Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: mi se par niste tepari cei de la visacanada.ro

Data înscrierii
    25.01.2016
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit mi se par niste tepari cei de la visacanada.ro

In luna mai m-am decis sa emigrez in Canada. Dupa niste cautari pe google am aflat de vizacanada.ro, au sediul undeva in Bucuresti pe la Alba Iulia.
    Am stat de vorba cu ei, mi-au explicat ca trebuie sa platesc taxa de 2000 euro eu cu sotia mea, si restu de cheltuieli. Mi-au promis ca imi cauta job, ca ma ajuta sa fac toate conturile pe siteurile de emigrare, ca stiu ei unde sa sa fac curs pt IELTS, ca au notar pentru traduceri si legalizari etc. Suna foarte bine, pentru mine care la momentul respectiv nu aveam timp de toate cele. In fine, au zis ca nu fac nimic pentru mine pana nu semnez contract cu ei. Am semnat contract, am platit prima rata de 800 de euro, urmau sa se apuce de treaba.

1. Au inceput sa imi zica ca nu am testul IELTS si sa o rezolv ca nu au ce sa faca fara ala. M-am inscris la British la Piata Romana, am facut cursul, am luat testul, intre timp am mai platit inca 2 rate din totalul de 3 care ramasesera la ei. M-am dus cu rezultatul,aaa pai nu ai diplomele verificate de cei de la wes. Trimit diplomele acolo dupa ce mi-am pierdut viata in frumoasa Romanie ca sa iau stampile si sa le scot de la facultate in 2 saptamani vin si cu diplomele, platesc si ultima rata si vorbesc eu ei. Acum aveau tot necesarul.

2.Dupa ce ma rog de ei pe banii mei sa imi fac conturile promise pe cic pt aplicat viza, monster pentru joburi, ii intreb:Si joburi ati gasit ceva pentru noi? (dupa cum am spus la inceputul discutiei au zis ca au "relatii", "contacte" in canada deci sa nu ne facem griji. Raspunsul a fost: pai noi sa va gasim joburi? Pai pt ce am dat 2000 de euro? pai nu...e treaba voastra, de unde sa gasesc eu? Mi-au zis ca au trimis cv`urile noastre la contactele lor, le-am zis sa imi dea si mie forward pe mail sa vad cui, bineinteles nimic.

3.La cateva saptamani primim invitatie de la o regiune din Canda. Bineinteles eu ii anunt pe ei, ca ei habar nu aveau de conturile mele. Imi cer o taxa de 500 euro in plus pentru a completa formularul de trimis, doar atat. Restul dosarului l-am facut eu.

In fine inca nu am plecat in Canada.

Ideea este, si ce ma deranjat pe mine este faptul ca ei habar nu au de nimic legat de Canada. Acel Eric Ayalon, este un Canadian, care este pus doar pe luat bani. Nu sunt profesionalisti, nu au relatii cum se lauda si concret nu fac nimic pentru tine. Daca citesti 2 forumuri stii mai multe decat ei. Recunosc ca este si vina mea, dar nu am timpul necesar pentru a face toate documentele si din aceasta cauza am apelat la ei. Consider ca cei 2500 de euro dati pana acum sunt fix degeaba, si nu merita sa apelezi la o firma de genul vizacanada.ro indiferent daca ai sau nu suma de bani, sau ai sau nu timp.

PS: Dupa niste discutii avute cu ei ca nu fac nimic pentru mine, mi-au spus ca daca vreau banii inapoi sa ii dau in judecata.

Data înscrierii
    10.05.2016
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0

Implicit

salut. sper sa ajungi in Canada cat mai rapid si eu ma gandesc sa incep un proces de imigrare asemanator. nu sunt casatorit. poti sa recomanzi de unde pot incepe tot procesul asta?

ce parere ai despre firmele de imigrare Canadiene ?

Data înscrierii
    25.01.2016
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

iti recomand sa te informezi pe siteul my cic ai acolo tot ce ai nevoie si pe fiecare regiune in parte sa vezi cand incep sa dea invitatii. Nu iti recomand nici o firma pt ca nu fac efectiv nimic pentru tine, doar iti completeaza niste documente pe care le poti completa si tu daca urmezi pasii specificati. Gasesti ghiduri, raspunsuri la orice intrebare, este destul de usor procesul nu se merita sa platesti o gramada de banii pentru asta. O sa ai nevoie de bani pentru a trimite dosarl in canada, sa platesti taxe pe acolo, taxe la regiuni daca este cazul depinde de ce tip de invitatie primesti. Spor si inca o data iti zic nu apela la nimeni ca e prea banal totul. Zi buna!

Citat Postat în original de rooffly Vezi post
    salut. sper sa ajungi in Canada cat mai rapid si eu ma gandesc sa incep un proces de imigrare asemanator. nu sunt casatorit. poti sa recomanzi de unde pot incepe tot procesul asta?

ce parere ai despre firmele de imigrare Canadiene ?

Data înscrierii
    23.08.2016
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit Imigratie in Canada

Buna ziua,

Dupa parerea mea, in momentul de fata calea cea mai rapida de a ajunge in Canada este oferta (contractul) de lucru sau studiile in Canada. Evident nu sint solutii la indemina oricui, dar inainte de a va lansa intr-un proces de imigrare prin programele de tot felul (la nivel provincial sau federal) verificati intii aceasta posibilitate.
    Apoi luati in considerare ca in general trebuiesc pregatite teste de limba franceza si engleza - cer ceva timp, si trebuie facuta echivalarea diplomelor. Organismele care fac echivalarea diplomelor sint diferite daca aplicati pe ExpressEntry - http://www.cic.gc.ca/english/immigra...assessment.asp sau la Québec - https://www.immigration-quebec.gouv....he-suivre.html. Mai sint programe specifice fiecarei provincii - asa numitele PNP= Province Nominee Program, care ofera oportunitati suplimentare dar fiecare provincie are exigente diferite care sint actualizate adeseori si sint de asemenea inchise cind provincia respectiva atinge cota de imigranti pe care si-a propus-o pentru anul in curs. Alte posibilitati ar fi programele pentru lucratori autonomi, antreprenori si eventual investisori. Mai sint programe speciale pentru lucratori in agricultura, sportivi de performanta, etc. Un alt aspect este ca toate lumea vrea sa mearga in Quebec, Ontario, British Colombia - ca sint cunoscute, dar sint provincii mai modeste care vor sa atraga imigranti si ofera programe interesante. Un consultant (avocat) ar trebui sa va ghideze caci rolul lui este sa fie la curent cu aceste programe si nu sa se limiteze la completarea formularelor. Deci nu va descurajati, este un proiect de viata si important este sa fiti informati si hotariti (perseverenti). Va doresc succes.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Implicit

http://www.cic.gc.ca/english/ este site-ul de încredere pe care l-am găsit deocamdată (...e oficial, în fapt)
    Alte site-uri mi s-au părut bune pentru păcăleală. Totuși nu știam de https://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca
    Julian M.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de JulianM Vezi post
    http://www.cic.gc.ca/english/ este site-ul de încredere pe care l-am găsit deocamdată (...e oficial, în fapt)
    Alte site-uri mi s-au părut bune pentru păcăleală. Totuși nu știam de https://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca
    Cum nu ştiai de linkul pentru partea franceză, topicul ăsta este aici pe forum din 2011: http://forum.romanian-portal.com/thr...%C3%AEn-Quebec

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •