Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 9 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 82

Subiect: Cafeaua de dimineata

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.289
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Encore zici ceva sa nu lasi anul sa treaca...si sa urezi !voiai sa pisti nitel forumul,doar doar se trezeste?!
    Neah, a vrut doar sa confirme ca accepta pe deplin si militeaza pentru drepturile comunitatii LGBTQ.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.673
    Putere Rep
    10

Implicit

La multi ani si Un An Nou fericit tuturor!

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.354
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Neah, a vrut doar sa confirme ca accepta pe deplin si militeaza pentru drepturile comunitatii LGBTQ.
    trist,cum poate sa transforme camila un om.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.289
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    trist,cum poate sa transforme camila un om.
    Neah, mult mai trist e sa fii stapanul camilelor si sa te impuste cu ..racheta! 😂
    Cand pica din cer, e dar de la Dumnezeu! Nu te poti impotrivi.
    As plati pt o parere a lui Shogunelu la ora asta. 😂
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 05.01.2020 la 03:12.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.684
    Putere Rep
    24

Implicit

Neah, mult mai trist e sa fii stapanul camilelor si sa te impuste cu ..racheta! 😂
    Cand pica din cer, e dar de la Dumnezeu! Nu te poti impotrivi.
    As plati pt o parere a lui Shogunelu la ora asta. 😂

Salut Gigi ! Parerea e pe gratis si cu placere :-)

In primul rand La Multi Ani la toata lumea, un An Nou plin numai cu lucruri bune sa avem :-)

Referitor la eliminarea lui Qasem Soleimani, sincer nu ma asteptam, a fost o mare surpriza pentru mine. Este adevarat ca era in colimatorul americanilor, israelienilor, unora dintre europeni, unora dintre arabi si probabil ca au mai existat ocazii sa fie lichidat dar nimeni nu s-a grabit sa o faca. Trebuie inteles ca aici nu este vorba despre lichidarea unui sef de organizatie terorista, precum bin Laden sau al Baghdadi, ci de un prsonaj care, chiar daca a coordonat actiuni ce pot fi considerate teroriste, era totusi un general Iranian, o personalitate proeminenta nu numai dpdv militar ci si politic, un om ce are in spatele lui un intreg stat, este o mare mare diferenta.

Sincer, mie imi placea de el, omul a fost de o competenta uriasa in domeniul sau, un maestru absolut al razboiului asimetric, al proiectiei influentei Iranului in regiune. Nu cred ca gresim daca spunem ca a avut un rol determinant in acest domeniu.
    Sa nu uitam ca a condus Forta Quds din 1998 pana pe 2 ianuarie ac.

E foarte dificil de inteles de ce a fost lichidat tocmai acum, exista mult mai multe intrebari decat raspunsuri.
    E foarte posibil sa se fi luat hotararea ca urmare a faptului ca ambasada americana din Irak a fost aproape cucerita de masele manevrate de militiile siite loiale Teheranului, faptele au avut foarte mare impact asupra Americii. Posibil ca au vrut sa dea un avertisment sever iranienilor.
    Pe de alta parte Trump avea nevoie de un act de forta care sa-l scape de acuzatiile de slabiciune in fata Rusiei, Chinei dar si Iranului.
    Cred insa ca nu s-a asteptat la asa o reactie virulenta. Probabil ca nici consilierii militari nu i-au explicat suficient de clar impactul, riscurile. Poate si ei s-au inselat. In domeniul asta nu prea exista siguranta totala, tot ce poti sa faci e sa apesi pe tragaci si sa te rogi sa nu te spulbere si pe tine explozia.

E interesant ca imediat dupa atac americanii au afirmat ca nu doresc o escaladare, ca au actionat doar punctual pentru a elimina o amenintare iminenta. Pt a nu escalada o situatie insa trebuie sa convearga intentiile ambilor actori, iar iranienii numai de aplanare nu sunt interesati. Nici n-au de ales, sunt obligati sa raspunda. Nu numai ca le-a fost eliminat unul din principalii strategi dar le-a fost afectat grav si prestigiul construit cu atata migala si eforturi. In plus, razbunare cer si masele, nu numai din Iran ci si din Irak, Siria, Liban, Yemen.

In mod ironic americanii le-au facut un serviciu iranienilor prin eliminarea lui Soleimani, le-au dat un martir in numele caruia pot cere propriului popor si aliatilor sa stranga randurile pentru a-l razbuna. In ultima vreme aveau mari probleme atat in Iran, unde populatia s-a rasculat satula de lipsuri materiale dar si in Siria si Irak unde influenta lor a scazut semnificativ. Efectele deja se vad, parlamentul din Irak a votat pentru plecarea celor 5000 de soldati americani. Temutul Muqtada al Sadr care bagase spaima in soldatii americani si care de 10 ani nu mai era activ in operatiuni militare, a jurat razbunare si si-a anuntat luptatorii (multi) sa tina aproape.

Pentru prima data in istorie iranienii au arborat drapelul rosu pe moscheea Jamkaran, unul dintre locurile lor sfinte, drapel ce semnifica o lupta, o razbunare sangeroasa ce va urma.
    In mod cert iranienii vor evita un conflict deschis dar la fel de cert este ca se vor razbuna. Cum, cand, unde, ramane de vazut.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.289
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Salut Gigi ! Parerea e pe gratis si cu placere :-)
    Salut Shogunelu, La Multi Ani si merci pt parere.
    Like Lindsey Graham said: If they want more, they will get more!
    N-ai mai dat pe aici de-o vreme. Ce mai zici, care mai e viata ta?

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.684
    Putere Rep
    24

Implicit

Salut Shogunelu, La Multi Ani si merci pt parere.
    Like Lindsey Graham said: If they want more, they will get more!
    N-ai mai dat pe aici de-o vreme. Ce mai zici, care mai e viata ta?
    Salut Gigi, cu mare drag.

N-am mai prea intrat ca am stat prost cu timpul liber, am muncit grupa anul trecut dar e bine, slava Domnului.
    Am fost aproape sa vin cu doamna mea la Geneva ei draga de Craciun dar s-au schimbat planurile in ultima clipa si am incheiat anul aici la mine in parohie. Am fost la cateva spectacole grozave in Londra, putina deconectare si acum am inceput Noul An in forta :-)
    Tu ce mai zici, cum mai esti ?
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.289
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Salut Gigi, cu mare drag.
    La mine la fel man, imi cresc familia linistit nimic special. Pacat ca n-ai ajuns la Geneva dar o sa ajungi tu. O sa-ti placa, e genul de orasel pe gustul tau. Recomand vara prin centru. Plin de lume buna si frumuseti numai una si una. Iti e rusine cateodata, sa mergi pe strada aia circulata numai la picior. Champions League din toate punctele de vedere dar tu ai fost prin Monaco deja deci stii smecheria. Dai un semn cand ajungi sa bem un pepsi.

In rest voiam sa zic ca ma oripileaza avioanele astea ce pica ca mustele. Eu deja nu ma mai urc decat fortat de imprejurari si ..ma bucur ca au recunoscut iranieni si s-au comportat bine. Mai oameni ca rusii, trebuie sa recunoastem cu totii inclusiv Fidel. Cine e om bun greseala e pe jumatate iertata.

Bill Watterson

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    857
    Putere Rep
    18

Implicit

In rest voiam sa zic ca ma oripileaza avioanele astea ce pica ca mustele. Eu deja nu ma mai urc decat fortat de imprejurari si ..ma bucur ca au recunoscut iranieni si s-au comportat bine. Mai oameni ca rusii, trebuie sa recunoastem cu totii inclusiv Fidel. Cine e om bun greseala e pe jumatate iertata.
    Plm, mie-mi spui, ca-s la Sofia si ma intorc peste 3 zile la Dubai prin Istambul cu Turkish .... La Istambul numai alerte, ba de vreme, ba de razboi, acum 2 zile erau toate zborurile grounded. O parte din zbor ar fi peste Iran ..

Iranienii au recunoscut fiindca au fost fortati, nu fiindca ar fi oameni buni (de guvern vorbesc si de 'leaderul suprem", nu de oamenii de rind, desi nici aia nu-s mult mai breji). Nu stiu cum le poate fi iertata greseala pe jumatate. O sa fie responsabili numai pt. 90 din alea 180 de victime?
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.289
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de encore Vezi post
    Plm, mie-mi spui, ca-s la Sofia si ma intorc peste 3 zile la Dubai prin Istambul cu Turkish .... La Istambul numai alerte, ba de vreme, ba de razboi, acum 2 zile erau toate zborurile grounded.

Nu stiu cum le poate fi iertata greseala pe jumatate. O sa fie responsabili numai pt. 90 din alea 180 de victime?
    Oh poop, curaj. Anusul tau nu o sa fie fericit. Eu cu ultimul zbor am simtit morcovul forza ..pana a scos nasul deasupra norilor am crezut ca se dezintegreaza, scartaia din toate suruburile. Se uita nevasta la mine si ma intreba ce se intampla. Big caca se intampla, pe mine ma intrebi?
    Si prin minte mi se derulau toate documentarele air crash investigation

Ma refeream in general, nu neaaparat la iranieni. Cand faci o dobitocenie, minimul necesar e macar sa iti asumi fapta. Dar ai dreptate, pesemne apreciez f mult ca nu incepe razboiul peste garla de tine. In rest eu personal m-am convins ..nu-s in stare nici sa organizeze o inmormantare fara sa se aleaga praful.
    Altceva tu ce mai zici? hai sa mai povestim una alta. Ce-ti face juniorul?

Bill Watterson

Pagina 4 din 9 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •