Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Emigrare in Canada...din Germania

Data înscrierii
    26.08.2012
    Locație
    Germania
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit Emigrare in Canada...din Germania

Salutare diaspora romana... Sunt Lucian,am 47 de ani,iar acum ma aflu in Germania. Eu si cu sotia mea lucram de 1 an si jumatate aici. Eu, de curand am intrat in somaj fara voia mea. Sunt tehnician frigotehnist, calificat cu acte si cu experienta indelungata. Dorim un mic ajutor daca se poate in legatura cu demersurile care se pot face pentru emigrarea definitiva in Canada. Cum putem aplica pentru o viza de aici,din Germania si care ar fi sansele noastre? Care ar fi pasii de urmat in perioada urmatoare pentru a face acest pas? Multumesc anticipat...

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Lukas Vezi post
    Cum putem aplica pentru o viza de aici,din Germania si care ar fi sansele noastre? Care ar fi pasii de urmat in perioada urmatoare pentru a face acest pas? Multumesc anticipat...
    Fifi, forumista noastra care raspundea de regula la intrebarile privitoare la imigrarea in Canada, da foarte rar pe aici, insa daca studiezi cu atentie cateva topice de pe forum, mai mult ca sigur vei gasi raspunsurile pe care le cauti. Inainte de a investi bani prea multi, fa-ti o evaluare a punctajului, sa vezi cum stai si tu si sotia.
    Succes!

Data înscrierii
    26.08.2012
    Locație
    Germania
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc Sorin pentru raspuns... Acum ceva timp, aproximativ 3 ani am mai postat aici pe site referitor la sansele mele de a emigra in Canada. Atunci am incercat sa vad ce punctaj obtin si n-a fost deloc satisfacator. Ideea este ca am citit ceva postari aici pe forum ca ar exista si alte cai de a emigra acolo. De aceea va cer ajutorul pentru ca nu stiu de unde sa incep acest proces de emigrare si carei institutii de aici, din Germania sa ma adresez. Am aflat din auzite ca sansele ar fi oarecum mai mari daca aplic de aici. Daca este necesar,voi astepta sa apara Fifi, careia i-as multumi din suflet daca m-ar putea ajuta...

Intre timp am trimis un mail Guvernului din Alberta expunand situatia mea si dorinta mea de a ma stabili in regiunea Alberta.Astept sa vad daca voi primi raspuns solicitarii mele. Am intrat si pe site-ul oficial pentru imigrare din Alberta,dar sunt o gramada de formulare care trebuiesc sa alcatuiasca dosarul care trebuie trimis pentru aplicare. Nu stiu practic de unde sa incep. De aceea va solicit ajutorul si astept in continuare un raspuns.Multumesc anticipat.
    Ultima modificare făcută de Lukas; 14.02.2017 la 04:44.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Buna Lukas,
    Cei care spun ca e mai usor din Germania se refera poate la a veni in Canada in vizita, deoarece cetatenii germani nu au nevoie de viza turistica. Ca sa aplici pentru orice fel de viza de pe teritoriul Germaniei trebuie sa ai rezidenta permanenta in Germania, iar voi nu cred ca ati obtinut-o in doar un an de zile.
    Sunt mai multe posibilitati de a obtine rezidenta permanenta sau de a veni in Canada sa lucrezi, o sa le enumar aici, uita-te peste ele si vezi care este cea mai convenabila pentru voi, primele doua sunt mai noi si cred ca nu stiai de ele acum 3 ani, mult mai accesibile, mai rapide si mai ieftine. Intr-adevar sunt cateva aplicatii de completat dar sunt pe linkurile postate mai jos toate instructiunile pas cu pas.

Express Entry: http://www.cic.gc.ca/english/express-entry/
    Provincial Nominee: http://www.cic.gc.ca/english/immigra...cial/index.asp
    Federal Skilled Worker Program: http://www.cic.gc.ca/english/immigra.../apply-who.asp
    Skilled Workers partea franceza: http://www.immigration-quebec.gouv.q...ers/index.html

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •