Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 73

Subiect: Marea Britanie out din UE - timpul va demonstra daca iesirea UK din UE e buna sau nu

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Daca ai fi citit analizele economice ai fi stiut ca Elvetia si Norvegia au situatii total diferite, tari mici cu resurse foarte mari, Marea Britanie nu va putea in veci sa fie nici una nici alta. Nimic nu se va aseza dupa nicio perioada de timp, marea britanie va sfarsi prin a fi mai mica si mai saraca.

Din nou, nu cred ca va fi nimeni dat afara. Cine spune ca obtinerea cetateniei e scumpa e un imbecil, costa undeva la o mie de lire, daca dupa 6 ani nu ai nici macar un cacat de 1000 de lire in cont, ori esti cretin, ori pe ajutor social, ori ambele.
    Am spus-o de 100 de ori ca nu am niciun gand de intoarcere, Romania e ****** peste orice limita a suportabilului si cu nicio perspectiva reala de insanatosire.
    De mutat in alta tara nu mai am niciun chef, pur si simplu m-am saturat, mi-e sila. Am venit aici ca sa stau si chiar imi placea, spre surprinderea mea.
    Ce voi face, nu am niciun habar, dar intr-o tara de cacat cum va fi asta nu foarte departe de acum, n-am chef sa stau. Probabil ca cu toata sila va trebui sa ma extrag din latrina asta si sa ma relochez, probabil in Elvetia. Ceea ce e usor de spus dar foarte greu de facut.
    Bre shogule!
    Tu esti "catranit" in draci acum si pe UK asa cum ai fost (si inca esti) si pe US! ...dar printre postarile tale anterioare io am inteles (si cred ca nu numai io) ca Brasov-ul e la superlativ si ca de orasul tau de suflet nu te poti desparti! ...poate am inteles gresit, dar am ramas cu impresia asta!

Acum! ....daca te bate gandul sa te re-lochezi in Elvetia si o sa ai ghinionul sa intampini "vaste greutati" ca Elvetia de a te "adopta" in sistemul lor ...care va fi reactia ta?
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Hai ca iar ai inceput sa vorbesti discutii si tocmai n-am chef de conversatii imbecile cu tine.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Hai ca iar ai inceput sa vorbesti discutii si tocmai n-am chef de conversatii imbecile cu tine.
    Bre shogule!

N-am nici cea mai vaga intentie sa intru in "conversatii imbecile cu tine" ...pt ca te stiu de ceva ani!!

...TU ai o personalitate persistenta aroganta unica la opiniile altora incat ca un "PATRIOT ROMAN" in care pozezi! ..."nu ai nici macar bunul simt sa tragi apa la WC"!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.224
    Putere Rep
    32

Implicit

Sorine, UK nu are resursele Norvegiei si Elvetiei. Unii stau pe petrol, altii pe un munte de cash. Multi britanici regreta deja ca au votat sa iasa. Pai ..unde nu e cap vai de picioare. S-au trezit dimineata din ciclul "ce-am facut?!".
    https://uk.news.yahoo.com/leave-vote...151957569.html
    Asta e, sa le fie de bine. Pentru inceput au pierdut posibilitatea de a trai si lucra in 28 de tari.
    Mi se pare nedrept sa plateasca toata lumea ..nu stiu dar cand iese asa la mustata 1, 2 procente e de cacao ..daca era peste 60-70% ok.

La fel au comis-o si elvetienii in 2014 si acum in 2017 tre sa puna in aplicare si nu prea stiu cum sa faca. Au votat sa introduca quotas pt toata lumea inclusiv pt frontalieri. Cine o sa le mai faca muncile alea fara costum, cravata. Sa-si suflece manecile sa treaca la treaba.
    Ar cam vrea ei sa negocieze sa renunte doar la acordul "free movement of people" dar UE zice, nu tatutzu renuntam la toate. Si sunt multe si bune. Sa vedem, or s-o ia in freza izolati.
    http://lenews.ch/2015/03/17/a-5-step...ation-changes/

Cine nu are permis de munca deja acolo, va fi greu sa mai obtina. Si numai bine ca de abia iesise si Romania de sub quotas si acum le baga inapoi. Te footzi in ea de bafta chioara. Eu personal ma tem ca nu stiu ce o sa fac daca nu iese ceva pana atunci. N-am decat sa-mi deschid o afacere ca in Franta urasc sa lucrez pe 1,500 de euro.

Shogule te inteleg ca esti suparat. Orice sut in cur un pas inainte. Stiu ca e usor sa vorbim noi ce nu ne afecteaza direct. Daca vrei sa incerci Elvetia, nu intarzia prea mult.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 25.06.2016 la 02:50.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit Ma imbogateam daca pariam pe asta acum cativa ani :)

Am trait s-o vad si pe asta. Britanicii stabiliti in Romania, vor cetatenie romana.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    20.06.2007
    Locație
    44°27'13.39"N , 26° 5'14.92"E
    Posturi
    1.358
    Putere Rep
    20

Implicit

sal

UK este la mana UE ...degeaba ai economie puternica cand tu exporti 50 % in UE daca UE iti inchide poarta ramai cu cuiele pe plus ....asta aminteste de perioada dupa comunism a Romaniei in care produceai pe stoc dar nu iti cumpara nimeni.
    Nu ii suport pe ingamfatii de britanici care vin in Bucuresti si cu o lira beau in centrul vechi ... la ei acasa cu o lira abia isi cumpara de la ASDA (Carrefourr lor) o bere
    Sa treaca la munca de jos sa ambaleze sa distribuie sa spele ...poate le vine mintea la cap
    Ma bucur ca au fost atat de aroganti si fraieri incat au votat sa iasa.

bye
    dependent de Romania

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

dedicație specială pentru moșulică...