Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 13 din 13

Subiect: Dorim sa emigram

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Din nu stiu ce motiv nu pot sa-ti dau reply la ultimul PM asa ca-ti raspund aici, sper ca nu te superi, nu este nimic secret iar intrebarea asta mi-a fost pusa de o suta de ori:
    Citat Postat în original de mihnea.manolache
    Dar ce fel de viza imi recomanzi sa obtin inainte de a ajunge in canada, pentru ca mai apoi sa aplic pentru resedinta permanenta?
    Eu iti sugerez sa incerci sa cauti pe net si sa aplici pentru un loc de munca/ contract la toate filialele Telus sau alte companii mari de telefonie, pentru ca s-ar putea sa ai foarte mari sanse datorita faptului ca lucrezi pentru ei de un an. Pentru asta trebuie sa-ti pui la punct resume-ul dupa modelul canadian si apoi cauti si aplici pe site-urile companiilor si pe cele cu oferte de munca in Canada. Sunt provincii ca Alberta de ex in care duc mare lipsa de forte de munca si de populatie in general, sunt dispusi sa ofere contracte de munca si celor din afara Canadei pentru ca cei din Canada nu vor sa se mute acolo. Pentru tine, pentru voi, la inceput e ok, pana va luati rezidenta si apoi va puteti muta in orice provincie/ oras doriti. Asta este cea mai legala si lipsita de riscuri cale.

De asemenea verifica varianta "Express Entry Visa", este o varianta mult mai simpla, rapida si ieftina decat procesul de emigrare legal, verifica datele in care se primesc dosarele, eu nu mai sunt la curent dar pe website ul oficial al emigrarilor in Canada sunt toate informatiile.

Daca vrei sa vii cu viza de turist, in primul rand e greu de obtinut, daca te refuza prima data va fii foarte greu sa mai obtii alta, de obicei sanse au cei care au rude in Canada, prieteni e mai greu, iar pe cont propriu cu scop turistic trebuie sa arati ca ai o gramada de bani. Chiar si daca o obtii, nu poti stii cate sanse ai sa reusesti sa schimbi statutul de turist in cel temporar de lucru sau studii si in functie de cat ti se acorda dreptul de sedere pe parcursul vizitei (4-6 luni de obicei) s-ar putea sa n-ai timp sa investighezi toate posibilitatile, de aia am zis ca trebuie sa te misti foarte repede, Canada e cu totul diferita de Europa chiar si de State si daca nu cunosti pe cineva sa te duca direct unde te intereseaza, pierzi o gramada de timp incercand in locuri inutile. Daca singura posibilitate este viza de turist iti recomand sa vii daca esti aprobat, sa inspectezi terenul, iti faci cateva cunostinte si apoi te intorci in Romania inainte de a-ti expira viza. Poti aplica apoi pentru o alta viza de turist si ceri viza multipla ca sa poti veni cand vrei pe timp de 10 ani fara sa mai trebuiasca sa mergi la ambasada, dar iarasi asta se aplica la cei care au rude in Canada.

Data înscrierii
    01.08.2016
    Locație
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna Fifi,

Am citit povestea ta intamplator in aceasta seara si sincera sa fiu, m-a impresionat. Mai intai de toate, felicitari.
    Vroiam sa te rog sa-mi povestesti cum ai ajuns acolo. Impreuna cu sotul meu ne dorim de ceva timp sa emigram in Canada, avem rude acolo, i-am si vizitat...sunt plecati de foarte multi ani acolo (aprox 30 ani) si ne spun ca nu au cu ce sa ne ajute pana nu ajungem acolo.
    Sotul meu si-a echivalat studiile in Canada (in decursul vacantei petrecute acolo vara trecuta), a facut si IELTS-ul, suntem tineri, avem studii superioare.
    M-as bucura foarte mult sa primesc un raspuns...orice idee e bine-venita.

Multumesc,

Daniela
    Ultima modificare făcută de Sarah2014; 01.08.2016 la 17:57.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Daniela, eu am venit cu viză turistică şi am aplicat de aici pentru Humanitarian, a fost un context diferit deoarece am avut tatăl aici de mulţi ani. Rudele vă pot ajuta prin a încerca să găsească şi să contacteze firme care angajează cu contract persoane din afara Canadei, procesul este mult mai scurt faţă de cel de emigrare clasic.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •