Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Redobandire statut de rezident permanent

Data înscrierii
    14.12.2016
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit Redobandire statut de rezident permanent

Pe scurt : In anul 2004 am aplicat pentru obtinerea statutului de rezident permanent US si l-am si obtinut, ca urmare a faptului ca fiica mea este cetatean american.In anul 2005 am calatorit in statele unite, dar pe perioada sederii mele acolo am primit din tara, o oferta referitoare la cariera mea , ce suna deosebit de tentant( ceva ce apare o data in viata ) si care ma facut sa scurtez considerabil sederea mea acolo...urma sa primesc prin posta , social security number etc...dar nu am mai asteptat si m-am intors in tara.... De atunci timp de 10 ani am onorat oferta si m-am implicat in acel proiect ...dar acum am decis ca e cazul sa incetez acesta colaboare si sa ma reintorc la intentiile mele initiale, de a ma stabili in US si de a-mi reintregi familia ce traieste de foarte de multi ani acolo.
    Are cineva un sfat de unde sa incep demersurile ...ce cale ar trebui sa urmez

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    20

Implicit

i-ati adio de la visul asta...

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de Viorel Manole Vezi post
    Pe scurt : In anul 2004 am aplicat pentru obtinerea statutului de rezident permanent US si l-am si obtinut, ca urmare a faptului ca fiica mea este cetatean american.In anul 2005 am calatorit in statele unite, dar pe perioada sederii mele acolo am primit din tara, o oferta referitoare la cariera mea , ce suna deosebit de tentant( ceva ce apare o data in viata ) si care ma facut sa scurtez considerabil sederea mea acolo...urma sa primesc prin posta , social security number etc...dar nu am mai asteptat si m-am intors in tara.... De atunci timp de 10 ani am onorat oferta si m-am implicat in acel proiect ...dar acum am decis ca e cazul sa incetez acesta colaboare si sa ma reintorc la intentiile mele initiale, de a ma stabili in US si de a-mi reintregi familia ce traieste de foarte de multi ani acolo.
    Are cineva un sfat de unde sa incep demersurile ...ce cale ar trebui sa urmez
    Parerea mea este ca fica ta sau cine e mai apropiat ca grad de rudenie trebuie sa inceapa processul de la inceput. Procesul poate sa fie de durata dar nu si defavorabil avand in vedere ca nu ai incalcat legea.
    Chiar daca ai avut GC valabil si ai parasit US nu inseamna ca ai incalcat vreo lege ci doar ca acel GC a fost anulat datorita conditionarii inpuse de statutul de rezidenta.

Ai fi putut sa-ti pastrezi statutul si GC-ul daca ai fi facut calatorii periodice in US dar nu depasind perioadele legale prevazute de statut sau daca obtineai prealabil un Reentry Permit.

Bafta.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    20

Implicit

in momentul in care ai avut GC si ai renuntat la el, slabe sanse spre deloc, cunosc caz in care tipul este milionar si nu a mai putut face nimic sa-si recapete GC...

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    in momentul in care ai avut GC si ai renuntat la el, slabe sanse spre deloc, cunosc caz in care tipul este milionar si nu a mai putut face nimic sa-si recapete GC...
    Bre manolica!
    ..."tizul tau" (in speta) nu a renuntat direct/voit la GC! ...ci presat de imprejurari si fara cunostinta de cauza consecinselor, ...prin conditionarea legala ...a pierdut dreptul de "rezidenta permanenta"!

p.s. ...cazul cu milionaru' tau din poveste pare BS! ..."ala" poate sa-si obtina oricand o "residenta" daca "promite" ca'si baga "icrele" in "bisnitz" cu "Trump"
    p.s.2 ai 'tintica rabdare ca apare si jupanu' sorin cu comentarii de sub palmieri!
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 14.12.2016 la 17:22.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    20

Implicit

a renuntat de buna voie, era pusti pe atunci si s-a intors la ma-sa-n Italia, era divortata, dupa 14 ani l-a chemat taica-su ca sa-l puna la conducere la o firma mare si plua GC, sta doar pe business visa...

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.356
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de Viorel Manole Vezi post
    Pe scurt : ...
    tot pe scurt, ți-a zis cotoiul ce trebuie făcut. fiica aplică din nou pentru IR. o să dureze cam un an, or să te purice un pic, da' dacă le dai o explicație solidă (de genu' dom'le, n-am găsit de muncă și nu puteam să stau în cârca fii'mi. m-am dus unde am găsit de muncă)

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    a renuntat de buna voie, era pusti pe atunci si s-a intors la ma-sa-n Italia, era divortata, dupa 14 ani l-a chemat taica-su ca sa-l puna la conducere la o firma mare si plua GC, sta doar pe business visa...
    normal că așteaptă, acum durata de obținere a unei vize e cam de 7 ani. dacă mai e și cu consoarta după el, bate spre 12 ani. atâta vreme cât nu ai bube cu legea, nimic nu te poate opri să obții GC-ul prin familie.
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 14.12.2016 la 20:46.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.419
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    p.s.2 ai 'tintica rabdare ca apare si jupanu' sorin cu comentarii de sub palmieri!
    Neah, e bine sub palmieri, n-am timp de comentarii pe moment, dar ma bazez pe voi

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.051
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    ...
    or să te purice un pic, da' dacă le dai o explicație solidă (de genu' dom'le, n-am găsit de muncă și nu puteam să stau în cârca fii'mi. m-am dus unde am găsit de munca..
    Exac! Asa le place sa auda ca esti responsabil.

Mestere da' unde tot gasesti tovarasi d-astia cu povesti incredibile bre?
    E ruman? Ca rumanii in general impartasesc talentul lui Petre Ispirescu.
    Daca-l pune tacsu imparat la mare firma, de ce sta pe business visa si nu pe visa de trabaho? Si dupa ce sta cativa ani pe visa de trabahador, de ce nu il sponsorizeaza firma aia mare pt GC? Merge mai rapid de 7 ani cum a zis nea Aramis.
    Ca s-a dus la ma-sa cand era copil si a abandonat nevoit rezidenta, nu conteaza ..nu sunt aia chiar asa obtuzi la minte.
    Ignore total ti se da cand faci cerere sa renunti la cetatenie nu cand abandonezi rezidenta. Milionarul nu da 300 coco sa vorbeasca cu un gigi hadid avocat.. cred ca tine de ei sa nu descompleteze meleonu'
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    20

Implicit

pai nu e vina mea ca milionarii astia au nevoie de mine😂 la penultimul job bunicul astuia de care zic eu, e NO 2 in Italia la coco, dupa ala cu bomboanele Raffaelo...

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •