Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 8 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 73

Subiect: Marea Britanie out din UE - timpul va demonstra daca iesirea UK din UE e buna sau nu

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Nu sunt deloc relaxat avand in vedere ce cacaturi se intampla si cu atat mai putin cand cineva se gaseste sa faca glume stupide in momente dintr-astea.
    Chiar crezi ca ma intereseaza ca cretinisme debiteaza dobitocul ala de Johannis ?
    Ma vezi cumva ca traiesc in Ro ca sa doara undeva ce tampenii mai fac ei pe acolo ?
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

o sa razi si tu de noi cand iese Trump presedinte... sa vezi jale atunci...

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

shogule!
    de mult nu te-am mai "citit" asa oparit pe situatie! ...am si io o intrebare "de ce te aprinzi asa tare ca doar nu esti cetatean britanic?"
    ...am inteles ca lucrezi acolo, "iti afecteaza jobul ca englezii zic pa la UE"?
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Pai cum pastele ma-sii sa nu fiu oparit frate cand vezi ce nenorociri poate produce gloata tembela ??
    Pai ce importanta are ca sunt cetatean britanic sau nu, TOATA LUMEA care traieste in tara asta va fi grav afectata ! Jobul meu nu e afectat deocamdata dar asta ma lasa rece, urmatorul job ce il urmaream e posibil sa fie mai prost platit sau sa nu mai existe deloc ! Puterea de cumparare se va duce in cristosu ma-sii fie ca esti sau nu cetatean ! Unii dintre noi am tras tare pe aici, ne-am construit o noua viata, o noua cale profesionala, nu mai eveam mult si ma bagam sa cumpar o casa, ce cristosu ma-sii se alege de toate astea ??

Stai sa-i vezi pe englezi ce turbati sunt sa-si ia pasaport irlandez, cei ce lucreaza la Bruxelles, belgian, numai sa nu ramans in afara UE !
    40.000 de londonezi au semnat o petitie ca impreuna cu Scotia vor sa ramana in UE !

Tocmai ma uit pe Sky si spun ca aproape cu siguranta UK se va scufunda in recesiune...
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 24.06.2016 la 17:15.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    OPai cum pastele ma-sii sa nu fiu oparit frate cand vezi ce nenorociri poate produce gloata tembela ??
    Pai ce importanta are ca sunt cetatean britanic sau nu, TOATA LUMEA care traieste in tara asta va fi grav afectata ! Jobul meu nu e afectat deocamdata dar asta ma lasa rece, urmatorul job ce il urmaream e posibil sa fie mai prost platit sau sa nu mai existe deloc ! Puterea de cumparare se va duce in cristosu ma-sii fie ca esti sau nu cetatean ! Unii dintre noi am tras tare pe aici, ne-am construit o noua viata, o noua cale profesionala, nu mai eveam mult si ma bagam sa cumpar o casa, ce cristosu ma-sii se alege de toate astea ??

Stai sa-i vezi pe englezi ce turbati sunt sa-si ia pasaport irlandez, cei ce lucreaza la Bruxelles, belgian, numai sa nu ramans in afara UE !
    40.000 de londonezi au semnat o petitie ca impreuna cu Scotia vor sa ramana in UE !
    Cu tot respectul pt raspunsul tau si indignarea ta ...io zic ca asta inseamna "democratia" ...fiecare are drept de vot si dupa ce se voteaza se trage linie iar majoritatea are castig de cauza!
    Cu toate ca nu am nici o apasare daca UK iese din UE, sincer, primul lucru la care m-am gandit e la romanii care lucreaza acolo.
    Asta cu iesirea e chestie de durata care dupa cum spun analistii poate dura si 2 ani de negocieri, deci sunt pozitiv in a crede ca romanii stabiliti in UK vor ramane in continuare pe pozitie.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

De parca ar avea vreo importanta sau ar fi de vreun ajutor ca negocierile o sa dureze 2 ani sau 12.
    Situatia deja a luat-o la vale de AZI cand lira a cazut la cel mai scazut nivel de 31de ani ! Si asta e doar inceputul !
    Nu exista absolut nimic care sa inspire vreo incredere ca situatia poate fi mai buna sau macar la fel ca fiind membri UE. E un dezastru pt UK, e un dezastru pt Uniune si prin ricoseu va fi un dezastru inclusiv pt piata americana, chit ca nu va doare pe voi in cur. Magnitudinea acestei nenorociri va fi inteleasa pe deplin de abia in 18-24 de luni de aici incolo dar va fi prea tarziu sa se mai poata face ceva.
    Eu sper din tot sufletul sa se desprinda si Scotia si Irlanda de Nord, sa se aleaga praful si pulberea de tara asta de cacat.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

shogule,
    ...acum fara tenta de bascalie, ca nu intentionez sa te irit si mai tare dacat esti! ...banuiesc ca o sa mai reflectezi la situatia ta personala si sa iei o decizie care te avantajeaza, am inteles din media ca chipurile multi romanai din UK vor fi nevoiti sa se intoarca in RO sau sa aplice si pt cetatenie UK care e cam costisitoare, ...tu te gandesti sa te intorci la Brasov sau te gandesti la o alta tara din UE?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

Norvegia si Elvetia nu-s in Uniunea Europeana si ii doare la basca, au cel mai ridicate standarde de viata din Europa. Probabil ca dupa un dus rece inevitabil, va fi mai bine si in UK, cand vor face ce vor ei, nu ce voteaza altii pe care ii doare in cur de UK. Cat despre romani, probabil ca cei care-si fac treaba si vor avea nevoie de ei, vor primi vize de lucru.
    Ultima modificare făcută de sorin; 24.06.2016 la 18:23.

Data înscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

se intareste pozitia Germaniei in cadrul UE lucru care cred ca nu le displace la nemti. astia pe aici nu prea pareau suparati dimpotriva nu stiu ce sarbatoresc...
    a disparut gica contra din UE..ca francezii nu se pun ei sunt cu egalite fraternite liberte

Shogule haide la noi aci in Deutschland, muma Merkel e mama buna la pentru imigranti...sirienii sunt campati intr-un hotel aici langa mine, se trezesc pe la 12 ca boierii.
    hai ca nu e asa nasol.
    Ultima modificare făcută de RoMan; 24.06.2016 la 18:30.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Daca ai fi citit analizele economice ai fi stiut ca Elvetia si Norvegia au situatii total diferite, tari mici cu resurse foarte mari, Marea Britanie nu va putea in veci sa fie nici una nici alta. Nimic nu se va aseza dupa nicio perioada de timp, marea britanie va sfarsi prin a fi mai mica si mai saraca.

Din nou, nu cred ca va fi nimeni dat afara. Cine spune ca obtinerea cetateniei e scumpa e un imbecil, costa undeva la o mie de lire, daca dupa 6 ani nu ai nici macar un cacat de 1000 de lire in cont, ori esti cretin, ori pe ajutor social, ori ambele.
    Am spus-o de 100 de ori ca nu am niciun gand de intoarcere, Romania e ****** peste orice limita a suportabilului si cu nicio perspectiva reala de insanatosire.
    De mutat in alta tara nu mai am niciun chef, pur si simplu m-am saturat, mi-e sila. Am venit aici ca sa stau si chiar imi placea, spre surprinderea mea.
    Ce voi face, nu am niciun habar, dar intr-o tara de cacat cum va fi asta nu foarte departe de acum, n-am chef sa stau. Probabil ca cu toata sila va trebui sa ma extrag din latrina asta si sa ma relochez, probabil in Elvetia. Ceea ce e usor de spus dar foarte greu de facut.

Pagina 2 din 8 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •