Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 25

Subiect: Germania sau America?

Data înscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

Citat Postat în original de Lucian berbec Vezi post
    Asteptari prea mari nu am pentru ca nu sunt genul de om care sa viseze ,adica nu imi imaginez ca o data ajuns in America stau caini cu covrigi in coada si pe mine ma asteapta America ca fara mine America se prabuseste . Sunt constient ca o data ajuns acolo trebuie sa o iau de la zero cu totul . Dar ma gandesc foarte mult la scoala fetelor pentru ca invata foarte bine si cea mica are un IQ peste medie de aceea am ales si Germania tot pentru scoala lor mai ales ca unde ne-am stbilit in Germania este renumit pentru scoala . In RO am avut compania mea de transport timp de 8 ani si am ales sa inchid si sa plecam in D ,dim mai multe motive . Sunt foarte debusolat si nu stiu ce decizie sa iau ca nici in D nu o ducem rau ,dar stiti cu e omul tot timpu se gandeste ca poate in alta parte e mai bine . Asteptari de la SUA ,in primul rand un venit mai mare ,nu visez la calatori restaueante si alte alea . Doar la bunastarea familiei . Si visul meu personal e un camion american sa umblu prin toata America . Ca la mine soferia nu este doar nevoia de bani este si un hobi ,un fel de viata .
    sunt unele zona f bune in America cu scoli foarte bune, insa de regula sunt mai scumpe. Baiatul meu a urmat un program gifted and talented, ii aduna pe cei mai buni mi se pare 5% si ii pun in clase separate si chiar scoli separate. Dau teste si sunt selectati cu acordul parintilor in acest program. Nu e peste tot in toate statele depinde de stat.
    apoi a urmat cel mai bun high school din America sau top 3....toate scoli publice nu am platit nici un sfantz.
    la facultate fiindca face in state platesc cam 10 000 pe an dar baiatul lucreaza si firma ii plateste vreo 6000 deci eu practic doar 4000 scot din buzunar.
    si copii saraci au posibilitati, stiu o fata face community college care costa 4-6000 pe an si fata e asistent farmacist deci si munceste si isi plateste studiile parintii nu ii dau absolut nici un ban. a fost colega de clasa cu fiul meu la cel mai bun liceu din USA si asta pe mintea ei.

deci 80 000 pe an de vorbeste Gigi nu sunt batuti in cuie trebuie sa fii fraier sa platesti asta. In state tuition e intre 6 000 si 20 000 intr-un stat ca al meu din USA.

in Germania spune-mi care sunt sansele sa accezi sus in societate? sa iei un job bun? in USA devii cetatean american si repet sky is the limit...eu ma iau pe mine ca exemplu de emigrant ce a reusit in America si inca mai are de urcat pe scara...sunt modest asa e?
    in Germania e frumos dar ei sunt f nationalisti, joburile de nu le vor le ofera la altii din est si mai nou de prin siria si alte tari obscure. Tu vei fi socotit roman..hai sa zicem ca tu te descurci dar copii tai ce viitor au in germania? vor fi si ei supusi discriminarii tacite?

ca nivel de trai in America sunt bani mai multi si preturi mai mici...benzina e la juma de pret. Depinde si de zona unde te setezi.

si ca fapt divers parerea mea e ca daca esti winner in Germania vei fi winner si in USA.

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de RoMan Vezi post
    deci 80 000 pe an de vorbeste Gigi nu sunt batuti in cuie trebuie sa fii fraier sa platesti asta. In state tuition e intre 6 000 si 20 000 intr-un stat ca al meu din USA.
    Fraieru de Gigi a spus 80k in total deci acelasi lucru cu ce spui tu.

in Germania spune-mi care sunt sansele sa accezi sus in societate? sa iei un job bun?
    Irelevant in contextul discutiei, omul a spus ca e trucker si ca asta pentru el nu e numai job ci o filozofie de viata. Nu pare sa-l intereseze alt job si nici accesul in societate.

Altfel sansele ca sa accezi sus in societate si sa iei un job bun in Germania, ca roman sau altceva, sint mari pt. cei care au calibrul si atitudinea potrivite, la fel de mari sau de mici ca oriunde altundeva.

eu ma iau pe mine ca exemplu de emigrant ce a reusit in America si inca mai are de urcat pe scara...sunt modest asa e?
    Poti sa dai detalii? Cel mai bun ar fi profilul tau pe LinkedIn, ala de obicei e cit de cit aproape de realitate.

Anyway revenind la postul initial orice ii spunem noi Lucian Berbec va hotari in functie de un singur criteriu: ce decide nevasta-sa.
    Divers do it deeper!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

s...stiu o fata face community college care costa 4-6000 pe an si fata e asistent farmacist deci si munceste si isi plateste studiile parintii nu ii dau absolut nici un ban. a fost colega de clasa cu fiul meu la cel mai bun liceu din USA si asta pe mintea ei...
    mai taie din macaroană...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.222
    Putere Rep
    32

Implicit

Baiatul meu..
    apoi a urmat cel mai bun high school din America sau top 3....toate scoli publice nu am platit nici un sfantz.
    la facultate fiindca face in state platesc cam 10 000 pe an ..
    si copii saraci au posibilitati, stiu o fata face community college care costa 4-6000 pe an si fata e asistent farmacist deci si munceste si isi plateste studiile parintii nu ii dau absolut nici un ban. a fost colega de clasa cu fiul meu la cel mai bun liceu din USA si asta pe mintea ei.

in Germania spune-mi care sunt sansele sa accezi sus in societate? sa iei un job bun? in USA devii cetatean american si repet sky is the limit...eu ma iau pe mine ca exemplu de emigrant ce a reusit in America si inca mai are de urcat pe scara...sunt modest asa e?

ca nivel de trai in America sunt bani mai multi si preturi mai mici...benzina e la juma de pret.

Ok, atunci probabil unul din acestea ..adica din VA sau NJ. Nu te intreb exact care.

https://www.yahoo.com/parenting/the-...1392.html?nf=1

Daca termina unul din astea, e pacat de un tanar sa mearga la community college sa ajunga assistant pharmacist sau la o facultate submediocra de 10k pe an (total? Oh la la) doar ca n-are finante. Lucian a spus ca pitica lui este f inteligenta, ar fi pacat sa printeze etichete la CVS.
    Asadar oportunitatile de educatie sunt mai ingradite in state daca nu ai bani. Adica nu zice nimeni sa mergi la Princeton dar macar un Rutgers naiba. 14k tuition + room and board = 25,500
    Sau facultate de stat precum TCNJ 15k tuition + room and board naiba stie = tot pe acolo.
    Costurile nu includ numai tuition cum putem vedea.

"Princeton Student Budget

The estimated cost of attendance for 2016-17 is $63,420 and includes:

Tuition: $45,150
    Room charge: $8,285
    Board rate: $6,435
    Estimated miscellaneous expenses: $3,550"

Deci remarc ca am subapreciat costurile unei universitati decente in postarea anterioara. De fapt duce la 25k pe an, 100k total, nu 80k. Lucian trebuie sa puna deoparte 200k si costurile cresc in fiecare an deci probabil peste 10 ani, vorbim usor de 1/4 milion.
    In Germania cred ca daca mergi la cel mai bun liceu moca, sanse sunt sa mergi si la cele mai bune universitati tot moca. Nevasta-mea cand a facut facultatea de chimie in Lyon, nu a platit decat simbolic camera la camin, in rest zero. Sunt numerosi straini scoliti in Europa ce ajung sa lucreze in SUA pe bani buni la companii bune ce ii sponsorizeaza pt green card. De la community college nu prea.
    SUA nu (mai) e tara unde un copil sarac poate merge la scoala sa devina doctor. Daca nu au parintii bani, ramai in aceeasi clasa cu ei. Exista sigur si posibilitati de student loan. Termini, gasesti job bun, plateste in cativa ani datoria si iti vezi de viata. Situatia fericita. Situatia nefericita si e plina America de absolventi care nu isi gasesc de lucru in domeniu (lipsa experienta, criza economica ce dureaza 10 ani, ghinion, etc), accepta joburi mult sub pregatire platite prost si nu-si permit altceva decat sa-si duca minima existenta. Ce trait tinerete, ce nunta, calatorit, strans pt o casa ..stai cu parintii pan' la 32 de ani si mai ai si datorie 100k. Dar gasesti confort in pretul benzinei. In rest nu toate sunt mai ieftine acolo, asta este un neadevar.

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    mai taie din macaroană...
    Za sky iz za limit, I believe I can fly, I believe I can touch za sky. Lucian a fost, este si va fii sofer. Nu se joaca cu drona. Unui om cu mintea la el ii sade bine sa nu creada in cai verzi pe pereti. Am auzit si eu pe unul care a inceput ca truck driver in tinerete si acum e tatal lor - aka Bruce Willis. Dar sa fim seriosi.
    Macaroana daca se mai accepta in povestiri inofensive sa zicem, cand poate influenta decizia de care depinde viitorul unor oameni si al copiilor lor.. nu prea e cool.

Citat Postat în original de encore Vezi post

Altfel sansele ca sa accezi sus in societate si sa iei un job bun in Germania, ca roman sau altceva, sint mari pt. cei care au calibrul si atitudinea potrivite, la fel de mari sau de mici ca oriunde altundeva.

Poti sa dai detalii? Cel mai bun ar fi profilul tau pe LinkedIn, ala de obicei e cit de cit aproape de realitate.

Anyway revenind la postul initial orice ii spunem noi Lucian Berbec va hotari in functie de un singur criteriu: ce decide nevasta-sa.

Pe mine m-a facut curios cu afirmatia ca lucreaza tax free. Nu ma intereseaza functia dar stiu ca organizatiile ce ofera acest beneficiu de boierie sunt putine ..gen United Nations, CERN. Restul beneficiilor ce le-a amintit te duc cu gandul la US Army.

In cazul asta probabil va merge. Sotia are sora acolo ce probabil o incurajeaza sa-i aiba aproape. In situatii de acest gen intervine inevitabil si putin egoism, e firea omeneasca.
    Bottom line e ca mi-ar placea peste cativa ani sa vina Lucian pe forum sa ne spuna ca a facut alegerea potrivita. Ca si-a deschis firma de transport, are 50 de camioane, invarte cash-ul cu lopata, locuieste pe un deal in Beverly Hills si il are ca vecin pe Arnold cu care mai schimba cate o vorba peste gard in nemteste. Copiii merg la Lawrenceville School (cel mai bun liceu privat din America) si se pregatesc de Harvard.

Ce nu mi-ar placea sa aud e ca sotia munceste tot vanzatoare la mall sau similar de ani buni si e nefericita, el face un pic mai multi bani muncind ca un caine, dar nu simte diferenta. Copiii s-au adaptat si si-au facut o tona de prieteni dar personal regreta ca a facut pasul nerealizand mare branza si deseori isi spune ca poate trebuia sa stea in banca lui. Atunci RoMan ii va spune: ghinion bro, io m-am descurcat mai bine ca tine acolo ..plus intre timp mi-am adus si familia aici si ne-am stabilit in Germania. Lol
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

Gigi se poate discuta asta cu costurile unei facultati unii mai ofera discounturi ce vreau eu sa spun e ca si copii fara nici un ban se descurca. Ai nimerit-o cu high school, fata aia a fost oracle dba pe internship o perioada pe la 16 ani. Urmeaza cariera in IT si e assistent farmacist sa isi plateasca scoala dar tot IT face. Parerea mea e ca va face cariera pentru ca e prea focusata...si e si americanca.

eu sunt de parere sa faci un bachelor la preturi mici...poti face si community college salva bani si apoi cu credite faci 2 ani la un colegiu. Si la graduation tragi sa faci o scoala ca lumea daca tot tii la asta. Sunt meserii care nu necesita sa ai master de ex ITul unde castigi bani seriosi dupa ce stii sa faci.

Lucian are ca atuuri
    -are deja green card. cati nu asteapta sansa sa castige la loterie
    -are rude in America care l-au sponsorizat de viza ma mir ca mai intreaba pe forum..
    -are o meserie cu care se poate angaja imediat in America

PS da sunt organizatii care ofera tax free si in USA si in Europa. Si ofera si beneficiile ca si cum ai locui in USA sau Europa pensii 401 asig medicala samd..

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

daca ar fi sa o iau de la inceput din nou, cu siguranta nu as mai alege US...

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.222
    Putere Rep
    32

Implicit

Lucian are ca atuuri
    -are deja green card. cati nu asteapta sansa sa castige la loterie
    -are rude in America care l-au sponsorizat de viza ma mir ca mai intreaba pe forum..
    -are o meserie cu care se poate angaja imediat in America
    Ai dreptate dar privesti doar jumatatea plina a paharului.
    Am sa-ti raspund parerea mea in aceeasi ordine:

- Nu cred ca foarte multi nemti asteapta sa castige la loteria vizelor americane. Nu cred ca foarte multi nemti in situatia lui ar face mutarea. Daca era in Romania, i-as fi spus direct sa incerce! Sau macar prin Italia, Portugalia, Spania, Grecia. Dar nu din Germania cu sacii deja in caruta - a spus ca nu o duce rau, copiii deja integrati, etc. ..banuiesc ca nici foarte tanar nu mai e. Au trecut vremurile in care lumea se inchina cu 2 maini la un green card american. Cel putin in lumea mea asa e.
    - Are rude dar vezi tu, poate rudele spun: hai veniti, noi va ajutam cu tot ce putem. Ce naiba, sigur va descurcati. Ei bine, usor de zis greu de facut. El face foarte bine ca se intereseaza pe cont propriu.
    Nu-mi spune ca stiu, fiecare are viata lui si cand se termina "petrecerea", esti singur. Iar cand unele "promisiuni" nu se materializeaza in totalitate, well ..too bad for you.
    - Corect. El are dar sotia nu.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

Gigi cati germani cunosti tu si i-ai intrebat daca vor sa locuiasca in US? Eu sunt absolut mirat cat de pro-americana e zona asta...sunt mai proamericani ca multi dintre americani. Cei care au fost in America in vizita vorbesc numai la superlativ.
    Stiu german nativ, cetatean american altfel, ca tine si ca mine care abia asteapta sa se relocheze in Portland.
    Germania e frumoasa...dar sa ai bani multi. La fel ca mai toata Europa de west in general.
    Eu ce am vazut romanii din Germania atati cat am cunoscut o dc destul de modest. Nici nu se compara cu romanii din America, bine ca unii romani de aici sunt veniti si de 2-3 luni si abia stiu pe ce lume sunt. Multi lucreaza prin constructi, carat mobila si alte munci din astea. Sunt si economisti si it-sti sau medici dar foarte putini. Medicii romani spuneau ca sunt platiti mai prost ca un medic german. Deci un roman venit aici tot roman ramane si e tratat ca atare.

Sotia lui daca e prof de fizica cam greu in America ma indoiesc ca profeseaza si in Germania si nu e bariera de lmba doar. Am inteles ca e greu sa predai aici ca prof. Ar putea sa incerce o cariera in IT, stiu si student roman de fizica care acum lucreaza pe la Microsoft si un american get beget care e renuntat la fizica si face software development.
    Cunosc un roman ITist aci in Germania care are firma si a castigat loteria vizelor de USA si o taie in America pentru ca zice el copii sunt discriminati la scoala de catre germani. Asa zice el nu eu.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Nu cred ca foarte multi nemti asteapta sa castige la loteria vizelor americane. Nu cred ca foarte multi nemti in situatia lui ar face mutarea.
    Din intamplare, am lucrat aici, pentru 2 ani, intr-o firma germana, in care erau si doi nemti trimisi sa lucreze aici pentru anumite perioade. Unul din ei (in management) si-a rezolvat cu green-card-ul prin casatorie (dupa ce a incercat incontinuu sa-i rezolve compania prin intermediul vizei H1B), iar al doilea, inginer, era foarte suparat dupa ce-l rechemasera in Germania dupa vreo 3 ani. Mai e si un al treilea (de la care am cumparat bimmerul) care era VP la firma unde a lucrat nevasta-mea, tot asa, a plecat cu mare parere de rau inapoi in Germania.
    Astea-s fapte reale, de care m-am lovit, nu-s povestiri auzite de la ala, sau ala.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.222
    Putere Rep
    32

Implicit

Te cred! Dar iarasi vorbim de oameni cu posibilitati, ingineri, VP, etc care erau deja adusi acolo. Nu-mi spune ca stiu cum se ocupa companiile de tot, inchiriaza case pe barba lor, te muta pe barba lor, imprumuta bani pe barba lor si platesti din payroll fara dobanda. Asa a avut si nevasta-mea 'nspe colegi. Avea unul si card de la companie de-l folosea la baut in bar. Sau altuia ii platea aceeasi companie scoala pt fiica-sa 15k pe an scoala franceza din Princeton, vorbesc de un copil de 5 ani nu de 15. Asa sa te astepte soferul in aeroport cu hartia in mana pe care e scris numele tau, sa-ti ia bagajul si sa-ti deschida usa la limuzina ..imi place si mie. Confirmam ce am spus mai devreme, oameni scoliti in Europa ocupa si acolo functii bune. Asa si RoMan daca il trimit aia inapoi in America maine, plange zice ca vroia sa stea in Germania ca erau toate platite de nashul si berea ieftina.

Dar daca "esti in pwla goala" fara diverse avantaje si tre sa te ocupi de tot (precum ar fii Lucian) viata e diferita. Tu stii prea bine. Din Germania in situatia lui, mai faceai pasul castigand loteria? O sa zici ca incercai dar ..nu se stie, erai mai comod si viata onoranta.
    Imi aduce aminte de sor'mea cand a venit in vizita. Un an de zile mi-a plans la telefon ca ce mult i-a placut acolo, ca ce verde era iarba si totul aranjat si caprioare pe campie si ar vrea si ea sa vina. Cand i-am zis cat dau association fee pe an ca sa fie iarba aia verde, taxe pe propietate, ehh pai..ah, ehh... pai nu e asa de la stat? Nu frate nu e asa de la stat. Unii oameni sunt paraleli cu realitatea nu inteleg/cred nici scris pe hartie. Io prefer sa-mi pun iarba, sa-mi fac gradina si sa ma ocup singur fara sa dau o cisterna de bani intr-o viata. Sper sa apuc ziua sa va pun poze.

Asa si cu astia, am cunoscut si eu o gramada cand am lucrat in industria hoteliera in tinerete. Mirajul filmelor, etc. De vizitat e parfum ..cand intampini traiul se merita un pic mai putin. Am avut vizitatori francezi pe care i-a oripilat de frumusete Manhattan-ului. Cand i-am intrebat daca ar ramane aici daca ar avea posibilitatea? A pai NU!
    E adevarata vorba aia spusa de oameni dashtepti. America e mai frumoasa de vizitat decat de locuit.
    Chiar daca va vine greu sa credeti, oamenii nascuti intr-o tara dezvoltata nu se muta in America definitiv cu aceeasi repeziciune la fel ca cei din tarile sarace. Poate acum 30-40 de ani nu in zilele noastre. Iar cei care o mai fac sunt putini. Puneti-va voi in situatie. Cati dintre voi mai emigrati in SUA daca v-ati fi nascut nemti sau olandezi? Probabil forumul asta nu mai exista.

Ps. Si la mine tot fapte reale nu din auzite. Iar daca imi povesteste nevasta ceva de la munca, nu ma minte. Cu unul din aia am iesit pe afara o data si l-am dus acasa muci ..a platit el tot cu cardul de firma lol.

Bill Watterson

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •