Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 32

Subiect: Tun Oradean Fript

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

APERITIV KAPIA ORADEAN

Noi in italia nu avem ardei capia, esta reteta e facuta aici in Oradea.

3 Ardei Kapia rosii
    1 catel de usturoi
    3 lingure de ulei
    1 lingura de otet
    1 lingurita de miere (dac nu aveti 1 lingura de zahar)
    1 pic de sare
    Optionale 1 pic de ardei iute
    Optionale 1 frunze de patrunjel (pentru mine e necesar, dar nu place a sotia mea)

Mod de preparare:

Arede pielea de Kapia pe foc... sa diventa fara piele. Tocate, apoi se taie in fasci lungi. Puneti in tigaie fasci cu usturoi fara piele, ulei, otet, miere, sare e mestecate in foc a caldura mare pana la care nu sunt uscate. Adaugati patrunjel tocat dac vrei in fin. Gustaz si regulati de sare.

Nu stiu dac e sotia mea ca nu place acru, o est ca nu place a Roman... in cas punet una lingurita de otet nu una lingura.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

PRAJTURA FIRIMITURILE in italian SBRICIOLONA (Sti ca nu se pote traducere) problema ca retete adivinta forte complicat e pentru mine e forte greu scriere. Sper ca me entelegeti oricum.

Ingrediente:

200gr de faina alba
    200gr de faina pentru mamaliga (foarte fin)
    50gr de migdale cu piele
    150gr de migdale fara piele
    200gr de zahar
    100gr de untura la temperatura ambiente de casa
    1 pic de aroma vanija
    1 lamai
    100gr de unt la temperatura ambiente de casa
    2 galbenus de ou la temperatura ambiente de casa

Mod de preparare

Puneti in mixer migdale cu piele si fara piele (Fi atentie 10-15 migdale mixte pele fara piele punteti in parte) (fin tocat, dar nu și acorduri prea fine nu devin praf) Intrun castron puneti unt si untura e ce avet facut cu migdale. Adauga faina alba, si faina de mamaliga si ras coaja de lamaie, fără partea albă, pentru că este amar, si aroma de vanija si 3/4 de zahar (nu tot). Mestecate rapide mic de timpu cu maini (de ce nu va a divenir cald) Cand avem facut adauga 2 galbenus de ou, adaugati migdale intregi, ne am pus deoparte. Acum, să ia o tigaie cuptor scăzută. (IMPORTANT) fără a apăsa aluatul, să cadă sparamitand cu mâinile în tigaie. Puneti de sus zahar a ramas. Puneti in cuptor 170° pentro 40 de minute. Important lasati la racit la temperatura camerei ambiente.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Pe mine m-ai fermecat cu pui cubulete & lamaie si cu imaginea preparatului ardei Kapia. Splendido !
    Michele Molinari, pricep tot ce scrii mai ales imaginile, sunt deosebite.
    O intrebare : tu gatesti de placere acasa pentru familie sau intradevar, asta este ocupatia ta ?
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

am facut bucatar in italia, aici fac in casa pentru pasiune, aici in oradea lucru meu est call center in limba italiana... in adevart in italia cand ai 50 de ani nu cauti lucru de munca, sti ca nu me cred, mare de persone vine in italia din romania, ma viata in italia nu este posibil, taxe sunt forte mare pentru tot. Aș dori să lucrez ca bucătar aici, în România, dar eu stiu aproape nimic din bucătăria românească, iar apoi in mai multe restaurante au ore ciudate. Ele sunt deschise de la 6 dimineața până la 2 de nopte, dac este norocos are salariu de 1.200 lei pentru 16-20 ore pe zile.

SUPA MIMOZA

Ingrediente:

Supa de pui necesaria...nu stiu cantitate exacta (supa simpla fara condimente...pui apa, sare, morcov, ciapa)
    120gr de pesmet
    100gr de parmesan ras
    2 oua
    un pic de piper nigru
    un pic de sare
    un pic de nucsoara rasa (sotia mea nu place dar e necesaria)

Mod de preparare
    Se amesteca tot bine ingredientile cum aluat pentru paine in castron, vă luați o bucată de aluat, și este format cu două mâini un șarpe (așa cum ne jucam cu plastilină), obținem diametrul mic al tubului 1 cm. (Dac e forte dur aluat agauga un pic de apa, dac este mole un putin de pesmet.
    Cu un cutit am taiat tubul la fiecare cm, va primi găluște atât de mic.
    Folosit tot aluatul și a primit atât de multe găluște, se toarnă în supă de pui de fierbere, și se fierbe 5 minute întregi, calculate de când s-au ridicat la suprafață. (Aceasta depinde de cât sunt mare găluște mici noastre)
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 16.10.2016 la 05:58.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

PIZZA IN CUPTOR DE CASA

Pentru noi pizza adevărată italiană cu roșii și mozzarella se numește Margherita. Un italian ca nu sti cum facere pizza nu este un italian :D
    rețeta de restaurant nu este diferit, dar se adaugă un pic de făină de cartofi, o un pic in plus de untura, si faina cu forte putere, depinde de tipul de cuptor a lemn, gas, electrician.

Ingrediente: 250g de făină 00
    ˝ lingurita zahar,
    ˝ cub de drojdie proaspătă de bere (daca nu aveti se poate cu drojdie de bere uscata 1 pliculet)
    1 linguriță de sare (de preferință iod tinde de a inhiba drojdia),
    150ml de apă calduta nici apa de la robinet (nu rece sau prea cald - aproximativ un pahar cu un deget mai putin),
    2 linguri de untură (temperatura camerei),
    1 cutie de roșii fara coaja
    2 mozzarella (125g fiecare)
    sare dupa gust (deoarece rosiile pot fi deja sarate)
    2 linguri de ulei de masline extra virgin (e bun si de floarea soarelui)
    2 frunze de busuioc
    1 cățel de usturoi
    1 pic de oregano (face quantitate ca place)
    Opzionale (carnat – sunca – masline - ton – ansoa etc etc (nu porum...ve rog furmos nu porum :D când am citit pizza italiană cu porumb ... jur că le-ar lua să palmă ... și ofensator :D aici a la lidl..pizza italiana... p...a mea... porum si ketkup) pentru noi pizza este o afacere serioasa.

Mod de preparare

Zdrobiti rosiile cu o furculita intr-o farfurie adanca, impreuna cu sucul, adaugati busuiocul spalat si usturoiul fara coaja, mestecati bine si adaugati sare daca este necesar. Daca va place, adaugati putin oregano. Lasati sa se odihneasca la temperatura camerei, sucul de rosii, acoperit cu celofan, pt cel putin o ora, dupa care eliminati frunzele de busuioc si usturoiul. Topiti zaharul in paharul cu apa calduta si adaugati drojdia proaspata, mestecati bine pana se dizolva totul si asteptato 30 minute ( ar trebui sa se formeze cule de aer, semn ca drojdia a prins viata).
    Intr-un castron treceti prin sita faina. Dizolvati sarea in putina apa calduta, dupa care adaugati-o peste faina. Adaugati di drojdia dizolvata impreuna cu zaharul si incepeti sa mestecati. Adaugati untura si framantati pana se aduna totul impreuna. Luati aluatul rezultat si continuati sa framantati pe planseta cel putin 15 minute, impaturand din cand in cand aluatul. Astfel rezulta un aluat moale si elastic ( daca nu e asa, inseamna ca mai trebuie framantat) . In acest moment taiati in doua parti egale aluatul si framantati fiecare parte, presarati cu faina si puneti intr-un recipient inchis ermetic. Lasati sa se odihneasca cel putin 3 ore, ferit de lumina.
    Zdrobiti cu mana cele doua mozzarelle si scurgetile bine de apa, adaugati putina sare.
    Incalziti cuptorul in prealabil la 220 grade.
    Intindeti aluatul in tava dreptunghiulara de cuptor, pe care ati tapetat-o cu hartie de copt si deasupra ati uns-o cu ulei. Ungeti cu ulei aluatul, impartiti in doua sosul de rosii si il distribuiti pe cele doua pizze, nu pe margini, lasati cam 1.5 cm fara sos de rosii, coaceti pt 5 minute, scoateti din cuptor si asezati mozzarella ( salam, sunca, ciuperci, ceea ce va place) si puneti din nou la copt pt alte 6 - 10 minute ( depinde de temperatura cuptorului), mozzarella trebuie sa se topeasca.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

SOS DE ARDEI GRAS

Ingrediente:
    1 ardei gras galben o portocalio
    1 ardei gras rosu
    1 ardei gras verd
    1 catel de usturoi
    4-5 filet de ansoa
    3 lingure de ulei
    3 lingure de smantina
    1 pic de sare.

Mod de preparare:

Arede pielea de ardei gras pe foc... sa diventa fara piele. Tocate apoi in romb mici. Tocate fin usturoi fara inima central.... puneti tot in ulei cu filet de ansoa, mesteca fin ca filept se desface adauga smantina (flama mica fi atentie ca usturoi nu se arde), gusta e regula de sare. Mescata in foc 5/8 minute. Eventual daca devine sec se adauga un pic de lapte.
    Dac vrei sos forte cremosa, adaunga 2 triunguri de branza topita simpla e amesteca fin cand sunt topite

Este sos e buna cu carne fiarta o aperitiv cu mamaliga la gratar o pentru mine cum bruschetta, sus paine prajit :D
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 16.10.2016 la 05:27.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

GNOCCHI GORGONZOLA E SPEK

GALUSCUZZE CU GOGONZOLA SI SPEK (SUNCA AFUMATA)

Ingrediente: pentru galuste

1 kg de cartofi rosii
    300gr de faina
    1 ou
    1 pic de sare
    1 lingurita de ulei de florile

Mod de preparare Pune cartofi cu piele in apa rece sarata 30-45 minuti su foc Pana cand sun gatite, lasa sa se reacesca, mash cu o furculita intrun bol. Adauga faina si ou, si sare, si lingurita de ulei. Amesteca bine tot... dac e forte mole adauga faina, dac e prea dur un mic de apa.
    (Cred ca aici faceti galuste cu prune..cred ca nu e difarent..dac nu puneti aromi) vă luați o bucată de aluat, și este format cu două mâini un șarpe (așa cum ne jucam cu plastilină), obținem diametrul mic al tubului 2 cm Cu un cutit am taiat tubul la fiecare 3 cm. Folosit tot aluatul și a primit atât de multe găluște, se toarnă in apa fierbinte sarata (1 lingura rasa mica) și se fierbe 5 minute întregi, calculate de când s-au ridicat la suprafață. Scurgez (cu cura fi atentie ca nu se rupa).. puneti imediat in tigaie cu sos dar amesteca cu lingura de lemn.

Ingrediente pentru sos

2 lingure de lapte
    2 lingure de ulei
    2 lingure de gorgonzola (dulce o ardei cum place)
    100gr de spek (est sunca italiana afumata adevarata...dac nu cauta fi atentie ca afumatura este adevarata e nu are arome...marar cimbru etc etc...fi sigur ca e simpla)
    1 pic de piper negru
    Optional ...nuca tocata (important gustati nuca dac e buna)

Mod de preparare:

Tocate fin cu cutie spek, e puneti in tigaie cu uelei, frigeti pentru 5 minute amestecand, puneti lapte, gorgonzola, piper... dac sos e forte dinsa puneti un pic de lapte in plus.. amestecate in fin gorgonzola nu e topit.
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 16.10.2016 la 08:33.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

SPAGHETTI AL TONNO
    Spaghete cu Ton

Ingrediente pentru sos
    1 cutie de ton 100gr in ulei (star – rio mare etc ...nu ton cu arome o maruntit)
    1 ciapa alba o galbena media (Alternativ 3 bucati de ciapa verde tocati)
    1 cutie de rosii in conserva (nu tocati)
    1 lingura de vin alb sec
    1 pic de piper
    1 frunze de patrunjel
    Optionale 2/3 filept de ansoa – un pic de ardei iute – masline verdi (cu esti ingrediente ajunt se nume PASTA ALLA PUTTANESCA (e greu traducere cred ca se pote cu pasta a la curva) dar e forte gustosa :D

Mod de preparare
    Deschideti cutie de tom e puneti ulei in tigaie cu ciapa tocata (em place nu forte suptira), si piper, coace 10 minute ciapa. Adauga vin si amestecati lasati ca se evapora 2/3 minute. Strobiti rosile cu forculita intro farfurire si adauga in ciapa, adauga ton. Coace 10 minute e gusta dac e ok de sare, in cas adauga un pic de sare. Sosul trebuie sa fie nici dens nici apos. (fi atentie dac ulei in cutie de ton e mare nu puneti tot pot adivenir prea unt)Adaunga in fin patrunjel tocat :D

Ingediente pentru paste:

Aici am vesut paste cu faina pentru mamaliga, facute cu faina simpla ca se desface... dac pouteti... Barilla o Agnesi important ca are griu dur e ca respectate timpu de coacere care este pe cutie.

100gr de pasta pentru persona... Cutie este da 500gr

Mod de preparare:

Punet oala cu 3 L de apa 1 lingura rasa de sare mare.... adauga pasta cand apa fierbe bine.
    Ex. Spaghetti n-5 Barilla timp de coptura 8 minute..
    In restorant su se face dar spaghete rupte in zumatate... pune in apa fierbinte se amesteca pentru 1 minut (este importante ca nu se lipeste)
    Dupa 8 minute se scurge bine pastele (fara apa) e e se pune imediat in oala cu sos per foc e se amesteca bine pentru un minut (stiu ca in pose din restorant se pune sos de sus pastele ma nu se face in italia de ce nu e buna). Terminat se pune in farfurie.

Este metod cum facem noi in italia pentru tot tip de pastele..aici am vestu (in restorant) pasta cu nimic e sos a latur... pasta e buna condimentata bine.
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 20.10.2016 la 08:58.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

POLLO IN SALSA TONNATA

Ingrediente pentru piept de pui

1 piept de pui curatat
    2 catel de usturoi fara piele
    3 lingure de ulei
    1 lingura de unt
    1 lingurita rasa de sare.
    1 pic de piper negru
    1 ciapa alba o galbena micuzza

Mod de preparare:
    Puneti in tigaie ulei, usuroi, sare, piper negru, unt. Tatiati in zumatate piept de pui in lung.. (avem 2 filet) Aprinde foc, dac e cald e unt e topit, puneti 2 piept de pui a flaca vivace. Figeti pe fie e care parte din doi filept bine....(e bine dac tigaie est antiaderenta).
    Puneti 2 filept in oala cu apa fierbine sarata cu ciapa curatata (1 lingura de sare) e puneti in foc mic acoperit un mic (necesaria apa pentru acoperir carne) pentru 40 minute. Scurgeti due filept si lasati adivenir la temperatura de casa, puneti in frigiger minim un ora.

Ingrediente pentru sos de ton

1 o cotiuta 80gr de ton in ulei (nu maruntit)
    2 filept de asoare
    6-7 capere in otet
    1-2 lingure de apa de coptura de piept de pui

Mod de preparare:

Puneti tot in mixer.. pana devine o crema. Dac nu aveti se face cu rabdare cu cutie ..aici nu am fac cu cutie
    Filiat forte suptiri cu cutie filept de pui e puneti de a supra crema de ton... dac vrei decorati cu capere si frunze tocate de patrunjel

Seara asta varza de bruxelles cu parmesan si chiftele de pui cu ciuperci albi :D nu fac pos o reteta de ce e forte simpla ... se face cu ce remana en casa :D
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 22.10.2016 la 06:26.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

IEPURE SALMISTRAT

Ingrediente:

1 iepure curatata fara cap si picioare, tajata in bucati. 1/1.5kg
    1 ficat de iepure (este important dac nu aveti 3 de pui)
    1 morcov
    3 ciapa galbena o alba
    3 boape de ienupar (zdrobit)
    1 frunza de dafin (tocata in 3)
    1 putin cimbru (nu marar)
    1 frunza de salvia (tocata in 3 )
    1 catel de usturoi (tocat in 2)
    1 pic ne nucsoara
    1 pic de scortisoare
    1 coji de fructe fără alb de la 1 lamaie
    1 crenguta de rozmarin
    6 boabe de piper nigru (zdrobit)
    1 L de vin rosu bun
    60gr de unt
    50gr de slanina
    sare

Mod de preparare:

Puneti 1 ciapa, si morcov tocati, si toate condimentele in trun castron mare, adaugati iepure si vin a acoperir tot. Lasati 2-3 zile in frigider acoperit.

In tigaie cu slanina tocata si unt, puneti 2 ciapa tocata curatata, sci iepure (fara ficat)

Puneti tot liquid cu condimentele in oala in foc . Timp ca aveti rumenita iepure si ciapa intoarcez pe fie care parte.
    Se strecoara lichiudul cu condimente, Se pune lichidul in foc in oala cu iepure si ciapa rumenita, adaugati ficat de iepure tocat fin (de pui dac nu aveti).
    Gatiti acoperit la foc mic, timp de 2 ore adaugati 1 pahar de apa si un ligurita rasa de sare.

E forte bun cu mamaliga simpla (apa si sare si un lingurita de ulei...fara adaugati nimic)
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 18.10.2016 la 03:23.

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •