Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 6 din 8 PrimulPrimul ... 45678 UltimulUltimul
Rezultate 51 la 60 din 80

Subiect: Cafeaua de dimineata

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.265
    Putere Rep
    33

Implicit

Tu stii mai bine Shogule ce e bine pt tine si ce ai de facut in domeniul tau. Succes pe mai departe.

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Nici mie nu cred ca mi-ar place sa vad Munchen-ul meu drag sufocat de refugiati agresivi si primitivi, probabil de aceea nici nu ma mai duc pe acolo. ...
    Din nou, nu uita ca UE aia, asa nenorocita cum e ea, este motivul pentru care avem bunastare dat mai ales PACE in Europa..
    Aici dai dovada de ignoranta. Cum ai mai dat macar o data inainte . Ti-am mai spus, invata sa te imaginezi direct in pielea omului. Tu nu te mai duci pe acolo daca nu iti place, dar Fidel care traieste acolo ce trebuie sa faca? Are copiii acolo, nepotii ..cum crezi ca simte?
    Daca Romania era Germania si la Brasov nu mai aveai loc sa traiesti, aveai cu totul alt discurs acum te asigur.
    Avem bunastare ..sigur ca da, pt unii a crescut bunastarea, pt altii a scazut. Fiecare vede lucrurile din punctul lui de vedere. Daca vorbesti cu oameni mai in varsta francezi sau nemti ...o sa te saturi de auzit cata bunastare era in Franta si Germania inainte de Euro. Acuma, mai putina. Ca au mai dat si la altii.
    Pace, sigur, sa fie pace pretutindeni.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 16.01.2020 la 16:33.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.681
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Tu stii mai bine Shogule ce e bine pt tine si ce ai de facut in domeniul tau. Succes pe mai departe.

Aici dai dovada de ignoranta. Cum ai mai dat macar o data inainte . Ti-am mai spus, invata sa te imaginezi direct in pielea omului. Tu nu te mai duci pe acolo daca nu iti place, dar Fidel care traieste acolo ce trebuie sa faca? Are copiii acolo, nepotii ..cum crezi ca simte?
    Daca Romania era Germania si la Brasov nu mai aveai loc sa traiesti, aveai cu totul alt discurs acum te asigur.
    Avem bunastare ..sigur ca da, pt unii a crescut bunastarea, pt altii a scazut. Fiecare vede lucrurile din punctul lui de vedere. Daca vorbesti cu oameni mai in varsta francezi sau nemti ...o sa te saturi de auzit cata bunastare era in Franta si Germania inainte de Euro. Acuma, mai putina. Ca au mai dat si la altii.
    Pace, sigur, sa fie pace pretutindeni.

Sigur ca e posibil sa gresesc, nu sa ignor, ca a ignora ceva inseamna a-ti vicia evaluarea din capul locului, deci a gresi cu buna stiinta, cu totii suntem supusi greselii.
    Pai tocmai pentru ca incerc sa ma pun in locul omului ii spuneam ca nici mie nu mi-ar place sa-mi fie tara, orasul, luate cu asalt, insa, din nou, nu cred ca un partid de extrema, oricare ar fi ea, este solutia. Inteleg frustrarea individuala si de grup si reactia in consecinta, inteleg mecanismele, sunt notiuni de lucru chiar in profesiunea ce o fac. O inteleg si partidele extremiste si navigheaza pe valul asta al nemultumirii generalizate si se alimenteaza cu ura celor afectati de fenomen.
    Si daca Doamne-fereste ne-am confrunta cu o atare situatie in Romania, la Brasov, ce sa fac, sa reinvii Garda de Fier ? Este un raspuns emotional la problema, o escaladare, nu unul rational.

Nu cred ca cei din vestul Europei se pot plange prea mult de nivelul de bunastare, daca e cineva indreptatit s-o faca, atunci suntem noi, amaratii din est.
    Eu nu ma bizui foarte tare pe amintirile astea ale vesticilor mai in varsta. Omul in general tinde sa uite greutatile si sa idilizeze trecutul, faptul ca pana si la noi sunt nostalgici ai comunismului care sustin (tampeste) ce minunat era pe vremurile alea, spune multe.
    Si pe aici mai stau de vorba cu colegi in varsta care imi spun ce grozav traiau ei in Anglia in perioada pre UE, cand toata lumea stie ca economia le era praf, era numita "The Sick Man of Europe", asa ca pot s-o lase mai usor cu maretia trecutului.
    Da, intr-adevar, dupa introducerea monedei euro standardul a scazut putin dar nemtii chiar ca sunt ultimii care au voie sa se planga, ei au beneficiat net.
    Francezii poate se pot plange un pic, nu prea mult. Sa-i lase sa se planga pe bietii pe italieni, spanioli, portughezi, greci, ca aia chiar ca au motive.
    Deci euro da, poate ca nu e un mare success dar Uniunea cu siguranta e. Cu riscul de a plictisi repet ca fara Uniune nu cred ca ar fi fost pace in Europa (nu a fost niciodata pana la ea, o mie de ani) si fara pace, mai are rost sa spun cam cum ar fi fost viata ?
    Parerea mea. :-)
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 16.01.2020 la 19:47.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.265
    Putere Rep
    33

Implicit

Sigur ca e posibil sa gresesc, nu sa ignor, ca a ignora ceva inseamna a-ti vicia evaluarea din capul locului, deci a gresi cu buna stiinta, cu totii suntem supusi greselii.
    Pai tocmai pentru ca incerc sa ma pun in locul omului ii spuneam ca nici mie nu mi-ar place sa-mi fie tara, orasul, luate cu asalt, insa, din nou, nu cred ca un partid de extrema, oricare ar fi ea, este solutia. Inteleg frustrarea individuala si de grup si reactia in consecinta, inteleg mecanismele, sunt notiuni de lucru chiar in profesiunea ce o fac. O inteleg si partidele extremiste si navigheaza pe valul asta al nemultumirii generalizate si se alimenteaza cu ura celor afectati de fenomen.
    Si daca Doamne-fereste ne-am confrunta cu o atare situatie in Romania, la Brasov, ce sa fac, sa reinvii Garda de Fier ? Este un raspuns emotional la problema, o escaladare, nu unul rational.
    Pentru mine ignoranta inseamna cand cineva nu vrea sa vada mai departe de propriul nas (a se citi propria persoana, propriul interes) .. o forma de nepasare, de ignorare a ce nu afecteaza/intereseaza direct. Ma rog, posibil sa gresesc, nu ar fi prima data cand imi creez in mintea mea propria insemnatate a unui cuvant.
    Nici eu nu cred ca extremismul e solutia. Si la Brasov nu ai invia Garda de Fier, dar in mod sigur ti-ar scadea simtitor admiratia pentru UE, granite libere, globalizare, etc.

Nu cred ca cei din vestul Europei se pot plange prea mult de nivelul de bunastare, daca e cineva indreptatit s-o faca, atunci suntem noi, amaratii din est.
    Eu nu ma bizui foarte tare pe amintirile astea ale vesticilor mai in varsta. Omul in general tinde sa uite greutatile si sa idilizeze trecutul..
    Da, intr-adevar, dupa introducerea monedei euro standardul a scazut putin dar nemtii chiar ca sunt ultimii care au voie sa se planga, ei au beneficiat net.
    Francezii poate se pot plange un pic, nu prea mult..
    Deci euro da, poate ca nu e un mare success dar Uniunea cu siguranta e.
    Aici nu sunt de acord. Amaratii din Est nici ei nu au dreptul sa se planga sau cel putin nu toti. In viata culegi ce semeni si cu mici exceptii, primesti ce meriti. Foarte putin spre deloc ma mai intereseaza situatia. Insa ce au facut romanii in 30 de ani cu tara lor decand au luat-o de pe mana lui Nicusor cu potential fabulos la vremea aia? A mai ramas s-o vanda si sa fure pe ma-sa si pe tacsu asta au facut. Sa nu zicem ca politicienii, ca etc. Pai si politicienii sunt tot romani, asta e neamul. Si atunci pentru ce sa se planga de lipsa bunastarii, pe cine au dreptul sa dea vina in afara de ei insusi?
    Ai dreptate cu idilizarea trecutului asa e firea umana. Nu stiu Germania nu cunosc, pesemne ne spune Fidel cum era pe vremea marcii germane. Am citit ca tot mai multi pensionari nemti se muta in Bulgaria pt ca nu le ajunge pensia sa traiasca in tara lor. Probabil nu exista fonduri pt cresterea pensiilor. Dar stim noi ca exista fonduri pt beneficiile oferite altora.
    Din ce am auzit, aici pe vremea francului francez salariile erau de multe mii pe luna. Acum e de foarte putine mii de euro pe luna. Problema e ca atunci faceai cu 50 de franci cam tot atat cat faci acum cu 50 de euro. Zic si eu ce aud de la altii, o fi si exagerare dar trebuie sa fie si ceva adevar.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 17.01.2020 la 07:11.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.339
    Putere Rep
    41

Implicit

Eu nu ma bizui foarte tare pe amintirile astea ale vesticilor mai in varsta. Omul in general tinde sa uite greutatile si sa idilizeze trecutul, faptul ca pana si la noi sunt nostalgici ai comunismului care sustin (tampeste) ce minunat era pe vremurile alea, spune multe.
    Si pe aici mai stau de vorba cu colegi in varsta care imi spun ce grozav traiau ei in Anglia in perioada pre UE, cand toata lumea stie ca economia le era praf, era numita "The Sick Man of Europe", asa ca pot s-o lase mai usor cu maretia trecutului.
    Francezii poate se pot plange un pic, nu prea mult. Sa-i lase sa se planga pe bietii pe italieni, spanioli, portughezi, greci, ca aia chiar ca au motive.
    Deci euro da, poate ca nu e un mare success dar Uniunea cu siguranta e. Cu riscul de a plictisi repet ca fara Uniune nu cred ca ar fi fost pace in Europa (nu a fost niciodata pana la ea, o mie de ani) si fara pace, mai are rost sa spun cam cum ar fi fost viata ?
    Parerea mea. :-)
    fiecare vede lucrurile prin prisma lui. daca Gigi spune ca se exagereaza in ce priveste cu invadarea Europei de West,probabil ca isi aduce aminte de masina furata de sub geamul dormitorului de oamenii necajiti din Nordul Africii.oameni care au traversat Mediterana cu riscul vietii. care ar muncii cu drag ,dar pentru cativa euro pe ora nu le-ar ramine nimic sa trimita la rudele sarace ramase in tara si prefera metode mai radicale de produs banii.
    recunosc ca nici eu nu iti impartasesc ideile referitor la comunitatea Europeana,pentru-ca am trait vremurile cand puteai sa gasesti locuri de munca platite ca lumea ,fara sa cauti ani de zile. firmele mijlocitoare de brate de munca existau ,dar nu aveau un rol asa de important cum au in zilele noastre.

trebuie sa clarificam; toti suntem,am fost,sau putem sa devenim emigranti. este un subiect care trebuie tratat cu toata seriozitatea si respectul cuvenit. insa de aici si pina ati bate joc de sistemul social al unei tari , dintr-un moft sau pentru ati crea avataje economice,sunt anumite puncte care trebuie clarificate.
    daca vorbim de refugiatii sirieni,a fost cazul ca trebuia intervenit si au avut nevoie de ajutor. asta a fost 2015.
    in 2020 arata un filmulet la TV germana unde o familie de sirieni care s-au intros in Alepo si sunt forte fericiti. familia este compusa din cinci persoane,mama tata si trei copii.
    oamenii astia au cheltuit cam 8-10 mii de dolari de persoana ,ca sa ajunga in Germania. aici au stat pe social,statul a platit pentru cursuri de limba germana,pentru spitalizare daca ar fi fost cazul. deci numai familia asta a costat statul german o gramada de bani.
    concluzia; limba germana este o limba grea si nu au invatat-o. dupa trei ani in care au vegetat in speranta unui castig la lotto,s-au hotarit sa se reintoarca in orasul natal.
    orasul este pe jumatate o ruina ,dar tot mai bine dacat sa stai fara o perspectiva intre straini.

ps. nemtii au voie sa se planga pentru-ca toata lumea trage foloase de pe urma lor. daca incarci un sistem social la infinit mai devreme sau mai tarziu sucombeaza in mod jalnic.
    ps.2 deci euro stop !!! fiecare persoana care intra in tara trebuie sa indeplineasca aceleasi criterii pe care le indeplineste un emigrant care vrea sa intre in Canada.
    ps.3 control riguros la granite si reintroducerea vizelor.

pps. pensionarii care traiesc in Bulgaria sunt favorizati de soarta. eu vad zilnic la plimbarile mele prin parc ,pensionari care cauta in gunoi dupa sticle.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 17.01.2020 la 08:07.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.265
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    fiecare vede lucrurile prin prisma lui. daca Gigi spune ca se exagereaza in ce priveste cu invadarea Europei de West,probabil ca isi aduce aminte de masina furata de sub geamul dormitorului de oamenii necajiti din Nordul Africii.oameni care au traversat Mediterana cu riscul vietii. care ar muncii cu drag ,dar pentru cativa euro pe ora nu le-ar ramine nimic sa trimita la rudele sarace ramase in tara si prefera metode mai radicale de produs banii.

pps. pensionarii care traiesc in Bulgaria sunt favorizati de soarta. eu vad zilnic la plimbarile mele prin parc ,pensionari care cauta in gunoi dupa sticle.
    Apropo Fidele, au trecut 3 ani ..sanatosi sa fim pierderile materiale conteaza mai putin, a trecut. B-ul de acum sta numai in garaj si bara de otel pe volan nelipsita
    In schimb faptul ca au intrat peste noi in casa pe timpul noptii ..nevasta-mea si acum mai are sechele. De multe ori ma intreaba seara la culcare daca am incuiat bine tot, daca am pus alarma, etc.
    Zic da, da, da!! Dar intrebarea e suficienta cat sa te faca sa ai un pic de dubii si de 'nspe mii de ori scoala-te gigi din pat si coboara sa verifici. Deci pana si in ziua de azi imi provoaca un discomfort si probabil pt totdeauna

pps-ul ..trist. Cine si-ar fi imaginat asa ceva in Germania?
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 17.01.2020 la 09:52.

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.681
    Putere Rep
    24

Implicit

Pentru mine ignoranta inseamna cand cineva nu vrea sa vada mai departe de propriul nas (a se citi propria persoana, propriul interes) .. o forma de nepasare, de ignorare a ce nu afecteaza/intereseaza direct. Ma rog, posibil sa gresesc, nu ar fi prima data cand imi creez in mintea mea propria insemnatate a unui cuvant.
    Nici eu nu cred ca extremismul e solutia. Si la Brasov nu ai invia Garda de Fier, dar in mod sigur ti-ar scadea simtitor admiratia pentru UE, granite libere, globalizare, etc.

Aici nu sunt de acord. Amaratii din Est nici ei nu au dreptul sa se planga sau cel putin nu toti. In viata culegi ce semeni si cu mici exceptii, primesti ce meriti. Foarte putin spre deloc ma mai intereseaza situatia. Insa ce au facut romanii in 30 de ani cu tara lor decand au luat-o de pe mana lui Nicusor cu potential fabulos la vremea aia? A mai ramas s-o vanda si sa fure pe ma-sa si pe tacsu asta au facut. Sa nu zicem ca politicienii, ca etc. Pai si politicienii sunt tot romani, asta e neamul. Si atunci pentru ce sa se planga de lipsa bunastarii, pe cine au dreptul sa dea vina in afara de ei insusi?
    Ai dreptate cu idilizarea trecutului asa e firea umana. Nu stiu Germania nu cunosc, pesemne ne spune Fidel cum era pe vremea marcii germane. Am citit ca tot mai multi pensionari nemti se muta in Bulgaria pt ca nu le ajunge pensia sa traiasca in tara lor. Probabil nu exista fonduri pt cresterea pensiilor. Dar stim noi ca exista fonduri pt beneficiile oferite altora.
    Din ce am auzit, aici pe vremea francului francez salariile erau de multe mii pe luna. Acum e de foarte putine mii de euro pe luna. Problema e ca atunci faceai cu 50 de franci cam tot atat cat faci acum cu 50 de euro. Zic si eu ce aud de la altii, o fi si exagerare dar trebuie sa fie si ceva adevar.

Scuze, eu nu m-am facut bine inteles, intentia mea nu a fost sa definesc ignoranta, ci sa-i subliniez urmarile.

Nu as zice ca am admiratie pentru UE ci mai degraba recunoastere si respect pentru (putinele) lucruri pe care le-a realizat. In materie de globalizare nu ma pricep dar granitele libere (in cadrul european), libera circulatie, mi se par lucruri normale, natural. Nenaturale sunt zidurile si sarma ghimpata.
    Ne intoarcem la vechea discutie, daca vrei numai sa-ti vinzi prostiile tale tuturor, sa te plimbi cum poftesti peste tot locul dar sa nu-ti calce vecinii pe tarlaua ta, lucrurile nu prea merg asa.

Sunt de acord in privinta sanselor irosite , a furtului de proportii cataclismice care ne-a adus aici. Poate o resimt mai dureros decat altii. Tu cum te-ai simti in locul meu daca ti-ai fi riscat viata ca prostul, ai fi visat la o altfel de viata si ai vedea cum arata tara azi ?...Cam asa ma simt si eu.
    Unde nu sunt de acord este prezumtia ca toti cei care au parasit tara si o duc bine sunt vreun fel premianti pe deplin indreptatiti sa traiasca bine, iar cei ramasi in tara sunt toti niste lepre care isi merita soarta, cu asta nu sunt de acord. Eu de exemplu ma rusinez cu faptul ca "huzuresc" pe aiurea, in loc sa incerc sa fac ceva acolo. Inteleg si respect faptul ca unii, multi nu vad asa lucrurile dar eu unul asta sunt.

In privinta scaderii puterii de cumparare, cred ca e universal valabil, cu sau fara emigranti.

fiecare vede lucrurile prin prisma lui.

ps.2 deci euro stop !!! fiecare persoana care intra in tara trebuie sa indeplineasca aceleasi criterii pe care le indeplineste un emigrant care vrea sa intre in Canada.
    ps.3 control riguros la granite si reintroducerea vizelor.

Absolut ca fiecare vede lucrurile prin prisma lui, doar ca nu toate prismele sunt la fel de deformate.

ps2 si ps3 Sigur, se poate si asa. Dar realizezi ca vize nu inseamna numai pentru cei ce vin in Germania, ci si pentru germane, oriunde altundeva s-ar duce.
    Si pentru buna masura, de ce nu si taxe vamale de 30-40% pentru orice produs german exportat. Si uite cum rigurozitatea incepe sa nu mai fie chiar asa de atractiva, este ?

pps Intra-adevar, niciun om care a muncit o viata intreaga nu ar trebui sa treaca prin asa ceva, german sau ne german. :-(

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.339
    Putere Rep
    41

Implicit

Nu as zice ca am admiratie pentru UE ci mai degraba recunoastere si respect pentru (putinele) lucruri pe care le-a realizat.

Absolut ca fiecare vede lucrurile prin prisma lui, doar ca nu toate prismele sunt la fel de deformate.

ps2 si ps3 Sigur, se poate si asa. Dar realizezi ca vize nu inseamna numai pentru cei ce vin in Germania, ci si pentru germane, oriunde altundeva s-ar duce.
    Si pentru buna masura, de ce nu si taxe vamale de 30-40% pentru orice produs german exportat. Si uite cum rigurozitatea incepe sa nu mai fie chiar asa de atractiva, este ?

pps Intra-adevar, niciun om care a muncit o viata intreaga nu ar trebui sa treaca prin asa ceva, german sau ne german. :-(

Propun sa enumeram cateva din marile realizari ale Comunitatii Europene. Eu incep si tu continui;
    - aducerea la acelas nivel de saracie al populatiei. de ex.muncitorii din rasarit lucreaza pe 20-30 de procente din cat castigau muncitorii germani inainte de cataclismul globalizarii.
    - incarcarea sistemului social german cu mase de emigranti din toate colturile lumii,de toate rasele ,toate culorile si diferite religii. Un mish-mash pe care tu ca mare patriot si luptator pentru democratizarea si libertatea poporului roman, nu l-ai accepta nici odata in tara ta.
    - rigurozitatea ramine atractiva daca aplicam politica echitatii pe toata linia,adica ;
    cat furati voi,furam si noi. cat gunoi produceti voi,tot atit producem si noi. cu cat incarcati voi sistemul nostru social ,cu atit il incarcam noi pe al vostru.

daca vrei cateva exemple despre norocul care a dat peste poporul german ,te pot servii pronto. poate nu sunt de actualitate dar daca ai chef sa cauti,gasesti.

Apropo Fidele, au trecut 3 ani ..sanatosi sa fim pierderile materiale conteaza mai putin, a trecut. B-ul de acum sta numai in garaj si bara de otel pe volan nelipsita

In schimb faptul ca au intrat peste noi in casa pe timpul noptii ..nevasta-mea si acum mai are sechele. De multe ori ma intreaba seara la culcare daca am incuiat bine tot, daca am pus alarma, etc.
    Zic da, da, da!! Dar intrebarea e suficienta cat sa te faca sa ai un pic de dubii si de 'nspe mii de ori scoala-te gigi din pat si coboara sa verifici. Deci pana si in ziua de azi imi provoaca un discomfort si probabil pt totdeauna

pps-ul ..trist. Cine si-ar fi imaginat asa ceva in Germania?

mai asteapta pina sa castige D. primele competitii la Judo. atunci daca auzi zgomote noaptea la usa ,il trimiti sa se antreneze.
    inteleg ce vrei sa spui. in situatii din astea este greu sa dai sfaturi,dar sotia procedeaza corect. prevenit inseamna a fi pregatit.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 18.01.2020 la 10:53.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.681
    Putere Rep
    24

Implicit

Propun sa enumeram cateva din marile realizari ale Comunitatii Europene. Eu incep si tu continui;
    - aducerea la acelas nivel de saracie al populatiei. de ex.muncitorii din rasarit lucreaza pe 20-30 de procente din cat castigau muncitorii germani inainte de cataclismul globalizarii.
    - incarcarea sistemului social german cu mase de emigranti din toate colturile lumii,de toate rasele ,toate culorile si diferite religii. Un mish-mash pe care tu ca mare patriot si luptator pentru democratizarea si libertatea poporului roman, nu l-ai accepta nici odata in tara ta.
    - rigurozitatea ramine atractiva daca aplicam politica echitatii pe toata linia,adica ;
    cat furati voi,furam si noi. cat gunoi produceti voi,tot atit producem si noi. cu cat incarcati voi sistemul nostru social ,cu atit il incarcam noi pe al vostru.

daca vrei cateva exemple despre norocul care a dat peste poporul german ,te pot servii pronto. poate nu sunt de actualitate dar daca ai chef sa cauti,gasesti.

Fidele, indarjirea ta impotriva UE este de o asemenea magnitudine incat eventualele mele argumente nu ar avea niciun ecou.
    In plus, nu e intentia mea sa ma erijez in aparatorul ei, am si eu destule chestii care ma deranjeaza la ea dar expunerea lor nu ma ajuta cu nimic.

In ceea ce priveste calitatea mea de patriot si luptator pentru democratizarea si libertatea poporului roman, ea nu mai are nicio relevanta, in ultimii 30 de ani nu stiu daca am trait 10 ani adunati in Romania asa ca, volens nolens, trebuie sa fac ciocu mic.

Cand in cea mai aspra perioada a comunismului bunicul meu imi spunea ca e ok, sa ne bucuram ca macar avem pace, nu-l intelegeam.
    Cativa ani mai tarziu am ajuns sa-l inteleg.
    Bucurati-va de pace fratilor, cu mai multa sau mai putina prosperitate si rugati-va sa nu va vajaie niciodata gloantele pe la urechi, sa nu va ... pe voi de frica ca voi, familiile, avutul, totul ar putea sa inceteze sa existe la un semn.

Pace si minte limpede tuturor.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 18.01.2020 la 16:10.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.339
    Putere Rep
    41

Implicit

Fidele, indarjirea ta impotriva UE este de o asemenea magnitudine incat eventualele mele argumente nu ar avea niciun ecou.
    In plus, nu e intentia mea sa ma erijez in aparatorul ei, am si eu destule chestii care ma deranjeaza la ea dar expunerea lor nu ma ajuta cu nimic.

Pace si minte limpede tuturor.
    Sper ca nu te-am suparat,intr-o democratie fiecare are dreptul sa isi spuna parerea. Din experienta spun ca inainte, cand se controlau granitele ,nu era atita criminalitate. Nu citeai saptaminal de oamenilor injunghiati cu cutitul in ziare. Nu erau atitea violuri si copiii la scoala nu isi spargeau capetele .
    Sunt pentru ajutorarea si aprobarea de azil politic,celor care vin din zonele in care bantuie razboaie. Sunt pentru o emigrare controlata cum este in Canada.

O familie de azilanti iraqieni care se intoarce acasa dupa opt luni de trait in Berlin. Si-au piedut rabdarea si s-au saturat de conditiile inumane in care trebuie sa locuiasca toata familia. In tara lor din locurile de unde provin ,cad bombe zi si noapte. Totusi prefera sa moara cu demnitate in patria lor decat sa suporte viata umila si fara perspectiva din Germania.
    Imi pare rau cand vad asa ceva,probabil ca emigrarea i-a costat o gramada de bani. Ar fi interesant de stiut cat a costat statul german experienta asta.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 19.01.2020 la 06:47.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.681
    Putere Rep
    24

Implicit

Sper ca nu te-am suparat,intr-o democratie fiecare are dreptul sa isi spuna parerea. Din experienta spun ca inainte, cand se controlau granitele ,nu era atita criminalitate. Nu citeai saptaminal de oamenilor injunghiati cu cutitul in ziare. Nu erau atitea violuri si copiii la scoala nu isi spargeau capetele .
    Sunt pentru ajutorarea si aprobarea de azil politic,celor care vin din zonele in care bantuie razboaie. Sunt pentru o emigrare controlata cum este in Canada.

O familie de azilanti iraqieni care se intoarce acasa dupa opt luni de trait in Berlin. Si-au piedut rabdarea si s-au saturat de conditiile inumane in care trebuie sa locuiasca toata familia. In tara lor din locurile de unde provin ,cad bombe zi si noapte. Totusi prefera sa moara cu demnitate in patria lor decat sa suporte viata umila si fara perspectiva din Germania.
    Imi pare rau cand vad asa ceva,probabil ca emigrarea i-a costat o gramada de bani. Ar fi interesant de stiut cat a costat statul german experienta asta.

Fara indoiala, ca doar nu-s eu detinatorul adevarului absolut.
    Pai, din nou, cred ca nu m-am facut eu bine inteles, eu sustin libera circulatie pentru capital, marfuri, servicii si persoane in Europa, aici, ca suntem mai instariti sau mai saraci, mai civilizati sau mai din topor dar macar suntem cu totii crestini, cu aceleasi valori, credinte si obiceiuri. Nu ma refeream nicicum la granite deschise pentru cei veniti din focare de conflict. Este un risc de securitate pentru ca este imposibil sa verifici riguros atatia oameni. Eu le inteleg drama si cei mai necajiti trebuie ajutati dar sunt multi care nu aveau treaba sa fie aici si multi chiar cu intentii ticaloase.

Nu poti sa transplantezi automat ceea ce functioneaza in Canada, in Germania sau alta tara, fie si numai din considerente geografice.
    Canada nu are granita de uscat decat cu Statele Unite, spre deosebire de tarile europene care au o sumedenie de vecini. Este o cu totul alta situatie.
    Sa stii ca nu e nevoie neaparat de un million de refugiati ca siguranta personala a oamenilor s-o ia razna. Eu in Londra lucrez numai cu vesta antiinjunghiere si antiglont pe mine, este o recrudescenta teribila a injunghierilor si incidentelor cu arme de foc desi niciun mare influx de emigranti n-a avut loc. Pur si simplu lumea s-a tacanit si guvernul a luat niste decizii de un cretinism rar.

Eu nu cred ca Mutti a facut miscarea cu intentii ascunse, cred ca a facut-o cu buna credinta dar a degenerat asa cum se cunoaste, lucrurile astea nu sunt stiinta exacta si nu vei sti niciodata ce turnura iau pana nu le pui in aplicare.
    Acum greseala a fost inteleasa si daca exista vreo tara care o poate repara si inlatura efectele, aceea este Germania.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 19.01.2020 la 20:07.

Pagina 6 din 8 PrimulPrimul ... 45678 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •