Salutare la toata lumea,

Sunt roman dar locuiesc in Canada de vreo 10 ani, la montreal. As dori sa va intreb ceva pe voi locuitori ai statului florida fiindca sunteti avizati in a da un raspuns. De vreo cativa ani se zvoneste ca locuintele in Florida ar avea niste preturi extraordnar de avantajoase ca urmare a crizei incepute acum cativa ani. \Tot felul de povesti despre proprietary care-si ofereau casele numai sa le preia cineva ipoteca, case de 60 70 000$ cu 2 -3 dormitoare . Personal am avut un coleg care mi-a spus ca si-a cumparat in Port st lucie (cred ca asa se cheama localitatea) in 2008 sau 2009 o casa cu 3 dormitoare si piscine la 30 de minute de plaja cu 60000$. Cica ar fi foarte multi canadieni francezi care si-au cumparat proprietati in florida si mai cu seama in acest port st lucie. Pe de alta parte sunt si voci care spun ca aceste case ieftine niciodata n-au fost foarte scumpe si ca pretul mic nu este in raport cu criza economica ci cu calitatea si mai ales vecinatatea imediata. Adevarul e ca daca ar exista asa chilipiruri (case de calitate in zone bune la preturi de cateva zeci de mii) nu ar apuca sa apara pe siteurile agentiilor imobiliare. Cand vad ca la Montreal o casa de carton costa 250.000 $ nu-mi vine sa cred ca pe sub palmierii din florida ar costa doar 60000. Deci daca aveti timp v-as multumi sa-mi dati cateva detalii, idei, sugestii despre ce ar trebui urmarit atunci cand ne trece prin cap sa avem in Florida un loc in care sa mai rupem iarna quebecoasa. Multumesc!