Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Schimbare viza din B1/B2 sau J1 in viza de student F1

Data înscrierii
    09.09.2015
    Locație
    Chicago
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit Schimbare viza din B1/B2 sau J1 in viza de student F1

Buna,
    Avand in vedere ca tocmai am trecut prin acest process de schimbare de viza, am sa impartasesc cu voi experienta mea, si toate actele necesare pt acest demers.
    Va scriu pe scurt istoria mea cu Statele Unite. Prima data cand am venit la Chicago in 2002 am venit in vizita, la matusa mea, cu o viza de turist. Aveam 17 ani si am primit viza de sedere pe 6 luni, am aplicat pt viza de student dar nu mi-au acceptat-o pentru ca am completat eu ceva gresit in formulare. Asa ca am ramas 4 ani peste viza. A fost o perioada destul de grea avand in vedere statutul de “overstay”. Apoi m-am hotarat sa ma intorc in Romania si sa urmez o facultate. Zis si facut, am terminat 2 facultati acasa, cand mi-am dat seama k oricum nu fac mare lucru in tara, asa ca am plecat in Irlanda, unde am lucrat un an jumate. Deja trecusera 7.5 ani de cand plecasem de bunavoie din SUA, si prietenii de aici ma incurajau sa incerc sa aplic pt viza. Am zis k nu am nimic de pierdut asa k am programat un interviu la Ambasada din Dublin. La interviu mi-au spus ca nu imi pot acorda viza de turist pentru ca am stat prima data 4 ani peste viza, dar surpriza a fost ca s-au oferit ei sa aplice pentru un waiver ( viza waiver), care indeparteaza interdictia de 10 ani. Mi-au spus ca tot ce trebuie sa fac este sa astept raspuns de la Ambasada intre 4-6 luni. Asta a fost pe data de 15 Noiebrie 2013. Sincer nu credeam k voi mai primi vreun raspuns, fie el si negativ, dar pe 15 Aprilie 2014 am primit un telefon de la Ambasada , in care mi se comunica ca mi s-a acordat o viza de turist pe o perioada de 6 luni si tot ce trebuie sa fac este sa trimit pasaportul la Ambasada. Bineinteles ca am si cumparat bilet de avion si am aterizat la Miami pe 4 Iulie 2014. Stiam ca singura mea sansa de a ramane legal este aceea de a aplica pentru viza de student, asa ca nu am ezitat. Stiam de scoala BIR training center din Chicago, de prima data cand am fost, avand in vedere ca si mama primise viza de student cu ani in urma.
    Cateva mentiuni cu privire la viza de student F1.
    Daca veniti in SUA cu viza de student din Romania, sau orice alta tara, si aveti viza stampilata in pasaport, atunci veti putea calatori in afara Statelor Unite pe perioada sederii in State. In schimb, daca veti obtine viza de student aici, pe teritoriul Statelor Unite, atunci, din pacate nu veti putea calatori, pentru ca nu veti avea viza in pasaport ci doar un formular de acceptare pt F1/de schimbare de viza.
    Inainte sa trimiteti dosarul la USCIS, trebuie sa aveti confirmarea unei scoli (acreditate de USCIS pt vize de student) ca va accepta in cadrul scolii.
    Eu imi doresc sa fac un Master in Statele Unite, dar avand in vedere ca sunt f scumpe, am incercat sa imi evaluez optiunile si am aplicat la BIR training center, scoala care ofera cursuri de limba engleza ( de la incepatori pana la nivel academic, pregatire Teofl si Ielts ), au costuri mici comparative cu alte scoli din Chicago, si ce mi-a placut cel mai mult e orarul flexibil.
    La BIR, consultantii se ocupa de dosar in cel mai mic detaliu, si din acest motiv nu a trebuit sa consult un avocat, desi avand in vedere trecutul meu..aveam emotii.
    Documente/acte necesare
    1. Copie dupa pasaport
    2. Copie viza din pasaport
    3. I-94
    4. Declaratie de la BANCA (Bank statement) care sa dovedeasca in cont suma necesara pentru intretinerea studentului pe cel puntin 1 an de studio ( taxa pt scoala +cheltuieli). Suma difera de la scoala la scoala in functie de taxa pe an a fiecareia. De exemplu, la BIR training center suma e de $ 13.000. Suma nu reprezinta taxa pt programul de studii, aceasta fiind undeva la $ 5000/an, ci totalul de bani necesari pt intretinrea studentului – scoala + cheltuieli.
    Fie studentul detine aceasta suma, fie are un sponsor (detalii depsre sponsor mai jos).
    5. Copie dupa DS2019 (optional, pt cei cu viza J1/J2 visa)
    6. I-134 Affidavit of Support- notarizat- ( in cazul in care studentul are sponsor , acest act e completat de sponsor)
    7. Taxa de inscriere $ 100
    8. Taxa de procesare pt I-20 este de $250
    9. Taxa SEVIS este de $200
    10. Un depozit de $400, care se returneaza la terminarea programului scolar in cazul in care nu existe plati restante.
    11. Aplicatia de la scoala completata si trecutul academic (liceu, facultati terminate)
    12. MONEY ORDER $290, catre U.S Department of Homeland Security.
    Pentru a dovedi la dosar ca aveti banii necesari pentru a urma o scoala in Statele Unite, aveti 2 variante:
    1. Prin Sponsorizare de catre un resident/ cetatean American (familie, prieten, cunostinta…etc) care sa completeze formularul I-134 affidavit of support, in care sa completeze ca intentioneaza sa il sustina pe studentul in cauza , platindu-I atat taxa de scoala cat si celelalte cheltuieli (cazare +mancare). Se poate preciza ca studentul locuieste cu sponsorul .
    Sponsorul trebuie sa scoata un extras de cont de la banca in care sa se precizeze ultima balanta, cea mai recenta…care sa confirme suma de bani necesara pt a sustine studentul .
    De asemenea mai e nevoie de taxa de la finalul anului (prior year’s federal tax return), care arata venitul gross pe an al sponsorului.
    2. Prin propriile venituri. Daca dispuneti de suma necesara intr-un cont pe numele dvs, atunci se poate si asa. Sau daca parintii va pot sponsoriza, chiar si din tara, trebuie sa trimita scrisoare tradusa in engleza si notarizata care arata dovezi ale sumei de bani, cat si cofirmarea ca vor plati pentru scolarizare.

Inca un act necesar la dosar, este scrisoare de intentie catre USCIS, scrisa de mana sau editata pe calculator si semnata de mana, in care sa explicati/motivati intentia de a studia in Statele Unite, cu ce va ajuta acest lucru la intoarcerea in tara, si neaparat sa precizati ca intentionati sa va intoarceti in tara la terminarea programului.

Foarte important este sa fiti inca in viza, in statutul de turist sau J1 in momentul in care aplicati pentru schimbare de viza !!! Pentru viza de student se aplica cu cel putin 45 zile inainte ca statutul initial sa expire. Sunteti legal pana primiti un raspuns de la USCIS. Dureaza aproximativ 2-4 luni pana primiti un raspuns, uneori USCIS trimite o scrisoare inainte de raspunsul final, in care mai cere acte doveditoare, detalii…si eu am primit. E important sa raspundeti la scriosoare cu actele necesare in timpul in care ei vi-l acorda, apox 20-30 zile.
    Sper ca aceste informatii sa va fie de folos 

Va doresc mult Succes si nu renuntati la Visul vostru !!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.509
    Putere Rep
    10

Implicit

Am mutat acest topic pe sectiunea pentru studenti, pentru ca se potriveste mai bine aici. Informatiile par foarte detaliate si sper sa foloseasca la cat mai multe persoane interesate.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •