Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Cafeaua de dimineata

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    182
    Putere Rep
    14

Implicit Cafeaua de dimineata

Beau in fiecare zi cafea dar doar una pe la orele 9 - 11.
    Cafea lunga, cafea scurta, expresso, la ibric, italienii beau ristretto, americanii beau zeama lunga adica sa fie mare.
    Cu cit este mai scurta cafeaua, cu atit e mai buna dar parca e prea mica , prea putina.
    Cafeaua si tigara - se poate si cu si fara, eu o prefer cu o tigare, sunt cazuri cind nu se poate fuma din diverse motive, atunci nu beau cafea.
    Cappuccino, latte si alte denumiri de felul asta nu le prefer.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Dimineata, inainte sa plec la munca, cafea preparata asa:

https://www.google.com/imgres?imgurl...DwUQMwgeKAEwAQ

Mai am inca ceva cafea dominicana una din cele mai bune dupa gustul meu.

Adaug doar lapte, fara zahar si 1-2 tigari.
    Urmatoarea e cum ajung la munca si fara tigare

Data înscrierii
    19.02.2016
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Mmm buna cafeaua simpla ,tare si puternic aromata,inclusiv duminica ma trezesc la 5 dimineata ca sa beau cafeaua in liniste si sa ma bucur pentru ziua care tocmai incepe,nu beau cafea cu lapte sau zahar ca sa nu îmi stric placerea de a savura cafea.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Ristretto.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    182
    Putere Rep
    14

Implicit

Am fost din nou in Italia si am invatat lectia, prima data in Italia la cafea la bar (asta a fost mai demult), nu am spus ce cafea doresc si cand am primit cafeaua am aprins si tigara, am baut foarte putin din cafea si cand sa mai beau din ceasca nu mai era nimic, obisnuit de acasa sa fie ceasca plina si nu asa de...foarte mica. De atunci totdeauna spun americana adica lunga.
    De data asta in locuri diferite am primit-o in feluri diferite adica in un loc gata facuta mai lunga si ceasca mare, in alt loc foarte mica si separat apa calda bine sa o combin eu cum vreau. Peste tot in Italia la bar sau oriunde 90% beau cafeaua aia foarte mica.
    Dupa parerea mea aia e prea de tot mica poate unii (multi) asa o prefera, eu nu.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.316
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de Tim Vezi post
    Am fost din nou in Italia si am invatat lectia, prima data in Italia la cafea la bar (asta a fost mai demult), nu am spus ce cafea doresc si cand am primit cafeaua am aprins si tigara, am baut foarte putin din cafea si cand sa mai beau din ceasca nu mai era nimic, obisnuit de acasa sa fie ceasca plina si nu asa de...foarte mica. De atunci totdeauna spun americana adica lunga.
    De data asta in locuri diferite am primit-o in feluri diferite adica in un loc gata facuta mai lunga si ceasca mare, in alt loc foarte mica si separat apa calda bine sa o combin eu cum vreau. Peste tot in Italia la bar sau oriunde 90% beau cafeaua aia foarte mica.
    Dupa parerea mea aia e prea de tot mica poate unii (multi) asa o prefera, eu nu.
    mincarea si bautura in Italia face parte din cultura si este celebrata in italia ca un ritual. deci la micul dejun in orele de dimineata se bea un expreso ,asta este cafeaua aia de care spui tu cu ceasca foarte mica. este o cafea foarte tare care are rolul sa te trezeasca. se mai obisnuieste sa se manince si un cornetto. daca vrei cafea lunga trebuie sa precizezi. nici unde nu am baut cafea mai buna dacat in Italia.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •