Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: vize de munca pt canadieni?

Data înscrierii
    04.10.2015
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit vize de munca pt canadieni?

Buna ziua,
    Sunt roman cu dubla cetatenie romano-canadiana si locuiesc la montreal de 10 ani. Din cate am cercetat, singura sansa de a te putea muta in paradisul Foridian este doar loteria vizelor. Cum la loto n-am jucat niciodata si nici nu prea gasesc interesant sa sper de la an la an ca voi castiga as dori sa intreb daca exista posibilitatea ca in state sa poti ajunge in urma oferirii unui loc de munca. Ca sa fiu si mai exact sunt sofer de camion si asta as vrea sa fac si in state daca ar fi posibil. Ati auzit vreodata de canadieni care lucreaza in state ca si camionagii? Banuiesc ca exista companii care trimit sau aduc Marfa din Canada si poate un vorbitor de franceza le-ar fi util. Multumesc pentru eventualele raspunsuri

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Pentru Canadieni este mult mai uşor să găsească locuri de muncă şi să obţină rezidenţă în US. Acum ceva ani aveam un amic ce locuia în Windsor şi mi-a spus că foarte mulţi din oraş lucrau în Detroit.

Data înscrierii
    04.10.2015
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

multumsc pentru raspuns!

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Pentru Canadieni este mult mai uşor să găsească locuri de muncă şi să obţină rezidenţă în US. Acum ceva ani aveam un amic ce locuia în Windsor şi mi-a spus că foarte mulţi din oraş lucrau în Detroit.
    Pot sa confirm informatia asta. Am colegi de munca din Windsor dintre care si romani. Cunosc 2 din ei mai indeaproape, amandoi lucreaza in IT, unul e cetatean canadian, unul doar resident. Din ce mi-au zis, sunt meserii pentru care sunt aceptati sa lucreze aici. Unul din ei mi-a povestit ca desi si-a schimbat cumva calificarea a vorbit cu cei de la compania prin care lucreaza (e contractor) sa mentina "inginer" in titulatura ca sa- si mentina dreptul de a lucra in SUA. Amandoi lucreaza aici prin firme de plasament americane cu contracte pe termen lung. Amandoi stiu ca s-au mutat in Windsor, fac 20 minute pana la munca in Detroit(unul din Toronto, celalalt din Montreal) dupa ce au gasit joburile in Detroit.

Stiu si cazuri de soferi de camione, dar cazurile de le stiu, tot asa locuiesc in Windsor dar lucreaza pentru companie canadiana care executa curse in state.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •