Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 34 din 43 PrimulPrimul ... 243233343536 ... UltimulUltimul
Rezultate 331 la 340 din 427

Subiect: Donald Trump, al 45-lea presedinte al Americii - bune si rele

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    901
    Putere Rep
    12

Implicit

Aramis, la noi in sat se zvoneste ca fed îi tine la rangă pe președinți, adica money talks. Daca noul șef fed ridica dobânzile, ceea ce e probabil, se alege praful de DowJones și de succesele lui Trump.

Sper ca nea Jiji a bagat cativa cenți si in metale prețioase, nu doar în tablă.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.019
    Putere Rep
    31

Implicit

"Then, he declared that the plunge ― which saw stocks erase all their 2018 gains ― is actually good."

Deci scaderea a sters doar castigul a ultimelor 35 de zile. Castigul, nici un cent din "principal" sau din castigul a 365 de zile din 2017. Mama ce tragedie! Si a doua zi s-a recuperat oricum.

Interesant cum cresterea foarte mare si constanta pe tot parcursul 2017 nici nu a fost bagata in seama de haters, ca nu e meritul lui Donald. Cum a scazut o zi, cum sar ca arsi.
    Nu inceteaza sa uimeasca lumea asta.
    Nedreapta dom'le, perversa.

Nea Tonitza, matale stii cel mai bine in ce merita investit, ca doar esti landlord . Ma gandesc in viitorul apropiat sa luam si noi o debara, doua, sa se plateasca singure.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    901
    Putere Rep
    12

Implicit

Daca Americii îi merge bine nu avem motive prea mari de îngrijorare. Si îl gasesc pe Doni din ce in ce mai simpatic. Mai ales că acum vrea bombe mai mici! Totusi trebe sa aveti mare grijă cu DowJ.

Jiji, ia-ti debara ca asa e cum spui. Cata vreme dobanda e mica si fixa, ca la noi, se plateste singură. Cred ca si la voi.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.019
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post

Jiji, ia-ti debara ca asa e cum spui. Cata vreme dobanda e mica si fixa, ca la noi, se plateste singură. Cred ca si la voi.
    Pai dobanzile sunt parfumerie, tocmai ce am facut renegocierea creditului la casa. Aveam 1.85% pe 25 de ani care oricum era micutza si ne-am dus in Dec cu oferta de la o banca rivala cu .70% pe 15 ani. Ne-am convenit la .85% pe 15 ani cu aceeasi banca sa ne scutim de trambalare si taxe. Crezi ca are sa tina dobanzile astea o vreme? Terminam creditele la masini anul viitor pe timpul asta deci prin Noiembrie incepem sa ne uitam de o debara.

Ps. La ora asta economia UE baga carbuni si a depasit SUA.
    Daca ne mai punem la punct si cu empatia, posibil sa vedem lumina de la capatul tunelului.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    694
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    "Then, he declared that the plunge ― which saw stocks erase all their 2018 gains ― is actually good.
    Good for whom? For someone with a 401k it's not that good!

Deci scaderea a sters doar castigul a ultimelor 35 de zile. Castigul, nici un cent din "principal" sau din castigul a 365 de zile din 2017. Mama ce tragedie! Si a doua zi s-a recuperat oricum.
    Cine s-a recuperat? Saptamana trecuta DJIA era 26586 – astazi s-a inchis la 24893 - aproape 1700 points mai putin. S&P si NASDAQ au avut pierderi similare.

Ps. La ora asta economia UE baga carbuni si a depasit SUA.
    Gura pacatosului adevar graieste! Deci daca economia EU merge la maxim pe “clean coal” (China si Japonia merg si ele f bine) atunci de ce crezi ca Trump merita tot creditul? Macron sau Merkel sunt responsabili ptr EU economy? Ce a facut el exact de a luat foc economia? Dezvoltarea economica este ciclica - acuma merge in sus - sa vedem cat o sa dureze.

Interesant cum cresterea foarte mare si constanta pe tot parcursul 2017 nici nu a fost bagata in seama de haters, ca nu e meritul lui Donald. Cum a scazut o zi, cum sar ca arsi.
    Nu a sarit nimeni ars – tu m-ai luat peste picior ca datorita intelepciunii fara margini a lui “dear leader” 401k-ul tau a avut o erectie exploziva.

Un lucru este ciudat insa, ca Trump anul trecut s-a laudat de 84 de ori de performanta la stock market, insa cand a cazut 1200 points intr-o singura zi – mucles - nimic, nici macar un tweet la misto. Daca vrei credit cand merge bine, inseamna ca iti asumi si responsabilitatea cand merge prost - fair enough?

Si daca vrei sa sti ce se va intampla cu US economy, asculta la nenea asta (este Republican la Fox News, the White House official communication channel) – apocalypsa este la orizont si Trump nici nu are habar, iar cei din jurul lui nu au curajul sa-i spuna.

Ultima modificare făcută de ModestMouse; 07.02.2018 la 21:42.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.019
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de ModestMouse Vezi post

Nu a sarit nimeni ars – tu m-ai luat peste picior ca datorita intelepciunii fara margini a lui “dear leader” 401k-ul tau a avut o erectie exploziva.

Un lucru este ciudat insa, ca Trump anul trecut s-a laudat de 84 de ori de performanta la stock market, insa cand a cazut 1200 points intr-o singura zi – mucles - nimic, nici macar un tweet la misto. Daca vrei credit cand merge bine, inseamna ca iti asumi si responsabilitatea cand merge prost - fair enough?
    Pai exact asta am spus eu!.. dar faci pe blegul.
    Un an de zile nu i-ai dat credit si cand a scazut prima data, el e de vina! Nici nu s-au racit bine ecranele alea pe wall street si ai sarit sa-mi dai replica pentru ca 5 luni n-ai avut timp ai fost cum zici, adica MUCLES.
    Cum functioneaza dom'le, numai in "interesul" dumneavostra?
    De ce esti prefacut? Poate pana la urma nu are merit nici pt crestere si nici pt scadere. Dar ce are merit este ca a ridicat moralul la o mare parte din tara aia care era picata in depresie. Si nu-mi spune nu stiu ce labareli ca stiu prea bine situatia.

Nu doar "401k-ul meu" a avut "erectie" cum zici. Al matale a devenit impotent? Din nou: de ce esti ipocrit si prefacut?
    Pe mine in fond si la urma urmei ma doare la basca de Trump. Dar sunteti cate uni asa inraiti sa-i dati in cap. Spalati la creier de lumea asta proasta incapabili sa procesati un pic.
    Ce naiba v-a facut asa rau pana acum? Ca e un pic mai bufon asa de asta va doare? Esti fan Merkel, mickey mouse 2 asta al Frantei? Ramai aici atunci. O sa mai mananci carne de porc doar in Romania.
    Altfel ti-am zis, du-te inapoi in America si alege-o pe Oprah sa-ti fie bine. Sau mai candideaza draga de Hillary pt a 15 oara ca deh, cu rusinea mori de foame.
    Si nu te plange de luat peste picior ca nu esti deloc sfant.

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.019
    Putere Rep
    31

Implicit

"After huge gains in the first weeks of this year, stocks tumbled Friday after the Labor Department said workers' wages grew at a fast rate in January. That's good for the economy, but investors worried it will hurt corporate profits and that rising wages are a sign of faster inflation. It could prompt the Federal Reserve to raise interest rates at a faster pace, which would act as a brake on the economy."

Se pare ca Donald a gresit crescand salariile. Alea de care va plangeati ca nu au mai crescut de 10 ani. Investiitorii azi fac una maine alta. Si daca se anunta vremuri mai cacacioase, asta e. Suck it up! Si prin Europa a fost somaj 30% dar acum si Grecia isi revine. Strange cureaua soricel ca face bine la sanatate. Mai da si la saraci, da dovada de empatie!

Bill Watterson

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    901
    Putere Rep
    12

Implicit

...
    Cred că dobânzile vor crește si că economia e ciclica, dar mai rau ar fi ca dolarul să-si piardă complet valoarea. Ce-i prea mult nu- i sănătos..
    Ma tem ca Trump nu va putea spune cine e răspunzător pentru megacrashul de la capatul tunelului. FEDul e un fel de locomotivă cu aburi si mecanicii aroganți n-au aflat ca dincolo de tunel calea ferată se termină. Acolo e doar rampa de lansare ocupată deja de SpaceX😀

Ai tu dreptate, empatia e problema.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.019
    Putere Rep
    31

Implicit

Dolarul n-are niciodata cum sa-si piarda valoarea "complet". Una la mana e America in spatele lui, nu Madagascar si doi la mana, tot "uleiul" vorba lui Romica, e in dolari. Apropo ce o mai facea?..n-a mai dat pe aici decand cu uraganul, sper ca e ok.
    In rest vad ca toti sunteti pesimisti si prevestiti inceputul sfarsitului. Imi taiati aripile tocmai cand sunt si eu mai optimist.

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    694
    Putere Rep
    21

Implicit

Pai exact asta am spus eu!.. dar faci pe blegul.
    Din nou: de ce esti ipocrit si prefacut?
    Stay classy my friend!

"What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Pagina 34 din 43 PrimulPrimul ... 243233343536 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •