Follow RomanianPortal on Twitter       
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 12 of 12

Thread: Viza F4-reintregirea familiei

la ce o să-i folosească visa bulletin ăsta?
    plecat de-acasă.

Dupa mult timp revin ca sa povestesc ce s-a intamplat cu actele noastre, poate va fi de folos cuiva. Spuneam anul trecut ca nu ni se gaseau actele si cei de la nvc ne pasau la uscis si invers, actele erau pierdute pe undeva. Tot citind pe forumuri ce e de facut am descoperit ca o solutie ar fi sa apelam la senatorul care reprezinta statul de unde s-au depus actele, in cazul nostru Michigan. Am sunat la biroul senatorului unde ne-am spus problema si am fost directionati catre avocata care se ocupa de imigratie. Aceasta avocata ne-a cerut toate datele, am imputernicit-o sa ne reprezinte si a inceput sa caute actele noastre. La o luna am fost sunati ca a gasit actele undeva la Chicago si ca aplicantul, adica sotul meu, a fost confundat datorita numelui cu un alt aplicant care avea antecedente in SUA. Va dati seama cata neglijenta, nici macar nu s-au sinchisit sa verifice mai amanuntit. Cu ajutorul acestei avocate actele au fost retrimise la NVC si de acolo procesul a continuat destul de repede. Acum suntem chemati la interviu in luna august. Tin sa mentionez ca pentru avocata din partea senatorului nu a trebuit sa platim nimic, cine are orice fel de problema legat de imigrare poate apela la senatorul statului din care face parte.

Page 2 of 2 FirstFirst 12