Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Loteria Vizelor DV-2018 Instructiuni / Diversity Visa (DV-2018) Lottery Instructions

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit Loteria Vizelor DV-2018 Instructiuni / Diversity Visa (DV-2018) Lottery Instructions

Pe acest topic se vor posta informatii la zi despre Loteria Vizelor pentru America - Diversity Visa DV-2018. Oricine e liber sa posteze aici stiri noi.

Informatii Programul Diversity Visa / Diversity Visa Program Information
    -----------------------------------
    Romana
    Programul DV-2018: Inscrierile online pentru programul Loteria Vizelor DV-2018 incepe Marti, 4 Octombrie, 2016 la ora 12:00 (20:00 ora Romaniei), noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), si se incheie Luni, 7 Noiembrie, 2016 la ora 12:00 (20:00 ora Romaniei) noon, Eastern Standard Time (EST) (GMT-4).

Inscrierile pentru programul DV-2018 trebuie facute electronic in acea perioada la adresa web www.dvlottery.state.gov

Versiunea in limba engleza a DV-2018 Program Instructions in format PDF format se gaseste la:
    https://travel.state.gov/content/dam...%20English.pdf
    si
    https://travel.state.gov/content/vis...tructions.html

Aceste instructiuni reprezinta singura varianta legala.
    Inscrierea la programul DV-2018 este gratuita. Orice alte websiteuri care cer o anumita suma de bani pentru inscriere la DV-2018 nu sunt asociate cu websiteul oficial si nu va pot mari sansele de a fi selectati, deci este inutil sa aruncati banii pe fereastra. Iata mai jos linkul de avertizare impotriva posibilelor fraude din partea unor organizatii neoficiale:
    https://travel.state.gov/content/vis...ral/fraud.html

Exista si un video in limba engleza care explica procedeul de inscriere, la urmatoarea adresa:
    https://www.youtube.com/watch?v=tOQl...ature=youtu.be

Instructiunile de inscriere in limba romana vor fi postate imediat ce vor fi disponibile.

English
    DV-2018 Program: Online registration for the DV-2018 Program begins on Tuesday, October 4, 2016 at 12:00 noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT-4), and concludes on Monday, November 7, 2016 at 12:00 noon, Eastern Standard Time (EST) (GMT-4).

Entries for the DV-2018 DV program must be submitted electronically during that period at www.dvlottery.state.gov

The English version of the DV-2018 Program Instructions in PDF format are provided for your convenience and required use. The English language version of the DV-2018 Program Instructions is the only official version. Unofficial translations in additional languages will be added to this webpage as they become available.
    Note: As indicated in the instructions, for the purposes of eligibility some countries include components and dependent areas overseas. If you are a native of a dependency or overseas territory, please select the appropriate country of eligibility. For example, natives of Macau S.A.R should select Portugal, and natives of Martinique should select France.

Please view our video for an introduction to the Diversity Visa program, and step-by-step guidance to help you submit an entry. (Note: minor changes have been made to the DV-2018 entry form, but the instructions provided in the video are still valid.)

Fraud Warning:
    https://travel.state.gov/content/vis...ral/fraud.html

Data înscrierii
    15.01.2016
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna seara! Incep prin a pune ca este prima data cand aplic la Loteria Vizelor, deci daca nu ma pricep prea bine, imi cer scuze inca de acum.
    Vrea sa va treb cateva lucruri:
    1. Cum/unde verific daca poza daca este buna sau nu? M-am tot uitat pe internet si unii scriu ca trebuie sa aibe 300 dpi, 600x600 pixeli, etc., etc.. Am verificat si site-ul de https://travel.state.gov/content/vis...al/photos.html , dar nu m-am edificat. P.S. am fost la un fotograf si am facut poza, el a prelucrat-o si mi-a aratat chipurile ca este buna.
    2. La prima parte, la punctul 1.a. Last/Family Name, pe video-ul dat de ei ni se arata cum ca ar trebui sa punem Applicant, in loc de numele de familie, iar la 1.b. First Name - numele de familie. Este bine asa sau nu?
    3. Tot la prima parte, punctul 4 orasul in care te-ai nascut, pai eu m-am nascut intr-o comuna, ce pun aici?
    4. La punctul 14, daca nu am copii las libera casuta, sau scriu No/-.
    5. Am inteles ca tii se pun la final niste intrebari cam tampite, cat valoreaza aceste intrebari in alegerea finala?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Iti sugerez sa citesti cu atentie instructiunile Posibil sa afli raspunsuri la majoritatea intrebarilor
    Bafta!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Eddy_1987 Vezi post
    Buna seara! Incep prin a pune ca este prima data cand aplic la Loteria Vizelor, deci daca nu ma pricep prea bine, imi cer scuze inca de acum.
    Vrea sa va treb cateva lucruri:
    1. Cum/unde verific daca poza daca este buna sau nu? M-am tot uitat pe internet si unii scriu ca trebuie sa aibe 300 dpi, 600x600 pixeli, etc., etc.. Am verificat si site-ul de https://travel.state.gov/content/vis...al/photos.html , dar nu m-am edificat. P.S. am fost la un fotograf si am facut poza, el a prelucrat-o si mi-a aratat chipurile ca este buna.
    2. La prima parte, la punctul 1.a. Last/Family Name, pe video-ul dat de ei ni se arata cum ca ar trebui sa punem Applicant, in loc de numele de familie, iar la 1.b. First Name - numele de familie. Este bine asa sau nu?
    3. Tot la prima parte, punctul 4 orasul in care te-ai nascut, pai eu m-am nascut intr-o comuna, ce pun aici?
    4. La punctul 14, daca nu am copii las libera casuta, sau scriu No/-.
    5. Am inteles ca tii se pun la final niste intrebari cam tampite, cat valoreaza aceste intrebari in alegerea finala?
    1. apelezi la cineva care se pricepe la fotografiile pentru loterie... fotografii profesioniști nu-s chiar așa de profesioniști atunci când vine vorba de genul ăsta de fotografii. rezoluția recomandată e de 300dpi. ți-o spune chiar fotografia de model: 600px*600px...

2. ia mai uită-te o dată la video. la 1a îți spune să pui numele de familie (Aplicant e un exemplu generic, că n-au făcut aceia materialul special pentru Eddy). la 1b pui prenumele (cam greu ca Bill să fie nume de familie în America, da' nu imposibil). aici e un pic mai delicat. dacă ai două prenume și le vrei pe amândouă pe actele de identitate americane, atunci le pui pe amândouă la 1b. adică dacă te cheamă Ghiță-Vasile Popescu pui așa

cu sau fără cratimă, e la alegerea ta și așa îți va apărea în acte. dacă pui

or să te scrie Popescu V. Ghiță

3. în America cătunele, satele, comunele, orașele, municipiile se numesc township, village, town, city sau municipality. dacă pe certificatul tău de naștere scrie comuna Cucuieții din Deal, aia pui (evident fără comună). dacă scrie sat Adunații Copăceni, atunci adunații Copăceni pui. etc șamd.

4. 0, că n-ai. și de unde nu-i nici Dumnezău nu cere.

5. nu știu de unde ai înțeles asta, dar ai înțeles greșit. formularul nu are alt scop decât să te înscrii în grămada aia mare de 10-11-12 milioane de loteriști...

plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

...jupanul aramis_13 are suflet bun iar in fluxul cazurilor postate cu subiect in materie de emigrare ...da raspunsuri corecte dar de cele mai multe ori "evazive" (contestate de multe ori) pentru cei ce pun intrebari in speta procedurilor potentiale de emigrare de orice fel!
    ...din pacate cei ce pun intrebari sunt de cele mai multe ori "iritati" de felul cum da raspunsurile! ...iar ei personal pierd esenta si parasesc acest Forum!

Relax, si luati tot ce-i mai bun din indrumarile lui! ...si contunuati sa puneti intrebari! ...sunt mai multi p-aici care isi pot da cu parerea din experientele lor!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

voie de la noi, ca de la Banu Ghica...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    15.01.2016
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

1. Tocmai ca acea persoana la care am fost se ocupa cu asta, am vazut ca a prelucrat-o in photoshop. Aici sunt proprietatile pozei prelucrate : Dimensions 600x600, Width 600 pixels/Height 600 pixels, Horizontal resolution 72 dpi/Vertical resolution 72 dpi, Bit depth 24, Resolution unit 2, Size 135 KB; Daca nu se incadreaza in cerintele care le au ei acolo la cine pot apela...nu cunosc persoane care sa se ocupe cu asa ceva (la fotograf i-am cerut si poza originala).
    2. M-am uitat cu atentie, insa nu intelesesem prea bine. Multumesc pentru raspuns!
    3.,4.,5. Multumesc pentru raspuns!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

verificarea fotografiei e mai mult decât cifre. ceea ce contează e compoziția. dacă îmi trimiți fotografia, te pot ajuta.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    15.01.2016
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    verificarea fotografiei e mai mult decât cifre. ceea ce contează e compoziția. dacă îmi trimiți fotografia, te pot ajuta.
    Ok. Unde iti pot trimite pozele? Ti-o dau si pe cea originala si pe cea modificata de fotograf.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.485
    Putere Rep
    10

Implicit

Pentru cei interesati, au aparut si instructiunile in limba romana:
    https://travel.state.gov/content/dam...8-ROMANIAN.pdf

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul