Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 79

Subiect: Cafeaua de dimineata

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.531
    Putere Rep
    10

Implicit

La multi ani!
    In alta ordine de idei, Donald le-a dat mutarea in plic, ca prea se bateau cu caramida in OO ca fac si dreg.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.337
    Putere Rep
    41

Implicit

sunteti intr-o dispozitie excelenta,asemanatoare cu cea a lui Tom Cruise in Top Gun,cind se intoarce dintr-o misiune incununata de succes.
    nu vreau sa va trezesc din visare si am sa incerc sa fiu cat se poate de scurt.

pentru Gigi.

the-deeper-story-behind-the-assassination-of-soleimani

pentru Encore.

warum-ubernimmt-der-iran-die-schuld-am.html

pentru Sorin.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.681
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    La mine la fel man, imi cresc familia linistit nimic special. Pacat ca n-ai ajuns la Geneva dar o sa ajungi tu. O sa-ti placa, e genul de orasel pe gustul tau. Recomand vara prin centru. Plin de lume buna si frumuseti numai una si una. Iti e rusine cateodata, sa mergi pe strada aia circulata numai la picior. Champions League din toate punctele de vedere dar tu ai fost prin Monaco deja deci stii smecheria. Dai un semn cand ajungi sa bem un pepsi.

In rest voiam sa zic ca ma oripileaza avioanele astea ce pica ca mustele. Eu deja nu ma mai urc decat fortat de imprejurari si ..ma bucur ca au recunoscut iranieni si s-au comportat bine. Mai oameni ca rusii, trebuie sa recunoastem cu totii inclusiv Fidel. Cine e om bun greseala e pe jumatate iertata.

Bravo frate, viata frumoasa, ce poate fi mai frumos decat sa-ti petreci timpul linistit cu cei dragi ?...Si inca in una dintre cele mai frumoase zone din lume…:-)

Mi-e si mie cam teama ca o sa-mi placa pe acolo, cum bine m-ai citit, cred ca e pe gustul meu. Cam greu ma impac cu boschetariile gen asta de pe aici, orase murdare, case de kakat, criminalitate mare si balamuc social. Pe de alta parte multe chestii care fac viata usoara si m-am cam obisnuit aici. Plus ca in domeniul meu, de aici se da ora exacta, cel putin in partea asta de lume.
    Sigur ca bem un pepsilica cu drag. :-)

Cu avionul ala sincer am crezut ca l-au doborat intentionat din cauza a ceva sau cuiva de la bord, cam in genul avionului doborat la Revolutia din '89 care il ducea pe ziaristul britanic cu multe multe materiale care era mai bine sa nu mai fie vazute. Se pare ca totusi a fost o eroare umana, amaratul de operator a avut cateva secunde sa decida daca lanseaza sau nu. Il compatimesc, nu mai are multe zile.

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    La multi ani!
    Citat Postat în original de sorin Vezi post
    In alta ordine de idei, Donald le-a dat mutarea in plic, ca prea se bateau cu caramida in OO ca fac si dreg.
    El asa a crezut sincer, bietul, ca lovitura aia ii va rezolva ca prin minune toate problemele. Se pare ca efectul va fi exact contrar celui asteptat.

sunteti intr-o dispozitie excelenta,asemanatoare cu cea a lui Tom Cruise in Top Gun,cind se intoarce dintr-o misiune incununata de succes.
    nu vreau sa va trezesc din visare si am sa incerc sa fiu cat se poate de scurt.

pentru Gigi.

Bun articolul, multe elemente stiute sau banuite, corect interpretate. As spune ca in concordanta cu ceea ce se spune aici :

https://adevarul.ro/international/in...e6f/index.html

In stilul in care America se tot cotobaneste sa ramana nambar uan dar in acelasi timp daca s-ar putea sa se retraga de peste tot, europenii ar trebui sa iasa din zona de confort si sa-si asume un rol mult mai important in arhitectura de securitate globala, impreuna cu alte entitati doritoare.
    Nu este neaparat o varianta grozava pt Romania pt ca pana una alta SUA sunt cele care ne garanteaza securitatea la momentul asta, iar parerea mea despre sovietici, pardon, rusi, o stiti deja, insa variante se pot gasi intotdeauna.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 13.01.2020 la 20:15.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    857
    Putere Rep
    18

Implicit

Altceva tu ce mai zici? hai sa mai povestim una alta. Ce-ti face juniorul?
    Thanks for asking .... pai am crezut ca s-a inchis forumul, am avut ceva tentative sa intru dar disparuse! Acuma-s in Bulgaria si nu stiu cum draq dar intra forumul din nou! Nu stiu dac'a fost inchis, sau doar blocat in UAE.

Pai sint cam tot asa, doar ca am calatorit mult si f. ocupat cu serviciul. Juniorul e ok, sportiv si la scoala bun la mate si science. Housemaid-ul ... mi-am schimbat-o p'aia din sri lanka si acum am una din Ghana, asta asa ca sa pre-emptuiesc urmatoarea intrebare ....

De tine ultimul lucru ce-mi amintes era ca ti-au dat unii cu racul la M3 in Franta, si ca voiai sa te intorci in US. Acum vad ca esti in Elvetia? Te-ai intors in USA intre timp sau te-ai mutat direct in CH? Copiii cum sint, la scoala deja? Am si eu familie in Geneva, zic ca-i excelent si ca acolo o sa ramina forever.

Anyway, wish me luck pe miine ca zbor prin istambul, daca mi se prabuseste avionul o sa va anunt.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    857
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    Bai ce sa zic, interesant dar mie cel putin mi se pare cam Verschwörungstheorie. Eu asi zice ca de obicei explicatia cea mai simpla e si cea mai probabila. Adica l-au doborit din greseala, de incompetenti ce sint.

In schimb asta e adevarat:

http://www.pi-news.net/2020/01/flugz...jcgGL4ooomURpw

Nu stiu de ce parte esti tu, daca nu cumva esti cu verzii ... eu personal sint AfD-ist convins. Adica asi fi, daca asi fi in Germania.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.337
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de encore Vezi post
    Bai ce sa zic, interesant dar mie cel putin mi se pare cam Verschwörungstheorie. Eu asi zice ca de obicei explicatia cea mai simpla e si cea mai probabila. Adica l-au doborit din greseala, de incompetenti ce sint.

In schimb asta e adevarat:

http://www.pi-news.net/2020/01/flugz...jcgGL4ooomURpw

Nu stiu de ce parte esti tu, daca nu cumva esti cu verzii ... eu personal sint AfD-ist convins. Adica asi fi, daca asi fi in Germania.
    Cine stie ce atmosfera de tensiune a fost dupa ce l-au ucis pe Suleimany,mai mult ca sigur ca a fost incompetenta si frica.
    Sunt de parere ca daca ar fi sa se schimbe ceva in tara asta numai AfD ul poate sa o faca. Insa cind vad cate piedici se pun si cita munca de deziformare din partea mediilor,incep sa ma indoiesc ca vor avea loc curand schimbari radicale.

Habar nu aveam de intelegerea asta cu turcii. La ARD sau ZDF au teme mai importante de discutant.

Ps. Iti doresc un zbor confortabil si fara probleme.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.681
    Putere Rep
    24

Implicit

... eu personal sint AfD-ist convins.

Sunt de parere ca daca ar fi sa se schimbe ceva in tara asta numai AfD ul poate sa o faca.

Oi fi eu filo-german dar cred ca stim cu totii cam incotro duce (ultra)nationalismul german. Fara exceptie.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.337
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Oi fi eu filo-german dar cred ca stim cu totii cam incotro duce (ultra)nationalismul german. Fara exceptie.
    Vorbesti de trecut,realitatea este ca nemtii au devenit de fapt un popor foarte tolerant. Cred ca nu esti 100% bine informat. AfD-ul este un partid popular nici decum nationalist.
    Traiesc de la sfarsitul anilor '70 in Germania si inteleg unde bati cu afirmatia ta. Daca un milion de polonezi ies in strada sa demonstreze impotriva guvernului ,pentru ca vor sa aduca 12 refugiati pe an,Comunitatea Europeana ii aproba si nu are de comentat.
    Daca in gara din Muenchen intra zilnic 1200 de refugiati,nemtii trebuie sa ii aplaude si sa ii primeasca cu pancarde pe care scrie, Bine ati venit ! Daca nu fac asta sunt nazisti.
    Aprobare tacita din parte Comunitatii Europene la demonstratiile neo naziste din Polonia sau Ucraina.Aceasi reactie si la darimarea sistematica a monumentelor istorice ridicate in cinsrea soldatilor rusi cazuti in WW2.pe teritoriul acestor tari.
    Nu are rost sa continui pentru-ca aduc in discute o cauza pierduta si nu trebuie sa iti faci griji din cauza Afd ului. Pagubele aduse Germaniei de la intrarea in Comunitatea Europeana de CDU/CSU nu se vor mai recupera nicodata.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.265
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Mi-e si mie cam teama ca o sa-mi placa pe acolo, cum bine m-ai citit, cred ca e pe gustul meu. Cam greu ma impac cu boschetariile gen asta de pe aici, orase murdare, case de kakat, criminalitate mare si balamuc social. Pe de alta parte multe chestii care fac viata usoara si m-am cam obisnuit aici. Plus ca in domeniul meu, de aici se da ora exacta, cel putin in partea asta de lume.
    Sigur ti-ar placea. In domeniul tau cred ca gasesti de lucru cu varf si indesat. Un exemplu ce imi vine la indemana, orice magazinas mai deocheat are security in interior. Nu mai zic cele de lux cu marfa f scumpa nu poti sa intri pana nu iti deschide garda. Cred ca intr-un job din asta ai castiga similar cu ce faci acolo diferenta e ca no stress.. stai toata ziua cu mainile in buzunar ..pericolul e ca te plictisesti probabil. Poate garda de corp la vreun pârât de multi-milionar din asta.

Thanks for asking .... pai am crezut ca s-a inchis forumul, am avut ceva tentative sa intru dar disparuse! Acuma-s in Bulgaria si nu stiu cum draq dar intra forumul din nou! Nu stiu dac'a fost inchis, sau doar blocat in UAE.

Pai sint cam tot asa, doar ca am calatorit mult si f. ocupat cu serviciul. Juniorul e ok, sportiv si la scoala bun la mate si science. Housemaid-ul ... mi-am schimbat-o p'aia din sri lanka si acum am una din Ghana, asta asa ca sa pre-emptuiesc urmatoarea intrebare ....

De tine ultimul lucru ce-mi amintes era ca ti-au dat unii cu racul la M3 in Franta, si ca voiai sa te intorci in US. Acum vad ca esti in Elvetia? Te-ai intors in USA intre timp sau te-ai mutat direct in CH? Copiii cum sint, la scoala deja? Am si eu familie in Geneva, zic ca-i excelent si ca acolo o sa ramina forever.

Anyway, wish me luck pe miine ca zbor prin istambul, daca mi se prabuseste avionul o sa va anunt.
    Cu forumul au fost ceva deficiente technice minore mai demult dar n-a fost inchis. Cum e prin Sofia? Drum bun inapoi - ai aterizat cu bine ca nu te-am vazut la stiri.
    Juniorul tau cred ca e flacau mare acum. Trece timpul. Si ai mei sunt bine multumesc de intrebare ..au 6 si 4 ani jumate, la scoala pregatitoare ..in Septembrie incepe fiica-mea clasa 1.

Nu am plecat nicaieri, tot in Franta suntem dar locuim la 6km de granita si 17 de centrul Genevei. Lucram in Geneva cum fac majoritatea din zona, frontalieri cum ni se spune. Daca n-ar fi Elvetia probabil ca am manca pizza rece si ne-ai vedea la tv facand greva in veste galbene.
    Ce vorbim, defapt eram inapoi in New Jersey demult!

Familia ta din Geneva probabil ca stie ce vorbeste. Per ansamblu e greu sa gasesti un spot mai bun. Orice corporatie care se respecta are un sediu aici.
    https://www.foxbusiness.com/features...er-square-mile

In schimb chiar daca salariile sunt bune, viata e foarte scumpa in Elvetia, deci omul de rand traieste ok dar nu prea "avansezi". E mai profitabil doar sa dai cu sapa la ei si sa ai baraca peste granita. Chiar multi elvetieni au case si locuiesc in Franta pt ca in Elvetia nu poti sa te apropii sa cumperi o casa sau un apartament, doar chirie. Desi nici peste granita nu e ieftin, e o bula imobiliara de nedescris pe aici ..un apartament la sat e mai scump ca la Paris. O casa nitel mai mare sau cu un pic mai mult teren apropie meleonul.
    Anyway eu personal prefer partea franceza ca frumusete/natura.
    Uite o poza din zona, unde imi duc plozii la park de obicei. https://s745.photobucket.com/user/gi...wy37u.jpg.html
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 15.01.2020 la 07:43.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.681
    Putere Rep
    24

Implicit

Vorbesti de trecut,realitatea este ca nemtii au devenit de fapt un popor foarte tolerant. Cred ca nu esti 100% bine informat. AfD-ul este un partid popular nici decum nationalist.
    Traiesc de la sfarsitul anilor '70 in Germania si inteleg unde bati cu afirmatia ta. Daca un milion de polonezi ies in strada sa demonstreze impotriva guvernului ,pentru ca vor sa aduca 12 refugiati pe an,Comunitatea Europeana ii aproba si nu are de comentat.
    Daca in gara din Muenchen intra zilnic 1200 de refugiati,nemtii trebuie sa ii aplaude si sa ii primeasca cu pancarde pe care scrie, Bine ati venit ! Daca nu fac asta sunt nazisti.
    Aprobare tacita din parte Comunitatii Europene la demonstratiile neo naziste din Polonia sau Ucraina.Aceasi reactie si la darimarea sistematica a monumentelor istorice ridicate in cinsrea soldatilor rusi cazuti in WW2.pe teritoriul acestor tari.
    Nu are rost sa continui pentru-ca aduc in discute o cauza pierduta si nu trebuie sa iti faci griji din cauza Afd ului. Pagubele aduse Germaniei de la intrarea in Comunitatea Europeana de CDU/CSU nu se vor mai recupera nicodata.
    Evident ca despre trecut vorbesc. Stiu ca nemtii au devenit toleranti si pasnici dar asta datorita faptului ca au fost condusi pe aceasta cale. Organismul ala pe care il injura toata lumea si il acuza de toate nenorocirile, UE, cea care a asigurat bunastarea, pacea si increderea reciproca intre natiile Europei, este motivul pentru care nemtii (si multi altii) sunt astazi non-beligeranti. Multa lume nu reuseste sa priceapa asta.
    Evident ca tu cunosti Germania infinit mai bine decat mine, asta fara discutie. Stiu ca o iubesti si o iubesc si eu, chiar daca n-am trait acolo decat cativa ani (dar am crescut in cultura germanica). Nici mie nu cred ca mi-ar place sa vad Munchen-ul meu drag sufocat de refugiati agresivi si primitivi, probabil de aceea nici nu ma mai duc pe acolo. Evident a fost o greseala aducerea lor in numar atat de mare. Dar nu cred ca raspunsul il are un partid de extrema dreapta, pt ca asta este, oricat ar vrea el sa se deghizeze. Imi fac griji serioase din cauza AfD si imi fac griji serioase in cazul unei Germanii incapute pe mana unui asemenea partid.
    Nici extrema dreapta, nici extrema stanga nu stiu decat sa inflameze ce e mai rau intr-un popor, sa aduca violenta si distrugere si in cel mai rau caz, razboi.
    Din nou, nu uita ca UE aia, asa nenorocita cum e ea, este motivul pentru care avem bunastare dat mai ales PACE in Europa.

Sigur ti-ar placea. In domeniul tau cred ca gasesti de lucru cu varf si indesat. Un exemplu ce imi vine la indemana, orice magazinas mai deocheat are security in interior. Nu mai zic cele de lux cu marfa f scumpa nu poti sa intri pana nu iti deschide garda. Cred ca intr-un job din asta ai castiga similar cu ce faci acolo diferenta e ca no stress.. stai toata ziua cu mainile in buzunar ..pericolul e ca te plictisesti probabil. Poate garda de corp la vreun pârât de multi-milionar din asta.
    Sunt convins ca joburi din alea sunt destule dar salariile la nivelul ala, ca peste tot, sunt foarte foarte mici. In general domeniul asta al securitatii e foarte ciudat din punctul de vedere al salarizarii. In general salariile sunt mici, sunt doar unele nise si de la un anumit nivel in sus in care se fac bani buni. Mi-au trebuit vreo 5 ani sa ma prind ce si cum. Acu' vreo luna am refuzat un job de manager de securitate la British Library in Londra, tocmai pentru ca salariul era dezamagitor. Te gandesti, wow, British Library, o institutie faimoasa in intreaga lume dar uite ca salaraiul era cam fas.
    Am aplicat si am dat interviul preliminar pt o pozitie senior la NATO, ramura din Luxemburg. Munca ca pentru gravide, zona ridicol de idilica (si scumpa), salariul destul de ok (tax free) dar la jumate cat fac in momentul asta aici, beneficii bunicele, stabilitate. Am oaresce indoieli ca trec toate testele dar daca le trec sa vezi belea, ca nu-s deloc hotarat sa ma duc :-D
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 15.01.2020 la 15:13.

Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •