Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 32

Subiect: Tun Oradean Fript

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Talking Tun Oradean Fript

Rețetă simplă dificultate scăzută
    Timp de punere în aplicare 20 de minute
    Autor: Molinari Michele

Ingrediente

1 paine pt toast fara coaja ( sau paine normala fara coaja)
    70 gr. gorgonzola
    1 lingura de lapte
    1 lingurita de ulei
    150 gr. sunca feliata
    100 gr. branza topita felii
    2 oua
    putin piper
    putina sare
    pesmet
    abundent ulei pt fript

Preparare

Se pune intro cratita la topit gorgonzola cu uleiul si laptele, la foc mic. Cu sucitorul se intind putin feliile de paine , fara sa le rupeti. Se taie in jumatate. Pe fiecare felie de paine se pune o felie de sunca si una de branza topita, dupa care se unge cu gorgonzola topita in prealabil. Se ruleaza felia de paine obtinand un rulou.
    Intro farfurie bateti ouale cu sarea si piperul. Treceti rapid prin ou ruloul, il treceti in pesmet, dupa care il frigeti in ulei incins ( uleiul nu trebuie sa scoata fum). Cand sunt de culoarea aurului ii scoateti pe hartie de bucatarie sa se scurga de ulei. Se servesc calzi.

Sunt italian, eu locuiesc în Oradea, iar aceasta este o reteta seplice, dar foarte gustoase, dedicat în orașul meu natal adoptat.
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 14.10.2016 la 06:31.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Pune si tu o poza sa vedem cum arata!

p.s. Daca mai ai si alte retete posteaza aici si schimb eu numele topicului.
    Nu deschide topice pentru fiecare reteta!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit Benvenuto forum !

Ciao, Molinari Michele.
    Eu ador bucataria italiano. Allora. Posteaza imagini appetito per noi. Ar fi, molto bello sa ne provoci appetito.
    Pana la urmatoarea ricetta appetitoso, auguri. Benvenuto forum!
    Ciao !

ps. per pisoi, ce nu-ti place la titlu domle' ?
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

Bine ve multumesc, am enteles, nu stiu cume ajungere pose... da am retete, dar problema meu est ca nu sunt bun de scriere bine in limba romana, fac mare de eroare.
    Nu am enteles cum ajunje pose, me dau eroare. Pot da link ma nu sunt le mele.

Dac putez ajutateme cu limba de ce pentru precedinte ma ajutat sotia mea ca este romana :D

Esta Reteta se nume TORTA TENERINA este tipica din oras mea Ferrara (Prajtura pufosa cu ciocolata)

Ingrediente:

200gr ciocolată neagră,
    125gr de unt,
    2 oua la temperatura camerei,
    100gr zahar,
    2 linguri de faina, rare un vârf de cuțit de sare.

Mod de preparare:
    Puneți pentru a topi ciocolata într-un cazan dublu, până când acesta devine cremos și netedă. Se adaugă untul în cuburi și lăsați amestecul să se răcească. bici Între timp gălbenușurile de ou cu zahăr: se bate bine pana cand amestecul este lumina si pufos. Întotdeauna bate, se adaugă amestecul de ciocolată și unt gălbenușurile de ou și zahăr și făină: Se toarnă crema intr-un castron mare. În cazul în care amestecul este prea gros adăuga un pic de lapte ", acesta trebuie să fie netedă și cremos. Separat, bici albusurile cu un praf de sare, bate până când se formează o cremă albă compactă; Apoi, le încorporați ușor în amestecul de ciocolată (de jos în sus). Grăsimea și făină o tava de tort de 24 cm diametru. și se toarnă în aluat tort: ​​se coace într-un cuptor preîncălzit la 180 de grade timp de 25-30 minute, apoi opriți cuptorul și lăsați tortul păstrarea rece ușa cuptorului întredeschisă. Odată ce un loc rece pe o farfurie de servire si se presara cu zahar pudra.

am retete ca sunt hibride italiane si romane, dar aici nu pot aver tot ingrediente... problema e lemba, ma iubesc bucateria em place forte mult.
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 14.10.2016 la 06:19.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

Esta e reteta cu ce caut a maceleria poporolui

Ingrediente:
    200 gr de inimi de pui,
    100 gr ficat de pui,
    200 gr de pipote,
    100 ml de sos de rosi (adevarata nu ketkcup)
    1/2 pahar de vin alb (preferabil sec),
    3 lingure ulei (extra virgin este mai bine, dar de floareasoarelui e bine),
    1 foaie de dafin,
    2 cepe albe medii,
    un pic de piper și ardei iute si sare.

Mod de preparare: inimi, si ficat, si pipote, curatate, si tocate. Se pune in ulei in tigaie cu frunza de dafin pentru 5 minute, adaugă vinul alb si lasati pe foc încă 10 minute mestecand, în final, se adauga sos de rosii, se fierbe alte 10 minute. Mestecand de cand in cand. Adaugati sare, piper, ardei jute dupa gust. Pana cand se formeaza un sos dens.
    Pentru mine e bun con mamaliga simpla.

Esta nu e reteta italiana o romana, dar cum să facă cina pe ieftine din România pentru mine e forte forte buna :D
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 14.10.2016 la 09:24.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Va bene ! Perfetto. Uite cum facem. pisoi te invata sa pui poze pe forum, tu nu ii dai voie sa schimbe titlul topicului, tu ne inveti italiana si gusturile lor din meniuri delicioase iar noi te invatam sa scrii romaneste. Giusto?
    Corect. Lucrurile in esenta simple sunt cele mai rafinate. Mamaliga este un deliciu incomparabil.
    Ultima modificare făcută de angeline; 13.10.2016 la 12:24.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

Da, pentru mine nu e problema titul din topicul :D potex schimbar cum vrei, fara problema. Sotia mea spune ca nu sunt bun de vorbir in limba romana :D est adevarat, scriere e forte greu. De acord, multumesc pentru ajut. Eu am lucrat cum bucatar in Italia este sunt retete simple ca sunt bun de traducere.... :(

Est e CREMA CAFEA simpla place forte mult a sotia mea :D

Ingrediente
    70ml de cafea (două ceșcuzze --- eu utiliz doncafe, face un mic concentrat cum facem noi italiani),
    4 lingurite de zahar,
    2 lingurite de ciocolata (eu utiliz nutella),
    300ml frișcă.

Mod de preparare:
    Se prepară cafeaua și se pune într-un castron cu Nutella și zahăr, se amestecă până la dizolvare și se răcește în frigider acoperit cu pelicola. Atunci când se răcește se bate friscă e ajunge cat a putin cafea, pune tot într-un recipient del plastic in congelator 1 oră. Sau se scoate din congelator cu 1 oră înainte de servire și se agită din nou, a servit în boluri mici, stropite cu pudra de cacao.
    Varianta din Romania, una lingura de Rom.

Cum moderator dac putez ve rog frumos dac entelegez ce am script (scusatie stiu ca nu scrie bine) corectati ca toate pot entelegere ^^'
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 14.10.2016 la 07:15.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.217
    Putere Rep
    32

Implicit

Nu-ti face probleme, scrii bine, te intelegem.
    Ai cumva ceva retete si pentru copii undeva la 2-3 ani? Inspira-ma cu vreo doua retete ca sunt in pana de idei nu stim ce sa le mai facem de mancare sa mai schimbam.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de Molinari Michele Vezi post
    Bine ve multumesc, am enteles, nu stiu cume ajungere pose... da am retete, dar problema meu est ca nu sunt bun de scriere bine in limba romana, fac mare de eroare.
    Nu am enteles cum ajunje pose, me dau eroare. Pot da link ma nu sunt le mele.

Dac putez ajutateme cu limba de ce pentru precedinte ma ajutat sotia mea ca este romana
    ...de pus poze click pe link asta si urmeaza instructiunile!
    http://forum.romanian-portal.com/thr...zelor-pe-forum

p.s. ...bre! "vorbesti" (scri) ca Raducioiu al nostru!

Citat Postat în original de angeline Vezi post
    ...ps. per pisoi, ce nu-ti place la titlu domle' ?
    ...angelino! te-a cam furat peisaju'! ...apai titlul topicului se refera la o singura reteta ...cica "Tun Oradean Fript" ...deci logic am considerat ca "noul nostru prieten bucatar italian" o sa mai posteze si alte retete apetisante, asa ca am anticipat la noi retete de postat ca sa dau o noua denumire topicului si sa fie mai des frecventat!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Bre pisoiule, daca ai ști sa citești printre rânduri ai citi: Tun ORĂDEAN fript!
    Angelina noastră îmbină utilul cu plăcutul, ea învață mai bine italiana in acelaşi timp savurează rețetele. N-ai priceput? Titlul e foarte bun, dacă-l schimbi deschidem "Pisoi CALIFORNIAN fript", cat ai zice peşte!

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •