba au inghetat de frig pe strada, pentru doua saptamani.
    Bre Sorine,
    ...ai luat-o razna si tu? ..."care romanii nostrii?" ca nu inteleg! ...ai cui? ...a-pai io inteleg ca in situatia de fata romanii sunt impartiti in 2 tabere! ...iar amandoua tabere "au inghetat de frig pe strada"!
    ...Ionel a iesit la ai "lui" din Victoria si i-a incurajat! ...apoi presat de imprejurari a iesit si la Cotroceni si a luat pozitia initiala a ...."mutului"

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Interesant! Cine il propune/cere si cine trebuie sa-l accepte/pregateasca?

Ce va fi intrebat poporu? Care sunt optiunile ?

Vreti coruptie ?
    da, nu, nu stiu? ;-)

O bila verde pentru cine poate da detalii.
    ...prea mult efort pentru doar o bila verde!
    ...ai pus prea multe intrebari contradictorii!

p.s. ...io cred ca Ionel are impresia ca "salamul (lui) de Sibiu" ie mai tare decat ...ala de "Plescoi"
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    914
    Putere Rep
    13

Implicit

ok. pisoi, doua bile verzi pentru efort!

asa e cum zici, romanii sunt impartiti in doua tabere; daci si romani;-)

Da' ce e mai rau, e ca fiecare crede ca ceilalti sunt corupti, ca exista solutii simple. Metoda Vlad Tepes de exemplu. Pe cine vrei sa tragi in teapa?! Lipseste din pacate o personalitate care sa-i uneasca ca natiune.

Totusi ce zice sorin e prea ambiguu "Se preconizeaza" ???

tipu' asta e dupa parerea mea foarte destept, o zice in 5 minute pe'a dreapta. Filmul ar trebui tradus la sibiu si plescoi.
    Ultima modificare făcută de toni41; 14.02.2017 la 03:32.
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit

Cine il propune/cere si cine trebuie sa-l accepte/pregateasca?
    Cred ca intre timp ai aflat deja raspunsul, asa ca nu ma mai agit.
    Ce va fi intrebat poporu? Care sunt optiunile ?

Vreti coruptie ?
    da, nu, nu stiu? ;-)
    Astia nu stiu cat de tari suntem noi forumistii, sa ne ceara ajutorul cu intrebarile, ca suntem asi la sondaje. Poate una dintre intrebari va fi: "vreti coruptie mai mare, sau mai mica?"
    Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    Bre Sorine,
    ...ai luat-o razna si tu? ..."care romanii nostrii?" ca nu inteleg! ...ai cui? ...a-pai io inteleg ca in situatia de fata romanii sunt impartiti in 2 tabere! ...iar amandoua tabere "au inghetat de frig pe strada"!
    ...Ionel a iesit la ai "lui" din Victoria si i-a incurajat! ...apoi presat de imprejurari a iesit si la Cotroceni si a luat pozitia initiala a ...."mutului"
    Eu zic sa schimbi de pe A3 sau RTv, ca te-au facut varza cu creieru'. Daca analizezi subiecte, predicate si toate alea in propozitii, nu ai mai intreba chestii inutile. Era simplu de dedus, facand o analiza intre cuvintele "romanii nostri" si "sa iasa la vot", adica era clar ca aia care nu iubesc pesedeu' n-au iesit la vot, de aia a iesit cum a iesit in decembrie.

P.S. Spune-mi si mie ce bei dimineata, sa incerc si eu

Data înscrierii
    04.07.2016
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

Reiau ceva ce am spus cateva pagini in urma:
    Citat Postat în original de DavidFilip Vezi post
    2) Parerea in cazul in care ordonanta se anuleaza o sa mi-o formulez in acel moment in functie de conditiile de atunci, nu imi pot forma o parere acum pe o situatie ipotetica.
    Pisoi ai spus ca raspunsul evaziv ... ca sa intelegi de ce am fost evaziv, timpul a aratat cam ce vroiam sa zic, depinde si cum se anuleaza/abroga, o explicatie data de un editor de stiri, nu de mine:

[...] OUG 13 ramane in Parlament in adormire, nici vie, nici moarta, cu speranta ca manipularile grosiere cu "vidul legislativ" [...] si eventuala atacare si pulverizare a OUG 14 la CCR, premeditata prin bombele neconstitutionale intentionat plantate in ea, vor permite ca la momentul potrivit sa fie resuscitata si sa intre in vigoare pentru a pune capat chinurilor dlui Dragnea.
    Sursa: http://www.ziare.com/liviu-dragnea/p...ge-psd-1453843

Poate se intelege de aici si de ce oamenii inca mai ies in strada, cand ordonanta aia 14 este data in felul asta normal ca nu mai ai incredere in nimic din ce zice sau face acest guvern.

@toni41: dupa mine omul este doar un bun orator ... ca o avea si inteligenta in spate, nu contest dar din filmuletul ala mie nu mi-a inspirat inteligenta pentru ca nu a venit cu nimic concret, doar putina analiza ... a folosit tehnica "excuses" asa cum zicea cu gura lui
    Ultima modificare făcută de DavidFilip; 15.02.2017 la 03:20.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    914
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de DavidFilip Vezi post
    ..., doar putina analiza ...
    Si noi facem analize, pacat ca tipu nu stie românește sa le citească😀 Solutiile noastre rezolva problema coruptiei foarte eficient, dar numai teoretic. Probabil ca e important sa stim care sunt radacinile coruptiei si ce are coruptia de a face cu faptul ca românii sunt divizați. ("They want to divide us")

Data înscrierii
    04.07.2016
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

toni41: Daca esti dispus sa faci o analiza legata de radacinile coruptiei esti invitatul meu, pana atunci as vrea sa mentioneaz ca romanii au inceput sa simta direct efectele luptei anticoruptie, in special in ultimii ani, a inceput sa ii "afecteze" cam pe toti. De la spitale unde inainte nu intrai in operatie pana nu dadeai spaga inainte, iti cereau sa cumperi tu totul (de la siringi de unica folosinta pana la toate medicamentele) pana la simple vizite in fata unor ghisee ale administratiei publice.

Pe langa anti-coruptie si anti-furt, s-a vazut o schimbare mica si in mentalitatea oamenilor si sentimentul asta a fost lovit tare cu manevrele guvernului actual, de acolo a plecat mobilizarea de a iesi in strada, chiar daca s-a incercat o mituire a populatiei la alegeri, sentimentul de "da-mi si mie ceva sa tac din gura" nu a mai primat.

Nu stiu de unde vezi tu divizarea aia, dar eu nu o simt in tara, chestia asta a aparut si se propaga numai la TV si putin pe afara.

Data înscrierii
    04.07.2016
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

Din seria "timpul le rezolva pe toate" un mic articol legat de marele praf in ochi cu ameda de la CEDO aruncat in acele zile si mentionat de cateva ori in acest topic.

CEDO a dat o rezolutie legata de starea penitenciarelor din Romania acum cateva zile:
    "Conditiile de detentie din penitenciarele din Romania contravin Conventiei Europene pentru Drepturile Omului, a hotarat marti Curtea Europeana pentru Drepturile Omului, intr-o decizie pilot in care ni se da un termen de 6 luni, in care autoritatile de la Bucuresti sa vina cu un plan de masuri pentru a imbunatati conditiile de viata ale puscariasilor."
    Sursa: http://www.ziare.com/stiri/inchisoar...hisori-1463038

"Singurul lucru care ni se cere pentru urmatoarele 9 luni (3 pana cand decizia devine definitiva si apoi inca 6) este sa fim in stare ce nu reusim de ani de zile, adica sa elaboram un plan coerent cu termene concrete pentru problema inchisorilor."

"Deci, ca sa fim bine intelesi, nu ne cere nimeni sa rezolvam problema inchisorilor in urmatoarele luni, ci sa stabilim cum o vom rezolva in termenul pe care tot noi il vom fixa. De asta trebuia gratiere zor-nevoie?"

"Curtea de la Strasbourg nu aplica amenzi, ci doar acorda despagubiri."
    [...]
    "Si in cazul Italiei a fost vorba despre despagubiri, nu despre amenda, mai mult, despagubiri stabilite de chiar statul italian ca ultima varianta de compensare si tinand cont de realitatea economica din acea tara, diferita de aceea din Romania."

Sursa: http://www.ziare.com/stiri/justitie/...tierii-1463133

Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 678

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •