Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Relocare New Jersey - Plains Morris

Data înscrierii
    23.01.2016
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Question Relocare New Jersey - Plains Morris

Buna tuturor -

Actualul meu angajator din Romania mi-a oferit oportunitatea de a ma reloca in State - mai specific New Jersey, Plains Morris.
    Trebuie sa recunosc ca sunt un pic speriata de toata birocratia necesara - nu am nici cea mai vaga idee de ceea ce trebuie sa fac, dar imi doresc sa folosesc aceasta oportunitate. Stiu ca in tara trebuie sa imi rezolv problema actelor - documentele sa fie traduse de la certificat de nastere, divort, studii, extras de la biroul de credit din Romania, nou tip de viza etc.

Momentan nu am carnet de conducere - daca iau carnetul pana plec, pot sa conduc chiar daca am mai putin de 1 an experienta? Este necesar sa imi iau carnetul de conducere acolo?

Cum imi pot obtine din Romania tax ID number si/sau social security number?

Multumesc anticipat celor care ma pot lumina

Alex

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de alecsandra.dinu Vezi post
    Buna tuturor -

Actualul meu angajator din Romania mi-a oferit oportunitatea de a ma reloca in State - mai specific New Jersey, Plains Morris.
    Trebuie sa recunosc ca sunt un pic speriata de toata birocratia necesara - nu am nici cea mai vaga idee de ceea ce trebuie sa fac, dar imi doresc sa folosesc aceasta oportunitate. Stiu ca in tara trebuie sa imi rezolv problema actelor - documentele sa fie traduse (1) de la certificat de nastere, divort (3), studii, extras (3) de la biroul de credit din Romania, nou (6) tip de viza etc.

Momentan nu am carnet de conducere - daca iau carnetul pana plec, pot sa conduc (4) chiar daca am mai putin de 1 an experienta? Este necesar sa imi iau carnetul de conducere acolo?

Cum imi pot obtine (5) din Romania tax ID number si/sau social security number?

Multumesc anticipat celor care ma pot lumina

Alex
    1. nu trebuie să traduci nimic
    2. mai ai timp până cel puțin în aprilie, când se depun actele pentru HB
    3. cine ți-a cerut extras de la biroul de credit? cine ți-a cerut extras după sentința de divorț (ai revenit la numele anterior?)?
    4. legal, (tu) nu poți conduce în NJ cu permis de România
    5. nu poți obține nici TIN nici SSN din România. trebuie să ajungi mai întâi în SUA.
    6. ai deja o viză pentru SUA?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.07.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    165
    Putere Rep
    13

Implicit

buna Alecsandra ce faci te ai descurcat pana la urma sa ajungi aici in Jersey ???

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •