Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Farmacist SUA

Data înscrierii
    17.09.2015
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit Farmacist SUA

Buna!

Eu sunt la postliceala de unde o sa ies asistent de farmacie.
    Vreau ca mai departe sa profesez in SUA. Ce echivalari trebuie sa dau? Pe ce site gasesc de munca ? ( orice pentru inceput ) Si cum obtin viza?

Ms anticipat!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.518
    Putere Rep
    10

Implicit

Ai pus intrebarile taman invers. Prima intrebare ar fi trebuit sa fie "cum obtin viza de munca". Asta e cel mai dificil, iar in situatia ta, loteria vizelor sau casatoria cu cetatean american sunt printre putinele variante.

Data înscrierii
    17.09.2015
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Ms de raspuns!

Si cum particip la loteria vizelor?

Vreau sa plec pentru 4 luni cu work&travel. Dupa nu mi-ar fi mai usor sa-mi gasesc de munca si sa obtin viza? ( daca mi-as face prieteni acolo care m-ar ajuta .)

Nu stiu prea multe despre emigrarea în SUA

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.518
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Anne Mary Vezi post
    Si cum particip la loteria vizelor?
    Asta e singurul site oficial unde se participa la loteria vizelor, restul sunt tepe:
    https://www.dvlottery.state.gov/

Inscrierile se fac de regula prin octombrie si informatii in legatura cu asta vor fi postate pe
    sectiunea de loteria vizelor.
    Vreau sa plec pentru 4 luni cu work&travel. Dupa nu mi-ar fi mai usor sa-mi gasesc de munca si sa obtin viza? ( daca mi-as face prieteni acolo care m-ar ajuta .)
    Work&Travel e pentru munci temporare. E adevarat, iti poti face prieteni, dar acest tip de viza nu poate fi schimbata pe alte vize de lucru, dar mai inveti una-alta.

Data înscrierii
    17.09.2015
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Si daca obtin totusi viza de munca ( acum doar ma informez ca mai am 2 ani pana termin ) stii cumva ce echivalari se dau?
    Sau daca pot sa profesez ca asistent de farmacie?
    Si cam ce salariu au ?
    Pe google nu gasesc cine stie ce...
    Sunt si la facultatea de istorie. Si sa ma orientez mai bine spre ceva ...

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

nu ai cum să obții o viză ”de muncă” pentru că nu ai o meserie care să îți permită asta.
    ca asistent farmacist nu o să poți lucra înainte de a face din nou școală (cel puțin o parte) aici.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Sau daca pot sa profesez ca asistent de farmacie?
    Si cam ce salariu au ?
    In US nu este echivalenta cu scoala postliceala de asistent de farmacie din Romania. Ori esti farmacist, cu 4 ani de facultate, ori esti pharmacy technician, adica un ajutor de farmacist care de obicei nu necesita cursuri speciale. Desigur, sunt "vocational training schools" care insista ca numai cu o diploma de la ei poti lucrezi, asta insa nu este neaparat necesar.

In general nu ai nevoie de scoala de specialitate, de cele mai multe ori farmaciile te angajeza ca mucitor necalificat si dupa 1-2 ani te ridica la nivelul de pharmacy technician. Unele state cer sa ai un license, altele nu, depinde de legile statului respectiv.

Citeste aici depre legile din California de exemplu: http://www.pharmace.com/pharmacy-tec...alifornia.html

Mai multe info: http://www.bls.gov/ooh/healthcare/ph...echnicians.htm
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •