Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: viza H2B........SUA % Problema dilema

Data înscrierii
    30.12.2016
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit viza H2B........SUA % Problema dilema

salutare tuturor ma numesc Ioan si as avea o nelamurire si nu vreau sa fac o greseala poate ma lamureste cineva...???
    de curand am aplicat pt loc de munca in sua in ianuarie is interviurile. am toate actele necesare inafara de adeverinta de salar de la locul de munca
    adeverinta nu pot procura pt ca eu momentan nu lucrez.un prieten ma sfatuit sa o fac eu de mana si asa mai departe
    eu dupa documentatia mea REGES e national si mi frica ca ambasada are acces dupa CNP-ul meu
    eu sunt in pensie de boala de 3 ani jumate
    ce sanse am /riscurii/penalizari/la ambasada??
    scuze daca problema e mai complicata,sincer vreau sa ajumg acolo (am multi prieteni in SUA)
    daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o parere,as fi indatorat
    multumesc

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.318
    Putere Rep
    10

Implicit

Vezi daca indeplinesti toate conditiile pentru viza H2B aici:
    https://www.uscis.gov/working-united...ltural-workers

Data înscrierii
    30.12.2016
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

sorin la multi anii
    agentia prin care vreau sa plec spune ca indeplinesc contilile,varsta,inaltime (munca grea de regula...!!) prin programul H2B
    deja am predat o parte de acte la agentie,da nam prezentat inca adeverinta
    da problema mea e ca nu sunt sigur daca te verifica la ITM sau REGES (din 2011 e dat onlline national) vechimea in munca,eu momentan nu lucrez.
    din cate am discutat cu alti care au mai fost in SUA ,trebuia sa prezinte o ADEVERINTA de la locul de munca la ambasada (care sa specifice ca vei fi reangajat din nou dupa venire in tara) sau sa fie angajati
    intrebare: ambasada verifica adeverinta respectiva ??
    eu o pot face adeverinta si acasa daca ma "intelege cineva"??

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.156
    Putere Rep
    33

Implicit

ca sa iei viza trebuie sa prezinti dovezi ca ai motive sa te intorci in tara. nu e obligatoriu sa fie adeverinta de asta. nu toti cei care pleaca la munca afara au un loc de munca sau au unde sa se angajeze cand se intorc, ca atunci cei mai multi poate n-ar mai pleca

no, daca ai stampila firmei, o poti "face" acasa... de verificat la REGES nu o verifica aceia de la consulat, ca au alte treburi. te verifica agentia, ca nu au nevoie de alde astia care sa le traga clapa, sa le strice apele...

cum zic astia pe aci, for your own good, sa nu zici ca te cheama Ioan Boloboc si ca te-ai nascut in '66... ca atunci ai probleme mult mai mari decat adeverinta (ca oricum in cazul asta nu iei viza)
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 02.01.2017 la 07:52.

Data înscrierii
    30.12.2016
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

la multii ani aramis_13...!! pai asta eram eu curios daca te verifica sau nu (( ESTI SIGUR....aramis_13 ??))?? la agentie nui stres am intrebat si au zis ca depinde de cazuriii!!
    ca sa fiu si eu sigur ,la ambasada nui chiar nevoie,da daca tio cere sa o ai. Deci sa inteleg ca ambasada de crede pa cuvant,cum sar zice?? ms ms
    mai astept pareri daca mai este cine...???

Data înscrierii
    26.03.2015
    Locație
    NJ
    Posturi
    67
    Putere Rep
    3

Implicit

Daca e Ioan Boloboc si le da alt nume iar nu e bine, inseamna ca-i minte.

Data înscrierii
    30.12.2016
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

noname harrrr .....!!!
    daca mai are cineva vreo opinie , astept cu drag!!

Data înscrierii
    30.12.2016
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Oooo era sa uit , contractele care se fac prin agentie cu un angajator american se vad in romania pe undeva??

Data înscrierii
    30.12.2016
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

cred ca am o ideie mai buna,ce ziceti voi pe aici daca as merge ca turist ??Sa nu ma mai complic cu cele mentionate ....

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.156
    Putere Rep
    33

Implicit

o să-ți spunem că pe forumul ăsta nu se dau sfaturi despre cum să încalci legea și că ar fi mai bine să pui punct aici...
    plecat de-acasă.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •