Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 77

Subiect: Romanii fac demonstratie impotriva lasarii afara a politicienilor de la inchisoare

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    gratierea nu este o solutie dar este o parte, calculele alea facute pe genunchi au fost facute de Dna Pruna cea din guvernul Lapte si Miere Ciolos, daune sau amenda banii trebuiesc dati...
    daca se stia de problema din inchisori, dupa ce Pruna ca nu pot sa-i zic doamna a mintit la CEDO putea sa demareze inceperea unor proiecte pentru noi penitenciare, ea acum iese in strada si arata cu degetul la guvernul PSD, pai in mortii ma-sii de securista ce plm a facut in afara de jocurile murdare la comanda lui Kovesi?
    Spune-mi si mie ce fumezi, ca sa incerc si eu.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

yeah, o dam in bălării acum.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

cam asta sunt modificarile...

Ordonanta de urgenta nr. 13/2017 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 286/2009 privind Codul penal şi a Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedură penală

Ordonanta de urgenta nr. 13/2017

Guvernul României adoptă prezenta ordonanţă de urgenţă.

Art. I.
    Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 510 din 24 iulie 2009, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
    1. Alineatul (3) al articolului 269 se modifică şi va avea următorul cuprins:
    „(3) Favorizarea săvârşită de un membru al familiei sau afin până la gradul II nu se pedepseşte.”
    2. După alineatul (3) al articolului 269 se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins:
    „(4) Dispoziţiile alin. (1) nu se aplică în cazul emiterii, aprobării sau adoptării actelor normative.”
    3. Articolul 297 se modifică şi va avea următorul cuprins:
    „ Abuzul în serviciu

Art. 297. –
    (1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, cu ştiinţă, îndeplineşte un act prin încălcarea unor dispoziţii exprese dintr-o lege, o ordonanţă sau o ordonanţă de urgenţă a Guvernului sau nu îndeplineşte un act prevăzut de dispoziţiile exprese dintr-o lege, o ordonanţă sau o ordonanţă de urgenţă a Guvernului şi prin aceasta cauzează o pagubă materială mai mare de 200.000 lei ori o vătămare gravă, certă şi efectivă a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau juridice, astfel cum sunt prevăzute şi garantate de legile în vigoare, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
    (2) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea serviciului, îngrădeşte exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situaţie de inferioritate pe temei de rasă, naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenenţă politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă.
    (3) Dispoziţiile alin. (1) şi (2) nu se aplică în cazul emiterii, aprobării sau adoptării actelor normative.”
    4. Articolul 298 se abrogă.
    5. Alineatul (1) al articolului 301 se modifică şi va avea următorul cuprins:
    „(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, a îndeplinit un act ori a participat la luarea unei decizii prin care s-au obţinut, direct sau indirect, foloase patrimoniale, pentru sine, pentru soţul său, pentru o rudă ori pentru un afin până la gradul II inclusiv se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.”
    6. Alineatul (1) al articolului 308 se modifică şi va avea următorul cuprins:
    „(1) Dispoziţiile art. 289-292, 295, 297, 299, 300 şi 304 privitoare la funcţionarii publici se aplică în mod corespunzător şi faptelor săvârşite de către sau în legătură cu persoanele care exercită, permanent ori temporar, cu sau fără o remuneraţie, o însărcinare de orice natură în serviciul unei persoane fizice dintre cele prevăzute la art. 175 alin. (2) ori în cadrul oricărei persoane juridice.”
    7. Alineatul (1) al articolului 336 se modifică şi va avea următorul cuprins:
    „Art. 336. –
    (1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.”
    8. După articolul 336 se introduce un nou articol, articolul 3361, cu următorul cuprins:
    ” Consumul de alcool sau de alte substanţe ulterior producerii unui accident de circulaţie

Art. 3361.
    (1) Fapta conducătorului unui vehicul sau a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, ori a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a consuma alcool, produse ori substanţe stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora, după producerea unui accident de circulaţie care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, până la recoltarea probelor biologice, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
    (2) Nu constituie infracţiune consumul de medicamente cu efecte similare produselor sau substanţelor stupefiante, după producerea accidentului de circulaţie şi până la sosirea poliţiei la faţa locului, dacă acestea sunt administrate de personal medical autorizat, în cazul în care acestea sunt impuse de starea de sănătate sau de vătămarea corporală a conducătorului auto.”
    Art. II.
    Legea nr. 135/2010 privind Codul de procedură penală, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 486 din 5 iulie 2010, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
    1. Alineatul (5) al articolului 25 se modifică şi va avea următorul cuprins:
    „(5) În caz de achitare a inculpatului sau de încetare a procesului penal, în baza art. 16 alin. (1) lit. b) teza întâi, lit. e), f) – cu excepţia prescripţiei, i) şi j), în caz de încetare a procesului penal ca urmare a retragerii plângerii prealabile, precum şi în cazul prevăzut de art. 486 alin. (2), instanţa lasă nesoluţionată acţiunea civilă.”
    2. Alineatul (2) al articolului 2151 se modifică şi va avea următorul cuprins:
    „(2) În cursul urmăririi penale, controlul judiciar poate fi prelungit de către procuror, prin ordonanţă, dacă se menţin temeiurile care au determinat luarea măsurii sau au apărut temeiuri noi care să justifice prelungirea acestuia, fiecare prelungire neputând să depăşească 60 de zile. Prevederile art. 212 alin. (1) şi (3) se aplică în mod corespunzător.”
    3. După alineatul (2) al articolului 290 se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
    „(3) Denunţul se depune la organul de urmărire penală competent în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei prevăzute de legea penală.”
    4. După alineatul (1) al articolului 557 se introduce un nou alineat, alineatul (11), cu următorul cuprins:
    „(11) Odată cu înmânarea mandatului de executare, persoanei condamnate i se aduce la cunoştinţă, sub semnătură, în scris, dreptul prevăzut de art. 466 alin. (1), iar în cazul în care persoana nu poate ori refuză să semneze, se va încheia un proces-verbal”.
    Art. III. –
    (1) Judecătorul delegat cu executările penale va sesiza instanţa competentă pentru a se stabili incidenţa art. 4 sau a art. 6 din Codul penal pentru cauzele judecate definitiv. Judecata se va face de urgenţă, la intrarea în vigoare a art. I, pentru cauzele în care s-au aplicat pedepse sau măsuri privative de libertate.
    (2) Prezenta ordonanţă de urgenţă intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, cu excepţia prevederilor art. I, care intră în vigoare la 10 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.
    (3) Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 510 din 24 iulie 2009, cu modificările şi completările ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezenta ordonanţă de urgenţă, se va republica în Monitorul Oficial al României, Partea I, după aprobarea acesteia prin lege.
    (4) Legea nr. 135/2010 privind Codul de procedură penală, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 486 din 15 iulie 2010, cu modificările şi completările ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezenta ordonanţă de urgenţă, se va republica în Monitorul Oficial al României, Partea I, după aprobarea acesteia prin lege.
    *
    Prezenta ordonanţă de urgenţă transpune art. 8 alin. (4) din Directiva 2016/343/UE a Parlamentului European şi a Consiliului din 9 martie 2016 privind consolidarea anumitor aspecte ale prezumţiei de nevinovăţie şi a dreptului de a fi prezent la proces în cadrul procedurilor penale.˝

Data înscrierii
    04.07.2016
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit

yeah, o dam in bălării acum.
    Serios? Altii au dat-o deja in balarii:
    vb serios, sa se incinga oamenii lui Iohanus cu oamenii lui Dragnea, ce pari asa indignat?
    si cele de mai jos ... multumesc pentru confirmarea decizie mele

gratierea nu este o solutie dar este o parte, calculele alea facute pe genunchi au fost facute de Dna Pruna cea din guvernul Lapte si Miere Ciolos, daune sau amenda banii trebuiesc dati...
    daca se stia de problema din inchisori, dupa ce Pruna ca nu pot sa-i zic doamna a mintit la CEDO putea sa demareze inceperea unor proiecte pentru noi penitenciare, ea acum iese in strada si arata cu degetul la guvernul PSD, pai in mortii ma-sii de securista ce plm a facut in afara de jocurile murdare la comanda lui Kovesi?
    De ce nu zis asa tovarase, ca asta iti e buba, invoci un ministru de 1 an de zile la rezolvarea problemelor dar nu vezi elefantul de 20 de ani incoace care a dus incet si sigur la o stare de fapt.

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    Multumesc pt raspuns! ...cu toate ca e evaziv!

1- Mi-am dat seama ca nu esti in zona in speta dupa ....!
    2- Atunci TU, ca roman ce astepti? Pe ce criterii iti vei formula parerea? La ce conditii te referi? ...ipotetic sau nu, e ideal ca ca fiecare dintre voi sa aiba o opinie bine definita, ci nu ...."cum bate vantul"!
    ...lumea care demonstreaza la ce se asteapta? Gandesc ipotetic ca tine sau au o alta opinie?
    3- Amenda, penalizare, sau cum vreti voi sa-i spuneti ...tot guvernul o plateste din buget pe baza taxelor pe care "voi le platiti" si care se scad din alte "proiecte" potentiale!
    ...asa cum a zis Pruna ..."nu stiu! ...se scad de la sanatate! de la educatie!" ...asta vor romanii?
    4- Nu m-am referit in particular la persoana ta ...ci la voi Romanii care v-ati ales ...politicienii!

p.s. ...iti apreciez comentariile indifferent daca am opinii diferite!
    2) Eu astept sa scada pana la eliminare hotia pe fata si fara jena din partea partidelor/politicienilor/functionarilor prin diverse metode si sunt impotriva legalizarii furtului si favorizarea infractorului.

3) Stai linistit ca alte "proiecte" potentiale sunt deja oprite (un singur ex. centura de sud bucuresti), se vor "realiza" doar cele cu pret cel putin triplu de catre gasca vesela. Am spus-o si o repet, suma aia e un fleac pe langa ce se incearca. Un simplu exemplu: " Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, cu ştiinţă, îndeplineşte un act prin încălcarea unor dispoziţii exprese dintr-o lege [...] o pagubă materială mai mare de 200.000 lei [...]se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

4) Cand peste 40-50% din populatie isi vinde votul pentru o lista de pomeni (inainte era sacosa de zahar si ulei) e greu sa sustii o verticalitate, prin asta sper ca ii raspund si lui Gigi la intrebarea de ce nu a iesit nimeni in strada cand s-au scos 101 taxe, aceia care au votat pomana asta nu ies in strada si probabil ca nu au iesit nici zilele astea. Stati linistiti ca multi romani sunt constienti ca pomenile sunt doar zugraveli de alte taxe si dari. Tinerii aia din strada incearca sa evidentieze derapajale de natura penala pe care le incearca baietii astia.

Opiniile diferite nu ma determina sa renunt la o discutie ci altele: modul de exprimare, abordarea, aberatiile, etc.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.052
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de DavidFilip Vezi post

2) Eu astept sa scada pana la eliminare hotia pe fata si fara jena din partea partidelor/politicienilor/functionarilor prin diverse metode si sunt impotriva legalizarii furtului si favorizarea infractorului.

......

4) Cand peste 40-50% din populatie isi vinde votul pentru o lista de pomeni (inainte era sacosa de zahar si ulei) e greu sa sustii o verticalitate, prin asta sper ca ii raspund si lui Gigi la intrebarea de ce nu a iesit nimeni in strada cand s-au scos 101 taxe, aceia care au votat pomana asta nu ies in strada si probabil ca nu au iesit nici zilele astea. Stati linistiti ca multi romani sunt constienti ca pomenile sunt doar zugraveli de alte taxe si dari. Tinerii aia din strada incearca sa ...
    Incep sa te cunosc. Esti un romantic idealist ce vizeaza la ora pranzului povesti cu zane in chiloti cu dantelutza si tocuri inalte. Poti astepta pana iti creste barba pana la glezne. Nu se va intampla niciodata. Peste tot in lume politicienii isi trag partea. Cu atat mai putin are sanse Romania sa ajunga mai alba decat zapada mai ales prin prisma calitatii societatii.

Stai usor ca ma pierzi. Cei care au votat "pomana", nu au iesit in strada pt cele 101 taxe si nu ies nici acum. Dar cei 300 de mii de insi care ies acum in strada, e lesne de inteles ca ei nu fac parte din vei ce au votat pomana. Intrebarea mea era: De ce nu au iesit in strada si acum o luna de zile pt cele 101 taxe (tot ei acesti 300k insi - pt lamuriri suplimentare la ei ma refer). De ce nu au iesit sa tzipe: Aoleu ce ne faceti? Nu! Cand ne situam pe partea profitabila a situatiei, ne convine. Daca ne intitulam oameni corecti cu principii trebuie sa actionam mereu la fel. Altfel acesti protestanti de ar fi dansii la putere, fii convins ca si ei ar baga mana. Astia suntem.

Tinerilor ce protesteaza in strada, le place ca studentii au gratuit oriunde, gratuit pe trenuri, etc. Dom'le peste tot in lume studentii au o mica reducere. Dar nicaieri gratuit. Asa ceva e unicat!
    PSD-ul e pus la zid ca da la populatie dar adevarul este ca Romania nu este o tara capabila de capitalism ci una ce are nevoie sa-si asiste populatia social.
    PSD-ul e prea cumsecade. Eu ii condamn ca ofera atatea gratuitati. Mai subtire unde ne trezim aici? Ok cei 0.2% din PIB nu sunt o tragedie dar merita bagati in lucruri necesare - sanatate, invatamant, infrastructura.
    Repet ce am mai spus. Ce capitalism v-as trage sa vedeti cum 95% nu mai puteti supravietui si atunci o sa va iasa capitalismul si statul de drept pe nas. Atunci sa aveti motive reale sa iesiti in strada, nu acum.

Inca ceva. Esti de acord sa-ti opreasca din salariu ca sa acopere "dauna"? Pai de ce nu?

Hai sa vedem si cat de transparenta e lupta asta impotriva coruptiei. Citeste te rog.

http://m.gandul.info/stiri/raport-ex...uptie-16052253

Cum explici?
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 03.02.2017 la 06:11.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

nu te mai obosi JiJi, omul e postac de meserie, un securist platit din miliardele alea multe ale SRI-ului, el e cel a fost arondat pe zona asta, recunosc unul ca asta din prima postare, pozeaza in curva virgina(nici p@la n-o suge nici nu se f@te in cur) depinde in ce directie decurge discutia.
    Sa nu se mai oboseasca sa-mi raspunda sau sa dea quote la postarile mele, o sa caut si butonul de block asa cum fac de obicei, îi starpesc dintr-un click...

p.s. din pacate nu exista varianta block...

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.357
    Putere Rep
    34

Implicit

ete na. crezi că ai inventat apa caldă? ori că ești primul care apare pe aici și face pe niznaiul? pe limba lu' conu' sorin, am mai fumat de-ade ăștia ca tine...

Iti nuantezi o mica povestioara ca sa iti pice bine negatia de final
    e o negație afirmativă, ca să fim corecți și estetici

eventual cooptezi si alti "amici"
    scârț, manolică mi-e la fel de amic precum ți-e ție...

ca sa ai mai multa sustinere.
    mă descurc și singur...

Crezi ca toti care intra pe acest forum sunt meschini
    nu puișor, tu nu ești meschin. tu îți faci doar treaba pentru care ești plătit. când s-a terminat bugetu' ori se schimbă ordinu', s-a terminat și cu subiectu', intri iar la hibernare...

Crezi ca toti care intra pe acest forum sunt [...] falsi si...
    nu toți sunt falși, numa' aia care își fac cont, tac ca porcu'n cucuruz și când apar subiecte ”fierbinți” ca ăsta nu-i mai poți opri...

tu stii mai bine
    zău, tu vorbești?

decat persoanele respective daca sunt sustinatori sau nu
    adică cam cum îi faci tu lu' manolică când îi tot vâri tovarășe ăla sub nas?!?

doar prin prisma ca am "injurat psdul" (desi nu am facut-o, am facut referire la cateva persoane nu la partid in sine),
    vrei s-o dăm în semantică?

implicit ai "complectat" ca stii tu mai bine decat mine cum sunt eu,
    zău?!?

Corectarea unui cuvant scris gresit (si nu din greseala de tastare) nu face parte din greseli de gramatica. Nu am dat lectii de gramatica, am re-folosit sarcastic un cuvant ca raspuns unei afirmatii tot sarcastice, nu am incercat decat sa fiu "amabil" prin a raspunde in acelasi mod.
    ZĂU?!?!?

abordarea asta ignoranta iti apartine si probabil ca iti este mai usor asa sa iti sustii convingerile in felul asta.
    na că mai făcut curios, ce convingeri am eu?

... 2) Eu astept sa scada pana la eliminare hotia pe fata si fara jena din partea partidelor/politicienilor/functionarilor prin diverse metode si sunt impotriva legalizarii furtului si favorizarea infractorului.
    mărețe aspirații. te așteptăm atunci să înfierezi cu aceeași mânie toți politicienii și să ceri trimiterea la pușcărie a primei doamne... și n-ar strica să-i bați un pic obrazul lu' întâiul sas al țării, pentru cum își plimbă procesele alea, doar doar îi iese pasiența și rămâne cu casa...

...3) Stai linistit ca alte "proiecte" potentiale sunt deja oprite (un singur ex. centura de sud bucuresti), se vor "realiza" doar cele cu pret cel putin triplu de catre gasca vesela.
    știi tu, ai? din sursă sigură?

... Am acuzat modul de adoptare a OUG si combinatia cu subiectul gratierii.
    și cum ar fi trebuit adoptată ordonanța asta? (că doar atât pot să te mai întreb, văz că ți-ai editat mesajele anterioare...)

...Am spus-o si o repet, suma aia e un fleac pe langa ce se incearca...
    vezi că începi să le încurci, aici încă n-ai postat pe subiectu' ăsta. un pic de disciplină, ce naiba, că-ți dai singur cu tesla-n coaie...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit

Valabil pentru toti:
    Stiu ca unii aveti niste colti mari impotriva lui Base, Klaus si mai stiu eu cui, dar topicul asta se refera la OUG cu eliberarea si protejarea penalilor din guvern, manevra marsava pusa la cale de PSD, cu scop vadit de a-si salva hotul sef, Dragnea, asa ca daca vreti s-o ardeti despre alte cazuri cand lumea ar fi trebuit sa iasa pe strada, va rog deschideti topice specifice acelor cazuri.

Deocamdata, sute de mii de oameni indura frigul de afara, protestand impotriva ACESTOR hoti, care au votat miseleste, noaptea, actul cu care sa-si salveze cururile, asa ca macar un pic de respect pentru ei sa avem. Repet, orice discutie e binevenita, dar fiti on-topic va rog.

Multumesc!
    Ultima modificare făcută de sorin; 03.02.2017 la 09:30.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.052
    Putere Rep
    32

Implicit

Nu pot sa am respect pt ei. Sunt parte din aia ce boicoteaza referendumuri si stau la coada 5 ore sa-l voteze pe Ionel. Sa stea in strada sa protesteze impotriva legii cat vor. Sa ii faca sa o revoce daca pot. Mult curaj si succes.
    Dar cum ciripesc sa dea jos guvernul nu mai e ok. Pai si-a dat Viorel demisia o data. Acuma iar vreti. Dar unde va treziti? Sunteti numai voi? Cu majoritatea aia care i-au votat cum ramane? Cam ce respect ii acordati?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    914
    Putere Rep
    13

Implicit

...

...
    Asta vrem cu totii! Cu mici exceptii!

He, he, polemici ca pe vremurile bune! Ori ce ati zice domniile voastre, toti suntem "pentru contra"! Cu mici exceptii, mici de tot ;-))) Ori ce s-ar zice, argumentele cele mai convingatoare câstiga si un respect binemeritat;-)
    Nu uitati, când e vorba de politicieni corupti, decernam în fiecare an pe forum "Premiul cel mai mic", un adevarat "Oskar" al manipularii opiniei publice prin fotografii, imagini si citate marcante ale politicienilor aflati la putere sau pe aproape de ciolan. Pâna acum s-au remarcat câtiva analisti politici cu talent care ne-au aratat ce-i poate pielea lui Johanis. Si lui Dragnea, Ciolos, Basescu, DNA.
    Legea, respectiv mâsurile preconizate sunt in continuare controversate si informatiile de care dispunem trunchiate.
    As vrea sa citesc si eu la topicul asta un discurs logic, lipsit de emotii specific mioritice.
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •