Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Credeti ca Simona va castiga un turneu de Grand Slam?

Votanți
2. Nu poți vota în acest sondaj
  • Nici nu incape indoiala, primul in urmatorii 1-2 ani

0 0%
  • Este posibil, unul singur, pe la sfarsitul carierei, cand nimeni nu se mai asteapta

1 50,00%
  • Nici vorba, nu e suficient de constanta

1 50,00%
Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 59

Subiect: Marire si decadere - E Simona Halep terminata ca sportiv de top WTA?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.445
    Putere Rep
    10

Implicit Marire si decadere - E Simona Halep terminata ca sportiv de top WTA?

Cu cativa ani in urma, am deschis acest topic pe forum, intr-o perioada in care jucatoarea de tenis Simona Halep aparuse de nicaieri si a urcat in top 10 WTA, ajungand in cele din urma pe podium, culminand cu ocuparea locului 2 WTA pentru o bucata buna de vreme. Dupa parerea mea, anul 2014 a fost anul ei de varf, anul in care foarte multi am crezut probabil ca in 1-2 ani va reusi si performanta de a castiga primul ei Grand Slam. Din pacate, cam de atunci a inceput o perioada fluctuanta, in care castigarea unor turnee (Dubai si Indiana Wells) a avut loc in paralel cu pierderea unor partide
    in fata unor necunoscute, unele nici macar in top 100, si mai dureros chiar, in primul tur sau al doilea tur al unor turnee, inclusiv cel de la Wimbledon. Probabil ca toti am privit acele meciuri ca pe niste accidente de moment, dar acestea au devenit un obicei neplacut pentru fanii Simonei, urmand ca pana si cunoscuti analisti cunoscuti, sa puna la indoiala faptul ca aceasta ar fi o jucatoare de locul 2 WTA.

Deranjant este faptul ca nu isi asuma raspunderea de a declara ca trece prin perioade proaste, sau ca pierde pentru ca adversarele la care a pierdut au fost mai bune, ca declara inaintea unor turnee ca se simte in forma, perfect sanatoasa, ca apoi dupa ce iese din primul tur sa puna placa aia cu "m-a durut burta", sau "am avut o raceala", sau abureli similare.

Un lucru clar, pe care nu si-l asuma si nu ia masuri in aceasta directie, dar care se vede din avion, e ca are unele mici..sau mari probleme la mansarda, ca una doua da cu rachetele de pamant pana le rupe, ca dupa cecastiga de exemplu un set de zici ca o sa fluiere ca acceleratul prin gara la Slobozia, pierde 1-2 mingi, se enerveaza de numa-numa, rupe 1-2 rachete, vorbeste singura un pic (vezi meciul de Fed Cup de azi cu Pliskova), apoi pierde tot pana pierde meciul. Dupa parerea mea, talent are, dar nu stie sa si-l foloseasca. Acum are un antrenor foarte bun, dar daca este prea fitoasa si nu-si angajeaza cu norma intreaga pe unul/una s-o trateze in legatura cu problemele cu vreuna dintre rotitele de sus, posibil sa piarda
    trenul care duce la unul din trofeele ravnite de orice jucator, sau jucatoare profesionist(a), un Grand Slam. Abia are 24 de ani, are timp, cu conditia sa-si rezlve problemele. Acum depinde si de faptul ca i-ar placea si un pic de glorie, sau se multumeste doar cu a castiga bani cat mai multi, si poate mai si trimite din cand in cand cate cec mic lu' varu' cutare caruia ii place sa ia cate un biletel la pariuri.

Sa-i urmarim in continuare evolutia si sa vedem daca vom scrie mai mult pe acest topic, sau pe acesta.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.445
    Putere Rep
    10

Implicit Halep - Ivanovici 6-7, 2-6 - inca un "one and out"

Simona Halep a pierdut în turul doi de la Dubai meciul cu Ana Ivanovici, scor 6-7 (2-6)/ 2-6
    Alt meci (al catelea oare) in care iese din primul tur. Cred ca va iesi repede din Top 10. Sa vedem si scuzele de rigoare pentru acest meci, sau daca recunoaste ca Ivanovici a fost mai buna.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

din moment ce am auzit : " ce tot o criticati pe Halep, a reusit pe banii ei, statul nu a cheltuit nimic, nu are nici o obligatie fata de nimeni" nu ma mai intereseaza ce face coana simona...
    comentariul respectiv era dupa meciul in care a pierdut cu cehoaica si a jucat sub tricoul nationalei, deci macar o obligatie morala tot avea...

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.445
    Putere Rep
    10

Implicit Halep - Vesnina 7-6, 4-6, 1-6

Alta bataie umilitoare in turneul de la Doha, de la o jucatoare de locul 118 WTA. In ritmul asta, cred ca Halep iese si din Top 100, nu doar Top 10.

Mai bine si-ar lua juma' de an pauza si sa se gandeasca bine, decat sa ajunga de rasul curcilor.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.101
    Putere Rep
    32

Implicit

Hai dom'le fiti seriosi. Simona s-a lasat de tenis deja.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.445
    Putere Rep
    10

Implicit

... sau o fi ajuns la concluzia ca se castiga mai bine din pariuri?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.445
    Putere Rep
    10

Implicit

Deocamdata a coborat pe locul 5, a treia cadere consecutiva anul asta. Avand in vedere ca urmeaza Indian Wells, unde are de aparat o gramada de puncta, nu se anunta nimic bun. In plus, in clasamentul pentru Turneul Campioanelor, e pe undeva pe locul 70. Trist, parca e prea abrupta treaba.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.445
    Putere Rep
    10

Implicit Caderea libera continua pentru Simona Halep

Halep a coborat pe locul 6 in clasamentul WTA, dupa ce a fost eliminata in sferturi, la Miami, de catre Timea Bacsinszky. Avand in vedere cum joaca si ce turnee mai urmeaza, nu prea o vad sa reziste in Top 10 pana la sfarsitul anului.

Cred ca toate s-au prins cum o pot bate. O enerveaza un pic, apoi indiferent de cat ar conduce, da cu racheta de pamant pana pierde meciul. Pana nu-si rezolva aceasta problema, nu o vad cum ar putea avea o anumita constanta in ceea ce priveste avansarea in fazele superioare ale turneelor.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.445
    Putere Rep
    10

Implicit Kerber a maturat pe jos cu Halep - Romania vs. Germania - Fed Cup 2016

Halep a fost iar mana moarta a echipei noastre. Dupa ce a batut-o greu, in trei seturi pe Andrea Petkovici, Kerber a facut instructie cu ea.
    Simona Halep - Angelique Kerber 2-6, 2-6

Viitorul este sumbru.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

iar a luat bataie? pai zicea ca e foarte pregatita si ca e multumita ca nu joaca prima...

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •