Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 32

Subiect: Tun Oradean Fript

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

Da... am reteta simpla pentru bajeti :D dac sunt mici pune migdale in mixer

PESCHE AL FORNO - Piersici in cuptor
    Este forte rapida :D si simpla

Ingrediente:

o cutie de piersici în sirop
    1 tableta ciocolata (cum place alb - nigra - cu alune) 80-100gr

8-10 migdale fara piele
    4-5 biscuit simpli
    (în Italia, utilizați amaretti, dar aici, deși găsirea lor sunt scumpe și puteți face același lucru cu migdale și biscuiți)
    1 lingura de unt, la temperatura ambient
    1 lingura de zahar
    3 linguri de suc de cutiei de piersici

Mod de preparare

Punez piersici in tava din cuptor sus harta pentru cuptor, un pic mai gras cu unt, cu gaura de sus. Se toaca marunt migdale cu un cutit si tableta de ciocolata...Pune într-un castron, ajung biscuit maruntiti, si unt, si suc de piersici, si zahar...se amestecă bine e umple piersici. Pune in cuptor cald 180° pentru 12 minute. Ultime 4-5 dac avet cu grill.

Dac vrei pote presara cu zahar pudra o fisca cu picatur de ciocolata o ciocolat tocat (nu la facem complicati) aici in romania em invatat ca se face paine cu faina ce ai :D important ca gustul e bun.

Multumes Pisoi pentru ajut cu pose vedem dac merge bine :D nu stiu dac cum dimensiune e ok

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

Esta reteta place forte mult a bajeti :D

Se nume ARANCINI DI RISO Portocalie de Ores

Ingrediente:
    500 gr de ores (e ok cel pentru sarmale)
    100 gr de cascaval proaspat (un pic moale) eu fac cu mozzarella
    30 gr de unt
    un pic de sare
    dac avet 1 lingura de parmesan (optionale)
    1 ou temperatura ambient
    50 gr de sunca filiata.
    1 lingura de sos de rosii
    1 catel de usturoi
    pesmet + 1 lingura de boia dulce si ulei pentru friptura

Mod de preparare:

Punez ores in apa sarata fierbinte e respectate timpul de coacere +2 minute. Stors e punez in uoala. Tocate cu cutie sunca si punez in tigaie cu unt, sare si catel de usturoi fara piele intreg. Flaca medim 5-6 minute... a poi scoateti usturoi. Ajungez a ores... Ne așteptăm ca totul să se răcească... ajungem parmesa, sare, ou batut, sos de rosi e a mastechem tot bine. (Gusta ores dac e bine de sare) Dac reteta nu e pentru bajeti pot ajunge piper si ardei jute.
    Facem cubule cu cascaval, si face nuca...cu ores mestecat... forma unei mingi.... cu un deget pus în centrul brânzei cascaval (cubule) am tren mingea bine... punem in pesmet unde avem ajunt 1 lingura de boja dulce pentru culor portocalio, si in ulei cald (fi atentie nu frig nu cald mare), cu lingura de lemn rândul său, până când sunt rumenite. de scurgere pe prosoape de hârtie și se servește fierbinte cu brânza care se topește în mijloc.

e greu... plus retete sunt complicate pentru mine scriere in limba romana... retete mee sunt simple, tot se pote facere in casa.... termine in limba difarenta da limba ta....wow :D

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

PRAJTURA DE MAMALIGA in italiano AMOR POLENTA dac se pote traducere MAMALIGA IUBIRE :D

100gr de faina pentru mamaliga
    100gr de faina alba
    80gr de faina de migdale (dac nu avet se pune migdale fara piele in mixer)
    70gr de unt temperatura ambiente de casa
    100gr de zahar
    2 oua (medie)
    1 lingura de rom o aroma
    1 pic de aroma de vanija
    1 plic de praf de copt (drosdie chimic pentru dulce)

Mod de preparare:

se amestecă unt cu zacar cu telul sau mixer, fin a facere crema, ajungez un ou ...se amesteca...si un ou se amesteca, fin ca se face crema. Ajungez arome, si faina alba, se amesteca adăugați faina pentru mamaliga si praf de copt. se amesteca. In fin faina de migdale si rom o aroma. Mestecate bine.... punez tot in stamp pentu cosonac ai uns cu unt. Punez in cuptor cald la 170° pentru 45 de minute.

Dac vrei cand e a temperatura mica a fara stamp pentru cosonac.. punez de sus zahar pudra.

em place cu crema de lemaie :D o crema de vanija

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

CIUPERCI PENTRU RISOTTO O MAMALIGA

Ingrediente:
    500 gr de ciuperci albe o mixt (aici in Romania sun forte buni ciuperci)
    1 bucatel de usturoi
    2 triunguri de branza topita (gust cascaval o simple e bine)
    2 lingure de ulei (de floaresoare)
    1 pic de sare
    1 pic de piper alb
    1 ciapa verde ( intreagra cu verd)
    1 frunza de patrunjel
    3 lingure de lapte
    3 lingure de apa
    OPZIONALE Gorgonzola
    Mod de preparare:

Se pune ulei iul in cins se caleste ceapa pana devine putin aurie. Se adauga ciupercile marunt, se lasa cinc minute la calit mestecand. Se adauga apa, e se lasa la fiert 10 minute aperit. Se adauga sare si piper dupa gust, si branza topica si laptele. Se lasa la fiert a foc mic alte 10 minute mestecand. Se adauga usturoiul pisat si se ma lasa la fiert 5-8 minute. Se adauga la sfarsit patrunjel tocat marunt... si gata . Eu ajung un pic de gorgonzola :D e manenc cu mamaliga simpla :D

Se pote servir cu mamaliga simpla. Se pote adauga ores fiert amestecand bine pe foc... una lingura de parmesan... si gata.

ghghgh noi italiani macaronari place mamaliga forte mult :D am rete cu sos de peste, am 50 de an e carne de pork o de vita nu reusesc sau diger :D retete mee sun contrarie a tot ce place au Roman :D
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 14.10.2016 la 11:51.

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

ca un hobby am bucătărie, scrie joc de rol (Rpg in Englis - Gdr in italiano) și desena desene animate, sunt un macaronar complet :D

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

PRAJTURA SARATA DE CARTOFI

Ingrediente:
    600gr de cartofi
    150 gr de sunca
    250 gr de cascaval prospat
    2 oua
    40/60 gr de parmesan
    140-150gr de pesmet
    1 pic de piper alb
    1 pic de sare

Mod de preparare:

Pune cartofi cu piele in apa rece sarata 30-45 minuti su foc Pana cand sun gatite, lasa sa se reacesca, mash cu o furculita intrun bol. Adauga parmesan piper, sare, pesmet si oua e mesteca.
    Prine la jumatata de aluat si a intins o cu mainile intro tava unsa si presarata cu pesmet. De mai sus a pus sunca si cascaval ras. Termina cu aluat remas si intinde un strat pentru a coperi. Se pune in cuptor la 180 ° pentru 30/35 minute.
    Astepta cha diventa la temperatura ambiente de casa, de ce forte calda se desface.
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 21.10.2016 la 10:00.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de Molinari Michele Vezi post
    ....Sunt italian, eu locuiesc în Oradea, iar aceasta este o reteta seplice, dar foarte gustoase, dedicat în orașul meu natal adoptat.
    Mai italianule! ...retetele tale pe cat sunt de simple pe atat sunt de apetisante!
    ...o sa-mi trimit la plimbare "pisica" de acasa si o sa incerc si eu cate ceva din retetele postate de tine!

p.s. ...orasul tau adoptat (Oradea) nu este si cel natal! ...observ ca folosesti "gorgonzola" deci ma duce cu gandul ca "orasul natal" e prin zona Milano! Gresesc?
    p.s.2 ...cred ca maestrul manolica isi cam roade unghiile ...acum ca are concurenta in arta culinara!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc. Eu sunt nascut in Ferrara nord italia, branza gorgonzola este universale in tota italia dac e adevarata origine in lombardia (judez) de milano. Existe oras ca se nume Gorgonzola in judez. In tota bucateria mea fac utiliz de gorgonzola de ce e branza forte gustosa care se topește și face un sos excelent (in adevarat se cauta aici in Romanina a kaufland) ghghghg

MEDALIONANELE VANATA A LA PARMESANA

Ingrediente:
    200/250gr de vanata (10 cm în diametru)
    120gr de cascaval
    4/5 frunze de busuioc (verd)
    1 pic de sare
    1 pic de piper al o nigru (cum place)
    Opzionale dac avet 1 lingura de parmesan (credeme dac cascaval e bun gustul nu schimba)
    2 lingure e pasta de rosii (adevarata nu ketcup, eu cumpar a la kaufland in cutii de conserve mici)
    2 oua (la temperatura ambient de casa)
    pesmet
    ulei pentru friptura (dac vrei friptura buna temperatura nu mica, nu mare e abundent ulei) e bun ulei da floarile ca avat aici
    1 lingura de sare

Mod de preparare:
    Spalat vanete, si filiate 1/2 cm obținerea de gros un medalion, punez tot in boala cu apa rece si sare, pentru 30/40 de minute (necesar pentru pierder amar).
    Lasati scurgere vanate. Filiat cascaval suptire (aici se vand in abc mic de forma rotunda). ghghghgh (mama mea cum scrie.... ) Bate oua in un castron si in altro pesmet.
    Cu prosoape de hârtie pentru a usca vinete. Cu lingurizza pune a la base di una vanata un pic de pasta de rosii, punez de sus cascaval, un fil de busuioc si altra vanata. (Face sandwich)
    Punez in oua si in pesmet... mai mult in oua si in pesmet. Verificați ca marginile sunt acoperite. Punez 1-2 nu de plus in ulei cald 170/180° flip-le până la maro auriu. Punez in
    hharta sugativa... Van servi calde.

dac ve place poutez ajungere sunca filiata

Eu am apartament en inchirie la oradea, e cu roman mi simt a casa... hehehe pentru mine suntem egual....prima dată, nu am înțeles nimic românesc, m-am dus la piață oraș, a cumparat 3 rosii ... 5 lei ... ne-am întors, 5 rosii 5 Lei ... ultima dată ... 2 roșii 5 Lei ... atunci înțeles ... am fost un străin ... dar ... am spus să mă scuzați un moment ... !!! Acum am prieteni care ma tin fructe si legume bune
    facem si noi cu turistele... :D e normal suntem latini este sport national nostru :D dac cand cunosti se adivine prieteni :D schimba tot... ugual in italia credeme.
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 20.10.2016 la 07:58.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Michele, eu le manânc din ochi! I-am aratat aseara si sotiei pozele, retetele sunt foarte utile si de acum încolo nu-mi mai da cu tigaia la capo, quando stau prea mult la internet!

Deabia astept continuarea.
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data înscrierii
    11.10.2016
    Locație
    ORADEA
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

CUBULETE DE PUI CU LAMAIE

Ingrediente:
    1 piept de pui
    1 lamaie (cu coasa groasa)
    3 lingure de ulei
    1 lingura de unt
    1 lingura de faina
    1 pic de piper nigru
    2 pic de sare (a gustul vostru)

Mod de preparare:
    Tocate a cubulite piept de pui (dimensiune egual) nu mare 2 cm x 2 cm circa. Puneti in castron mare. Radeti coasa de lamaie fara parta alba (cu alba adivene amar, fi atentie). Punet in castron cu suc de lamaia filtrat (fara seminte), adauga sare si piper. Verifici ca piept de pui tocat nu a facut mare de apa, in cas uscati un pic cu prosop de hartie. Puneti faina de sus piept de pui (optional dac ve place adauga una lingura de boia dulce...fi atentie schima culor :D ) mestecand cu mana rapede.
    Puneti in tigaie cu unt si ulei cald e mestecati bine pana se rumenete un putin. Adauga sos de lemaie co tot ingredientele. Mestecati pana sosul devine dens.

Dacă ați fi dorit să-mi dea un cadou, scrie dacă ați înțeles rețetele mele în limba română corectă, eu sunt foarte rușine de modul în care am scrie și aș dori să vorbesc limba dvs. mai bine, am pus totul la invatare
    Ultima modificare făcută de Molinari Michele; 21.10.2016 la 10:00.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •