Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Nevoie de un sfat

Data înscrierii
    10.05.2016
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0

Implicit Nevoie de un sfat

Salut. Am 37 de ani locuiesc in Constanta, necasatorit, si vreau sa ma mut in Canada. Doresc sa lucrez pe semi-trucks, as dori sa traiesc pe drum(sper sa si reusesc) adica sa dorm in tir/moteluri nu am condus niciodata un tir dar invat repede. Doresc ca intr-un an doi sa imi pot lua tirul meu si sa pot functiona sub forma owner-operator.

Cum pot da de o companie care imi poate oferi training si job (pentru foreign workers) in trucking industry ? Va multumesc BB
    Ultima modificare făcută de rooffly; 12.09.2016 la 12:21.

Data înscrierii
    10.05.2016
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0

Implicit

Sau recomandați o firmă canadiana care se poate ocupa de procesul de emigrare?

Data înscrierii
    10.05.2016
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0

Implicit

anyone? can help

Data înscrierii
    10.05.2016
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0

Implicit

poate cineva imi poate face o recomandare

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

aici se dau de regula informatii pentru cei care aplica singuri. vezi ca sunt topice cu siteuri oficiale si alte date utile. in materie de firme de emigrare, de regula s-a postat despre tepari.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de rooffly Vezi post
    Salut. ...

Cum pot da de o companie care imi poate oferi training si job (pentru foreign workers) in trucking industry ? Va multumesc BB
    Şansele să-ţi dea cineva numele unei astfel de companii sunt foarte mici, ar trebui să fie cineva care a fost chiar în situaţia ta dar mai rar o să vezi oameni cu sacii în căruţă care se mai gândesc şi la alţii. Până atunci poţi să cauţi companii de transport canadiene şi săi contactezi să vezi dacă agajează din afara ţării. Câteva companii de trasport canadiene mari care-mi vin în minte: Apex, Vitran, Maritime, ABF, GoJit/ Dicom, Manitoulin, Quik X, Day & Ross, Purolator, FedEx, UPS.
    Despre agenţii intermediare s-a discutat destul pe aici mai mult de rău decât de bine, n-ar strica să arunci un ochi la ce zic cei păţiti. Baftă!

Data înscrierii
    10.05.2016
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Şansele să-ţi dea cineva numele unei astfel de companii sunt foarte mici, ar trebui să fie cineva care a fost chiar în situaţia ta dar mai rar o să vezi oameni cu sacii în căruţă care se mai gândesc şi la alţii. Până atunci poţi să cauţi companii de transport canadiene şi săi contactezi să vezi dacă agajează din afara ţării. Câteva companii de trasport canadiene mari care-mi vin în minte: Apex, Vitran, Maritime, ABF, GoJit/ Dicom, Manitoulin, Quik X, Day & Ross, Purolator, FedEx, UPS.
    Despre agenţii intermediare s-a discutat destul pe aici mai mult de rău decât de bine, n-ar strica să arunci un ochi la ce zic cei păţiti. Baftă!
    Multumesc de raspuns Fifi. Am sa incep comunicatiile cu firmele de mai sus. Daca am ceva concret de la ei revin si aici cu raspuns. Pana acum am vb cu doua companii care ofereau LMIA (ceva document cu care poti incepe immigration processing) pt foreign workers si anume AYR Trucking si Ontario trucking school dar ele nu mai ofera aceasta optiune. Am incercat si la Uber Toronto dar no luck.
    Ultima modificare făcută de rooffly; 11.11.2016 la 13:11.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

De ce nu incerci sa aplici pentru Provincial Nominee Program, Alberta tipa dupa forta de munca dar din pacate cei care sunt deja in Canada nu vor sa mearga sa lucreze si locuiassca acolo, info despre asta aici: http://www.cic.gc.ca/english/immigra...cial/index.asp
    De asemenea uita-te si peste varianta Express Entry, este relativ noua si facuta sa inlesneasca procesul pentru cei care vor sa vina sa lucreze aici: http://www.cic.gc.ca/english/express-entry/index.asp

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •