Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: British Columbia_emigrare

Data înscrierii
    04.09.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit British Columbia_emigrare

De 10 ani tot aplic la Loteria Vizelor USA,fara succes,si ma oftic ca nu ma calific pt Canada.Pe site-ul oficial,cand faci testul daca esti eligibil,intrebarile principale sunt : daca ai rude in Canada,daca ai studii acolo,si daca ai o oferta de munca.Daca pun nu la toate,raspunsul lor e NU.Chiar nu conteaza si altceva?
    Voi ,cei care ati ajus acolo,ati avut toti rude,studii si oferte de job din Canada?
    Bani am,am facultatea de administratie publica,lucrez in resurse umane de ani de zile,ma ocup de mai multe firme,am si alte calificari /diplome/ pe langa cea de Universitate.Cu engleza ma descurc mai mult decat bine.Astia chiar nu primesc pe nimeni fara legaturi stranse cu tara lor?
    Am tot intrebat si la diversi care se ocupa sa ti depuna ei dosarul pt Canada,dar ei zic ca te califici,sa-ti ia banii,normal...Uite ca pe site-ul oficial nu ma calific.Voi cum ati facut?Sa ma risc sa-mi fac dosarul,la cine sa ma duc sa-mi evalueze sansele reale?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Pe ce site ti-ai facut evaluarea? Forumista noastra Fifi e probabil cea mai in masura sa-ti dea un raspuns. In legatura cu SUA, ai studiat si posibilitatile unei vize H1B?

Data înscrierii
    04.09.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

SUA e visul meu,dar ramane un vis,loteria e loterie...Viza H1B nu m-a interesat pana acum dintr-un singur motiv.Cand se termina contractul cu angajatorul,pleci acasa.Nu-mi ofera green card.Am viza de turist pe 10 ani.Eu imi doresc rezidenta permanenta,sincer nu vreau sa fiu nevoita sa ma mai intorc in Rom.
    Pt Canada am intrat pe site-ul oficial. http://www.cic.gc.ca/ Acolo am facut si evaluarile.Nu am fost niciodata in Canada,nu am rude,nu am oferte de job,din cate am inteles nu recunosc decat diplomele lor sau anumite calificari de la noi.Human resource manager nu e un job oarecare,e bine vazut,cel putin la noi.
    Ultima modificare făcută de sorin; 04.09.2015 la 10:16. Motiv: corectat link

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de liv88 Vezi post
    Viza H1B nu m-a interesat pana acum dintr-un singur motiv.Cand se termina contractul cu angajatorul,pleci acasa.Nu-mi ofera green card.
    Motiv total gresit. Majoritatea celor cu H1B isi fac green card. In rest, poate intra Fifi si-ti da ceva sfaturi cu Canada.
    Bafta!
    Ultima modificare făcută de sorin; 04.09.2015 la 10:17.

Data înscrierii
    26.03.2015
    Locație
    NJ
    Posturi
    71
    Putere Rep
    5

Implicit

cel mai simplu este sa aplici pt Quebec, taxele de procesare mici, cerinte reduse fata de alte provincii, etc. NU te lua dupa evaluari online, aplica direct, daca ai familie, copii sansele cresc. Odata viza de emigrare pe pasaport, te opresti in orice provincie vrei, chiar daca initial ai vrut quebec.

Data înscrierii
    04.09.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Sorin multumesc de raspuns.Nu stiam de faza asta .O sa ma informez mai bine.

noname din nefericire "je ne parle pas francais" mai deloc,adica chiar nu stiu,nu ma pot baza pe un intreviu in franceza niciodata.Si nu ma apuc acum de invatat limba de la 0. Si din cate stiu, de anul acesta nu se mai poate face faza asta cu Quebec-ul.Asa am auzit de la cineva care e in plin proces.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •