Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 25 din 25

Subiect: Germania sau America?

Data înscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Asa si RoMan daca il trimit aia inapoi in America maine, plange zice ca vroia sa stea in Germania ca erau toate platite de nashul si berea ieftina.
    de unde stii tu nea gigi sau glumesti?
    daca tu te ai mutat in Europa dupa turneul american si acum te miri ce sa mai zici ca a fost nasol in US nu toti sunt ca tine...mie imi lipseste America si oamenii mai sunt detasati prin natura jobului in diverse parti ale lumii

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

La mine în sat, community college a costat în jur de 12k (total, inclusiv cărțile) , unul din cele mai bune din zonă, cu a avantajul ca te puteai transfera de la ei la Universități bune din zona., scutind astfel bani buni. Am terminat CIS Applications Developer. Am prins job bun dupa si nu am mai continuat, norocul a fost sa prind imediat o specializare bună și să nu mă mai agit mai departe, nu mai am 20 de ani. Poate și de aceea vad America cu alți ochi acum. Nițică școală la ei plus nițel noroc mi-au oferit altă perspectivă, sau ceva din "visul" ală de de se tot vorbește.

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

La multi ani tuturor . O intrebare ,despre sistemul de asigurari medicale di SUA ,imi puteti oferi ceva informatii. De exemplu costuri, beneficii . Va multumesc .

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Aici se poate scrie un roman.

De regula cel mai avantajos este sa ai asigurare de la companie, care de regula mai pune si ea ceva (sau nu, nu e regula). Eu am asigurare de la sot asa ca nu am optat pentru asigurare la mine. Ultima oferta pentru anul 2016 costa cea medie in jur de 3.600/per/an. Asta era similara cu ce am deja, acopere satisfacator. Mai ieftina dar care acoperea foarte putin era undeva la 1400/an. Mai era si o varianta pe la 4800/per/an.

Deci ai putea sa-ti iei ca reper un minim si maxim.

Cifrele de mai sus sunt oferta de la compania unde lucrez fara sa contribuie si ei. Daca incerci pe cont propriu cifrele sunt ceva mai mari din ce stiu, companiile beneficiaza de ceva reduceri cumparand in grup.

La beneficii, e asa lunga si imbarligata lista aia ca te plistisesti citind-o. Pe scurt, platesc 10$ din buzunar la fiecare vizita medicala si 5$ la retete restul imi e acoperit de asigurare.

Nu e inclusa asigurarea dental in ce am scris mai sus.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

niciodata nu am inteles cum e cu asig medicala la fel si cu taxele, eu am ceva de la companie nu platesc nimic pe luna dar habar n-am ce si cat acopera, o sa vad cand o fi sa platesc ceva😂

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •