Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 20 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 191

Subiect: Cine trage sforile in invazia controlata a musulmanilor in Europa?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit Cine trage sforile in invazia controlata a musulmanilor in Europa?

Recunosc faptul ca trebuie sa ma dau batut, in incercarea mea de a intelege ce se intampla cu invazia acceptata benevol de tarile din vestul Europei. Refugiati? Hai sa fim seriosi! Totul decurge dupa un plan bine pus la punct, in care astia merg unde vor, cu miile, fara sa se mai chinuie sa mai strecoare cate 1-2 din cand in cand, pe sub nasul ofiterilor de frontiera. Presedintii de tari, politicienii si autoritatile locale le pun la dispozitie trenuri, autobuze, apa, mancare, tot ce vor, in timp ce astia se caca in mijlocul strazilor, lasa munti de gunoaie in urma, sar la bataie la localnici sau politisti, otravesc tot ce ating. Intre timp, politicienii, popii si altii, joaca roluri de salvatori, iar papa (da, ala de la Roma) imbie familiile crestine sa ia cate unul din astia acasa.

WTF? A innebunit lumea asta de tot? Daca cineva pricepe ce urzeala mondiala are loc, sa ma lamureasca si pe mine.

PS. Norocul Romaniei (cel putin pe moment) e ca acei indivizi sunt foarte selectivi si nu vor decat in tarile bogate.
    Ultima modificare făcută de sorin; 04.01.2016 la 13:11.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.441
    Putere Rep
    28

Implicit

Incercam si eu sa ma dumiresc ce se petrece de un timp incoace si ce tulbura linistea pe batranul continent.
    Cine ar putea trage sforile ? Dupa umila-mi putere de a aprecia pe ce planeta traiesc, banuiesc ca Marile Puteri alcatuiesc planuri, strategii si ordini care bineanteles se implementeaza si provoaca inevitabil, dezordini.
    Motivarea Germaniei de acceptare in bloc a refugiatilor de moment, mi-o pot explica prin interes economic si demografie, probabil in conditiile in care aceste interese ar fi intampinate si cu un plan suficient de sabuit de a implementa si o suita de masuri eficient de realiste pe domenii de preventie, protectie, securitarte pe terment scurt, mediu si lung.
    Germania ca motor economic al Europei, probabil ca au luat in calcul experienta asimilarii turcilor. La amploarea si afluxul refugiatilor din aceste zile, asadar contextul actual, sunt sceptica.
    Suntem contemporani ale unor vremuri care in nici un caz nu sunt accidentale sau nepravazute. Parerea mea,...
    Ultima modificare făcută de angeline; 06.09.2015 la 15:05.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.052
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Recunosc faptul ca trebuie sa ma dau batut, in incercarea mea de a intelege ce se intampla cu invazia acceptata benevol de tarile din vestul Europei.

Presedintii de tari, politicienii si autoritatile locale le pun la dispozitie trenuri, autobuze, apa, mancare, tot ce vor, ..
    iar papa (da, ala de la Roma) imbie familiile crestine sa ia cate unul din astia acasa.

WTF? A innebunit lumea asta de tot? Daca cineva pricepe ce urzeala mondiala are loc, sa ma lamureasca si pe mine.

PS. Norocul Romaniei (cel putin pe moment) e ca acei indivizi sunt foarte selectivi si nu vor decat in tarile bogate.
    Nici eu nu cunosc prea multe despre treaba asta dar devine tot mai serioasa.
    Am citit si eu ca toti sunt chititi pe Germania, nimic altceva. Adica direct potul cel mare, ori ne refugiem in Mercedes ori nu ne mai refugiem. O greseala parerea mea, vestul ragaie de emigranti si nu stiu ce mari sanse au la momentul asta sa-si cladeasca o viata. Punandu-ma in pielea lor, cred ca pt moment as fi foarte bucuros sa reusesc sa ma aciuez prin Romania sau Bulgaria. Cine e muncitor si-ar putea face un rost decent bine mersi si pe acolo. Si cum emigrantii sunt pasare rara pe acolo, probabil lumea ar fi mai blanda cu ei.

Nu cred ca sunt toti barbari, am citit prin ziar (atat cat pot sa inteleg eu japoneza la ora asta) despre copilul ala inecat gasit mort pe o plaja din Turcia si erau niste poze f triste. Sau de niste huligani maghiari lovindu-l pe un tata ce isi cara copilul in spate. Chestiile astea sunt regretabile, nu or fi sfinti dar nici animale.
    Faptul ca le sunt puse la dispozitie diferite beneficii ..inteleg perfect cum simti, traiesti in SUA de 20 de ani si mentalitatea e total diferita. Dar pe la astia drepturile omului exista si in realitate nu numai bullshit ca in SUA.

Referitor la ce a spus Papa, pt o famile corecta cu copii si sub anumite conditii, eu am o casa la tara cu 4 mii de metri, livezi, vie .. despre care mi-ar placea sa gasesc pe cineva de incredere sa traiasca (gratis) si sa ingrijeasca acolo. Ba la sfarsitul zilei daca ar fi cum trebuie le-as lasa si casa batraneasca si o mie de metri. Dar ..e aproape imposibil de gasit, rumanul e neserios dupa furat si beutura, iar syrianul vrea numa' la Germania
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.03.2015
    Locație
    NJ
    Posturi
    71
    Putere Rep
    4

Implicit

singura explicatie rationala care pot s-o gasesc este ca exista presiuni imense de la washinghton sa fie acceptati straini in europa, nu de ieri, ci de citeva decade bune, eu refuz sa cred ca francezii (~10% arabi) nemtii, suedezii, etc au niste guvernanti atit de imbecili incit sa accepte o sinucidere a identitatii nationale, in numele "diversitatii" culturale.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.204
    Putere Rep
    39

Implicit

tocmai citeam pe net,guvernul american l-a avertizat pe Putin...
    deci se stie cine este de vina,cateva sanctiuni si totul se reglementeaza de la sine..

Gigi,papa este dragalas in felul cum gandeste..Ai vazut cat spatiu are vaticanul si s-a oferit sa ofere refugiu la doua familii...? la sfarsitul asta de saptamina au trecut prin gara de la München 16000 de refugiati..cred ca 90% din politiceni nu sunt constienti de ce fac si care vor fi urmarile..
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 07.09.2015 la 01:42.

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    147
    Putere Rep
    13

Implicit

Budapesta septembrie 2015

Suntem în luna a noua a anului 2015 şi într-o intersecţie din Budapesta se întâlnesc două lumi. Lumea europenilor cu maşini scumpe şi semafoare inteligente se opreşte, consternată, în loc. Orientul, cu tălpi prăfuite şi trupuri arse de soare trece, triumfător, mai departe.

http://adevarul.ro/international/eur...326/index.html

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de noname Vezi post
    singura explicatie rationala care pot s-o gasesc este ca exista presiuni imense de la washinghton sa fie acceptati straini in europa
    Si de ce ar fi interesat Washingtonul in acceptarea strainilor in Europa, fara a se urma unele cai legale? De ce europenii trebuie sa-si bage posibili teroristi in tara pentru ca asa vrea Washingtonul? Ai ceva surse de pe care sa citezi? Ce plan are madam Merkel in legatura cu aceasta invazie necontrolata a tarii ei?

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.052
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    tocmai citeam pe net,guvernul american l-a avertizat pe Putin...
    deci se stie cine este de vina,cateva sanctiuni si totul se reglementeaza de la sine..

Gigi,papa este dragalas in felul cum gandeste..Ai vazut cat spatiu are vaticanul si s-a oferit sa ofere refugiu la doua familii...? la sfarsitul asta de saptamina au trecut prin gara de la München 16000 de refugiati..cred ca 90% din politiceni nu sunt constienti de ce fac si care vor fi urmarile..
    Cred ca te intrebi, ca si mine, cate crize si de cate feluri mai au astia de gand sa provoace? Si pana cand?
    Am citit ca Germania ia 31 de mii bucati refugiati. Franta a anuntat ca ia 24k. Surprinzator cica si SUA si Canada (impreuna) vor lua. Fiti atenti: 1,500!
    Deeezgustator. Tot ei creeaza deranjul si tot ei au nesimtirea sa spuna ca e problema Europei. Ramai perplex sa vezi ca mai exista oameni care inca ii divinizeaza.
    Cu economia ..UE cu piata lui Vladimir a rupt-o de dragul Americii. Acum nu mai are unde exporta decat in SUA. Acolo insa China, Japonia si Coreea de Sud a vandut cu 7.4% mai mult decat tot UE in prima jumatate a anului. Se vinde ce e ieftin acolo, daca nu ar fii nemtii cu masinile pt bogatasi si alti cativa cu haine si beutura, ar ajunge praful de pe toba in UE.
    In Asia nici-o sansa sa bati alea 3 tari mentionate mai sus la ele acasa, doar China ce mai cumpara haleala.
    Fraierii de europeni culeg ce au semanat.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.204
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Cred ca te intrebi, ca si mine, cate crize si de cate feluri mai au astia de gand sa provoace? Si pana cand?
    Am citit ca Germania ia 31 de mii bucati refugiati. Franta a anuntat ca ia 24k. Surprinzator cica si SUA si Canada (impreuna) vor lua. Fiti atenti: 1,500!
    Deeezgustator. Tot ei creeaza deranjul si tot ei au nesimtirea sa spuna ca e problema Europei. Ramai perplex sa vezi ca mai exista oameni care inca ii divinizeaza.
    Cu economia ..UE cu piata lui Vladimir a rupt-o de dragul Americii. Acum nu mai are unde exporta decat in SUA. Acolo insa China, Japonia si Coreea de Sud a vandut cu 7.4% mai mult decat tot UE in prima jumatate a anului. Se vinde ce e ieftin acolo, daca nu ar fii nemtii cu masinile pt bogatasi si alti cativa cu haine si beutura, ar ajunge praful de pe toba in UE.
    In Asia nici-o sansa sa bati alea 3 tari mentionate mai sus la ele acasa, doar China ce mai cumpara haleala.
    Fraierii de europeni culeg ce au semanat.
    Gigi,cred ca nu ai citit unde trebuie sau era despre altceva vorba..se preconizeaza anul asta ca Germania sa primeasca 700.000 de refugiati. chiar aseara spunea un parlamentar de la SPD ca suntem in masura sa primin pina la 500.000 de refugiati anual..in timp ce vorbea citeam stirile de ultima ora,erau insirate orasele in care pompierii erau in actiune la stins focul in caminele de azilanti..
    este adevarat ca Franta ia 24.000 de emigranti,la noi daca ar venii numai 24.000 nu si-ar face osteneala nici un ziar sa scrie ceva...
    in legatura cu economia ai dreptate,ne-am taiat singuri craca de sub picioare...dar a fost de prevazut ,la guvern este marea coalitie compusa din SPD,CSU,CDU. inseamna ca nu exista opozitie, mediile sunt pe mina partidelor la putere..problema nu se pune de cati mai vin... cu ce ii primim, cu flori cu o supa calda..?

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.052
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    Gigi,cred ca nu ai citit unde trebuie sau era despre altceva vorba..se preconizeaza anul asta ca Germania sa primeasca 700.000 de refugiati. .. cu ce ii primim, cu flori cu o supa calda..?
    Dupa googlire se pare ca era vorba de ce a "distribuit" Juncker pe hartie pt Germania - 31,500 si nu despre ce se intampla in realitate dar autorul articolului n-a mentionat.
    Pana la urma se vor imprastia prin toate colturile lumii, pana si in Uruguay dar la voi o sa fie grosul.*Pretul succesului Fidele, toata lumea vrea sa fie voi.
    Am auzit ca deja ai comandat niste paleti cu caramizi si te apuci sa mai construiesti o camera la casa ca sa primesti si tu o familie ..este adevarat?

Bill Watterson

Pagina 1 din 20 12311 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •