Follow RomanianPortal on Twitter       
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Viza F4-reintregirea familiei

Smile Viza F4-reintregirea familiei

Buna ziua, tuturor!!
    Expun si eu cazul meu particulat in speranta ca cineva o sa-mi dea mai multe detalii. Ca cetatean American, am aplicat pentru reintregirea familiei, respectiv sa o aduc pe sora sora mea, in anul 2005. Din cite am auzit, procesarea dureaza peste 10 ani, chiar 12. Iata ca au trecut 11 ani si de acum astept raspuns de la ei in privinta pregatirii intregului dosar pentru interviu. Intrebarea mea este, stie cineva cum decurge un astfel de interviu? In asa situatii s-ar putea ridica problema refuzului de viza?Va multumesc anticipat.

Dacă nu are bube, nu are de ce să îi fie frică de refuz. Interviul decurge de obicei simplu. Cine e cea/cel la care te duci, ce faci în România,, ce vrei să faci în SUA, chestii banale. Devine mai complicat atunci când aplicantul a fost a mai avut viză SUA.
    plecat de-acasă.

Aramis-13 vreau sa-ti multumesc mult pentru raspunsul tau cel prompt. Dar, intre timp ea s-a casatorit si are 2 copii,mititei,unul de 3 ani si altu de 10 luni. Acuma, ea nu lucreaza deloc si el lucreaza la negru acolo in rom. Crezi, ca s-ar ivi complicatii pe tema asta? De venit aici, in sua, n-a fost niciodata.Ce zici?Merci

Probleme doar dacă nu ați updatat dosarul cu soțul și copii.
    Că nu lucrează nu are relevanță, că pleacă din România pentru o viață mai bună, nu?
    plecat de-acasă.

Am si eu o problema legat de acest subiect. Cumnata mea a depus actele de reintregire pt noi (F4) in 2003. Am primit de la NVC raspuns ca petitia a fost aprobata si sa asteptam pana data noastra va deveni actuala in visa bulletin. Am urmarit visa bulletin si in martie 2016 data noastra a devenit curenta dar nu am primit nimic de la NVC asa ca cumnata mea le-a telefonat celor de la NVC sa intrebe ce se intampla. Surpriza : nu mai gasesc petitia ! Adica ei au trimis-o inapoi la USCIS , cei de acolo au aprobat si au trimis-o inapoi la NVC iar cei de la NVC spun ca ei nu au mai primit nici un act de la USCIS. Se pare ca actele noastre sunt pierdute si noi asteptam din 2003 ! Ce putem face?

Quote Originally Posted by Loredana38 View Post
    Am si eu o problema legat de acest subiect. Cumnata mea a depus actele de reintregire pt noi (F4) in 2003. Am primit de la NVC raspuns ca petitia a fost aprobata si sa asteptam pana data noastra va deveni actuala in visa bulletin. Am urmarit visa bulletin si in martie 2016 data noastra a devenit curenta dar nu am primit nimic de la NVC asa ca cumnata mea le-a telefonat celor de la NVC sa intrebe ce se intampla. Surpriza : nu mai gasesc petitia ! Adica ei au trimis-o inapoi la USCIS , cei de acolo au aprobat si au trimis-o inapoi la NVC iar cei de la NVC spun ca ei nu au mai primit nici un act de la USCIS. Se pare ca actele noastre sunt pierdute si noi asteptam din 2003 ! Ce putem face?
    Cand a depus petitia banuiesc ca ati primit o instiintare cu numar de caz (NOA1), apoi cand ati primit raspuns ca petitia a fost aprobata sper ca a fost NOA2 cu acelasi numar de caz si banuiesc cu alt numar de inregistrare deci, ceva nu se leaga! Cum s-au pierdut actele cand cazul a fost procesat, cum ati primit aprobare daca cazul inca a fost activ?

Poate maesrul Aramis_13 are vreo explicatie.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Americanii ăștia nici la birocrație nu se pricep.

De astea s-au mai întâmplat...

Ce puteți face e să angajați un avocat. Singuri nu o să o scoateți la capăt, e de luptat cu sistemul...
    plecat de-acasă.

Quote Originally Posted by aramis_13 View Post
    Americanii ăștia nici la birocrație nu se pricep.

De astea s-au mai întâmplat...

Ce puteți face e să angajați un avocat. Singuri nu o să o scoateți la capăt, e de luptat cu sistemul...
    ...maine dimineata cand ti se deschide si celalalt ochi, da si tu un raspuns mai concret la situatie ...asa ca un "profesionist" dovedit ce esti!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Din păcate alt răspuns decât avocat nu am (și eu nu trimit oamenii la avocat chiar așa imediat)...
    plecat de-acasă.

Default Reintregirea familiei

Quote Originally Posted by aramis_13 View Post
    Din păcate alt răspuns decât avocat nu am (și eu nu trimit oamenii la avocat chiar așa imediat)...
    Trebuie sa mergi in fiecare luna si sa urmaresti tabelul care esre postat pe visa bulletin, eu am asteptat 13 ani pina cind a venit fratele meu aici, cu data la care petitia a fost acceptata o sa vezi cit de aproape sunt ei de a ajunge la sora ta iar date se schimba de la luna la luna deci urmareste pe visa buletin si ai sa vezi cit de aproape sunt ei de data la care ai depus pt sora ta , succes

Page 1 of 2 12 LastLast