Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 29

Subiect: Salut la toti floridienii

Data înscrierii
    18.08.2015
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit Salut la toti floridienii

Am vrut doar sa spun hi. Din nou. Am mai avut cont aici dar am uitat si parola si user name-ul asa ca m-am inregistrat din nou.
    Anyway, in Port Saint Lucie de vreo 5 ani. Destui prieteni americani dar numai unul singur roman.
    Daca stie cineva de vreo intalnire, vreun eveniment, daca se planuieste ceva, as aprecia un heads up. Orlando, Miami...nu conteaza, as veni.
    Multumesc, numai bine la toata lumea

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Eu sint in Melbourne, si trec din cind in cind pina la Miami.
    La ce te pricepi ? Table, sah, ping-pong, fotbal ?
    Este o brutarie in Hollywood care vinde rulou cu nuca bun, daca tu nu esti un bucatar fericit.

La Orlando cam trec o data pe luna.

Data înscrierii
    18.08.2015
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Esti cam la vreo 1 1/2h de mine.
    Ma pricep la toate cele mentionate chiar daca table nu am mai jucat de ani buni...
    Merci, cam stiu toate magazinele romanesti-rusesti din Hollywood. Nu des dar din cand in cand ajung pe acolo. Tocmai fiindca nu sunt deloc bucatar...nici fericit nici nefericit.
    Tinem legatura atunci si poate ne intalnim la vreo tabla...

Data înscrierii
    22.08.2015
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Smile va salut floridienilor

Am o rugaminte; poate imi puteti sugestiona si mie unde ar fi mai bine sa ma stabilesc in Florida cu un copil de scoala elementara. Sunt scolile publice ok la Hollywood? Ar fi de preferat alta locatie pe coasta de est sau vest a Floridei? Cunoasteti vreun real estate roman din Florida? De unde as putea lua mai multe informatii? Va multumesc.

Data înscrierii
    18.08.2015
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Din pacate, nu stiu nici un real state agent roman. Am insa cativa prieteni americani. Pot sa-i intreb, nu ar fii nici o problema. Banuiesc insa ca ei pot da informatii in principal despre area unde sunt, in speta St Lucie County.
    Despre Hollywood...poate altcineva care sta acolo o sa dea ceva in formatii?
    Oricum, informatii despre public school nu cred ca este foarte greu de aflat.

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Dan,
    Tu trebuie sa vi aici si sa inchiriezi pina cunosti locatiile.
    Totul depinde de citi bani ai, si ce fel de viata iti place.
    De la West Palm Beach pina la Miami este foarte scump si sint multi cubanezi, meicani, sud americani, rusi, si romani cu gura mare, si mai a dracului .
    Tampa e si ea putin mai ieftina decit Miami, dar e pe vest, unde mai bate vintul mai tare.
    Orlando e si mai ieftin, dar e mai cald si nu bate vintul racoros de pe ocean.
    Jacksonville e mai racoros.

Peste tot poti gasi scoli mai bune, depinde in cit de buna zona traiesti.
    Dar scolile aici sint mai slabe decit in romania, dar poti sa inveti de pe internet cit vrei mai mult.

Daca ai vointa, si ai creieri, poti sa faci ceva in viata aici.
    Daca esti prost nascut, si prost crescut, faci pe tine.

Donald Trump vrea sa-i dea pe ilegali afara, asa ca poate se mai inbunatateste putin pe aici curind.

Data înscrierii
    18.08.2015
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Romi, eu ai raspundeam lui Nick2015.
    Personal, de vreo 25 de ani tot vad cum este aici.
    Cum ramane cu tablele alea?

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de romi_in_florida Vezi post
    Dan,
    Dar scolile aici sint mai slabe decit in romania, dar poti sa inveti de pe internet cit vrei mai mult.
    Te referi la scolile actuale din RO sau compari cu cele de acum 30-40 ani?

Data înscrierii
    18.08.2015
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    Te referi la scolile actuale din RO sau compari cu cele de acum 30-40 ani?
    Cred ca la cele actuale se refera...my money insa ar fii pe cele de acum 30-40 de ani

Data înscrierii
    22.08.2015
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Va multumesc la toti pentru raspunsuri. Da, asa e, normal sa vin sa inchiriez ceva si pe urma sa ma orientez. In zonele unde stati voi cum este?
    Nu stiu de ce dar Jacksonville nu imi suride, prea la nord si multa amestecatura, Orlando cunosc si nu ma atrage, ma gindeam si la Venice, Gainsville, Sarasota...cum e la Melbourne? O zi buna la toti!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •