Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 25

Subiect: Germania sau America?

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit Germania sau America?

Suntem o familie sot sotiie si doi copii de 7si 9 ani stabiliti in Germania eu sofer profesionist de 17 ani sotiia profesoara de fizica . Pe numele sotiei a aplicat sora ei stabilita in California formularul I-130 ,reintregirea familiei . Anul acest ,dupa o asteptare de 12 ani am fost anuntati de NVC ca nu au uitat de noi si ca putem sa ne apucam de acte pentru emigrare ,adica sa ne alegem un agent ,sa ne pregatim pentru interviu . Si trebuie sa ne hotaram in decurs de un an daca plecam sau nu . Nu stiu in ce stat ar fi mai bine sa ne mutam . Sau daca sa o facem pentru ca nici aici nu este rau . Dar nici nu as vrea sa pierd viza si ocazia de a ajunge in state . Mentionez ca nu suntem o familie cu fite si pretentii. Vrem sa muncim si sa ne intretinem familia . Nu stium ce decizie sa luam ca urmarind diverse forumuri parerile sunt impartite. Nu am mai fost in SUA nici o data . As dori niste sfaturi ,pareri in privinta asta . Precizez ca foarte multi bani nu avem sa plecam in jur de 20 mi .
    Ultima modificare făcută de sorin; 28.12.2015 la 07:42. Motiv: schimbat titlu topic. "buna ziua" nu e un titlu sugestiv

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Sfatul meu e să stați în Germania dacă aveți deja acolo o situație bună/mulțumitoare.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Am locuit atat in Germania cat si in State, cate cativa ani, as alege Germania la orice ora. Daca aveti o situatie multumitoare e pacat sa o parasiti pentru o iluzie.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.217
    Putere Rep
    32

Implicit

Si sugestia mea este aceeasi. Incerc sa ma pun in situatia ta si din orice unghi privesc, concluzia e aceeasi - nu se merita.
    Poate poti sa dai cateva detalii referitor la asteptarile tale de la SUA (pt ce ai face miscarea, ce plusuri ar aduce in viata voastra) si ne putem da cu parerea daca si cat sunt de viabile.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Pentru mai multa siguranta, eu mi-as lua eventual un concediu si as veni sa-mi rezolv cu green card-urile, apoi, dupa ce as vedea cu ochii mei cum e treaba pe aici, m-as hotari. Cu alte cuvinte, mai sigur e sa mergi la doua capete (analogie cu jocul de poker), decat sa nu incerci si sa regret mai tarziu.

Data înscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

eu sunt american locuind in Germania.
    Diferenta majora e ca in Germania vei fi mereu un auslander, cetatean UE, roman neasimilat germanilor si neputand accede la joburi de top din Germania.

in USA dupa ce devii cetatean sky is the limit. Locuiesc temporar in Germania, e frumos, bere, locuri frumoase samd...dar tara mea unde ma simt minunat e America

nivelul de trai e mai ridicat in USA. totul depinde de ururinta de a gasi un job dar si acolo soferii de camion castiga excelent. Si inteleg ca ai si sprijin acolo...
    in plus daca pierzi greencardul foarte greu se mai poate obtine.
    n-as da USA pe Germania definitiv nici in vis. Repet vorbesc de la fata locului eu am trait\traiesc in ambele tari.

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Asteptari prea mari nu am pentru ca nu sunt genul de om care sa viseze ,adica nu imi imaginez ca o data ajuns in America stau caini cu covrigi in coada si pe mine ma asteapta America ca fara mine America se prabuseste . Sunt constient ca o data ajuns acolo trebuie sa o iau de la zero cu totul . Dar ma gandesc foarte mult la scoala fetelor pentru ca invata foarte bine si cea mica are un IQ peste medie de aceea am ales si Germania tot pentru scoala lor mai ales ca unde ne-am stbilit in Germania este renumit pentru scoala . In RO am avut compania mea de transport timp de 8 ani si am ales sa inchid si sa plecam in D ,dim mai multe motive . Sunt foarte debusolat si nu stiu ce decizie sa iau ca nici in D nu o ducem rau ,dar stiti cu e omul tot timpu se gandeste ca poate in alta parte e mai bine . Asteptari de la SUA ,in primul rand un venit mai mare ,nu visez la calatori restaueante si alte alea . Doar la bunastarea familiei . Si visul meu personal e un camion american sa umblu prin toata America . Ca la mine soferia nu este doar nevoia de bani este si un hobi ,un fel de viata .

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Eu aș încerca, altfel nu vei ști niciodată. Fiecare aici cu povestea lui. Greu sa-ti faci o idee. Uneori ține zi de norocul fiecăruia.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.217
    Putere Rep
    32

Implicit

Am inteles. Din moment ce unul din motive este educatia copiilor, in caz ca decideti sa mergeti, primul lucru de care trebuie sa te ocupi este gasirea unei locuinte intr-o zona buna cu scoli bune. Diferentele de la un township la altul pot fi foarte mari, mai exact pe o raza de 10-15 mile pot exista doua licee unul cu copii cuminti, educati, etc iar celalalt cu majoritate de negri, sud americani, white trash cu pantalonii in vine si droguri in buzunar. Am constatat cu ochii mei.
    Mai tarziu un pic dar nu prea tarziu trebuie sa deschizi un college fund sau doua. Niste universitati decente costa in vecinatatea la $80,000 per total. Si aici nu ma refer nicicum la Harvard. Asadar ai la dispozitie aproximativ 10 ani sa strangi 150 de mii pentru educatia copiilor daca nu vrei sa-si inceapa viata cu o tona de datorii.

Ca si truck driver, nu pot spune cu certitudine insa cred ca poti face intre 2,500-5,000 pe luna net. Cu cat alergi mai mult cu atat faci mai mult evident. Poate suna a bani buni dar depinde de zona in care traiesti - poate sa nu insemne foarte mult. Important e cu cat ramai. Cunosc pe cineva in Tennessee care e sofer la FedEx de multi ani de zile. De cand il stiu se vaita ca nu are bani. La fel am auzit si cazuri cu soferi care se descurca bine.

Pentru sotie banuiesc ca va dura o buna perioada de timp in care nu va putea profesa ca profesoara (limba, echivalari, acomodare, etc). Dupa aceea, salariile profesorilor in SUA nu sunt mari. De fapt nu m-ar mira daca nu cumva profesorii sunt mai bine platiti in Germania, nu stiu.

Iti doresc sa iei decizia cea mai buna si te sfatuiesc sa nu pleci urechea mai mult decat trebuie sfaturilor care NU iti iau in considerare situatia ta personala, ce ai tu de pierdut si ce ai de castigat. Unora le place sa invoce chestii relative precum nivelul de trai sau "acolo e cel mai bine ca acolo e casa mea" fara sa se puna cu adevarat in pielea omului care are de luat o decizie dificila pt el. Daca nu-ti iese, nu platesc ei, tu platesti.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

In ceea ce priveste meseria de trucker in State pot sa-ti spun 2-3 lucrusoare.
    In 2006 cand am ajuns eu in State, un amic de-al meu deja era trucker de vreo doi ani in Los Angeles si tocmai isi cumparase cu mari eforturi truck-ul lui. Muncea absolut nebuneste, cate 18 ore pe zi si cu tot cu truck-ul lui si tot nu iesea la mai mult de vreo 4500/luna, dupa ce scadea toate cheltuielile. Nu prea sunt bani multi in L.A.
    Pe curse era o adevarata batalie, in conditiile in care erau mult mai prost platite ca pe vremuri. Ca mic proprietar e aproape imposibil sa te bati cu marii operatori.
    Am mers cu el cu truck-ul din New York si pana in L.A. ( nu face decat curse coast to coast). Cred ca sunt avid de calatorii, peisaje, locuri, ca si tine, ma asteptam la o experienta deosebita dar am ramas dezamagit. Odata ce te departezi de coaste, peisajul devine dezolant, tot ceea ce vezi e stanca, nisip, bolovani si ciulini, pe mii de mile...poti sa uiti peisajele de care ai parte pe oriunde prin Europa. Este deprimant, nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa faci asta in nestire.
    Amicul ajunsese la capatul puterilor, a lasat totul balta si s-a mutat in Romania in 2009 (bad timing). Dupa vreun an, la insistentele sotiei, s-au mutat inapoi in L.A.. Nu si-a mai cumparat truck, spunea ca prefera angajat ca iese tot acolo, minus bataia de cap.
    Ultima oara cand am vorbit cu el la telefon, de Sarbatori anul trecut, nu mi s-a parut tocmai fericit.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •