Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 29

Subiect: Salut la toti floridienii

Data înscrierii
    18.08.2015
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu pot sa-ti spun doar de Port Saint Lucie. Orasel micut, linistit, crime low, plaja pustie aproape, votat one of the best 5 places to retire so...kinda boring. Pentru family life nu e rau deloc sau sa raise a child. Depinde ce vrei...ce lucrezi, what kinda of life style. Cu munca...again, in functie de ce domeniu esti, putin mai greu de gasit comparativ cu oras mare. Ca un alt plus...casele mai ieftine decat in zone mai populate. Daca te intereseaza comunitate romaneasca...this is not the place. Sunt aici de 5 ani si, in afara de un prieten roman pe care il stiu din romania...absolut nici un alt roman nu am intalnit. Down south, in Hollywood, sunt 2 biserici romanesti so poti intalni la biserica.
    Cand ai sa vii, poate stai cateva zile la hotel prin oraselele care iti sunt in plan si iti faci cat de cat o idee.
    Let me know if i could be of any help.
    Zi buna

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.243
    Putere Rep
    33

Implicit

Vreti sa sugerati ca se facea scoala mai bine in Romania comunista comparativ cu America zilelor noastre? Nu pot sa cred una ca asta!
    Jacksonville e cam jale si plin de africani ca Fidel. Mult mai frumos Tampa.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Eu vorbeam de scoala unde in clasa 5 incepeai cu fizica, la anul 6 incepeai cu chimia, si la anul 9 incepeai cu chimia organica.
    Aici ajungi la anul 12 si abia faci algebra .

Melbourne e mai ieftina decit St Lucie, si e tot oras mai mic unde poti sa cresti o familie . Casa mai buna costa de la $250.000 si alea mai frumoase se dubleaza pretul. Plaja e folosita destul de bine, si avem doua riuri, care sint folosite de barci mai mici. Daca ai vapor de peste 50 de metri, trebuie sa mergi la West Palm Beach.

Avem vreo 10 familii romanesti, dar nu prea ne mai vedem, ca timpul e scump cind ajungi la pensie. Dar cel putin nu barfim ca la mahala.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de dan10is Vezi post
    Eu pot sa-ti spun doar de Port Saint Lucie. Orasel micut, linistit, crime low, plaja pustie aproape, votat one of the best 5 places to retire so...kinda boring. Pentru family life nu e rau deloc sau sa raise a child. Depinde ce vrei...ce lucrezi, what kinda of life style. Cu munca...again, in functie de ce domeniu esti, putin mai greu de gasit comparativ cu oras mare. Ca un alt plus...casele mai ieftine decat in zone mai populate. Daca te intereseaza comunitate romaneasca...this is not the place. Sunt aici de 5 ani si, in afara de un prieten roman pe care il stiu din romania...absolut nici un alt roman nu am intalnit. Down south, in Hollywood, sunt 2 biserici romanesti so poti intalni la biserica.
    Cand ai sa vii, poate stai cateva zile la hotel prin oraselele care iti sunt in plan si iti faci cat de cat o idee.
    Let me know if i could be of any help.
    Zi buna
    Aoleu, ce de rogleza. De curiozitate, cam de cati ani esti in America? Io-s de 19 si vorbesc destul de corect. Stiu si oameni care-s de 40 de ani aici si rar cand scapa cate un cuvant in engleza cand vorbesc romaneste.

Data înscrierii
    22.08.2015
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Multam domnilor. Am citit de st. Lucie si Melbourne. Tampa e frumoasa iar. E frumos si am sa ma mai documentez. Stau in UK acum si as venii in vacanta prima data sa vad cam cum si ce. Oricum dupa toate socotelile ar fi mai bine la caldura. Imi plac locurile aglomerate mai mult decit cele linistite dar scoala pt copil si activitatile sportive ar fi.decisive. Cum faceti voi cu medical insurance ca parca acum te obliga sa cumperi dupa planul Obama? As cam sarii calul cu asta; cam citeva sute/luna sa inteleg?

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de nick2015 Vezi post
    Multam domnilor. Am citit de st. Lucie si Melbourne. Tampa e frumoasa iar. E frumos si am sa ma mai documentez. Stau in UK acum si as venii in vacanta prima data sa vad cam cum si ce. Oricum dupa toate socotelile ar fi mai bine la caldura. Imi plac locurile aglomerate mai mult decit cele linistite dar scoala pt copil si activitatile sportive ar fi.decisive. Cum faceti voi cu medical insurance ca parca acum te obliga sa cumperi dupa planul Obama? As cam sarii calul cu asta; cam citeva sute/luna sa inteleg?
    pai legat de sanatate, daca nu lucrezi esti boier, nu platesti nimic, daca muncesti, platesti de nu te vezi...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    22.08.2015
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Am auzit ca daca ai income peste limita saraciei trebuie sa platesti asigurare si la 2 persoane sunt citeva sute/luna.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Am auzit ca ...
    ai auzit? domnu' nick, matale de unde te muți în Florida?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Cum faceti voi cu medical insurance ca parca acum te obliga sa cumperi dupa planul Obama? As cam sarii calul cu asta; cam citeva sute/luna sa inteleg?
    Majoritatea companiilor platesc mare parte din costul asigurarilor de sanatate ptr salariatii lor; insa chiar si asa partea salariatului se poate ridica la cateva $sute. De exemplu, eu si sotia platim $160/luna, compania plateste restul de aproximativ $900/luna.

Dupa Affordable Care Act (ACA) sau Obamacare, cei care lucreaza independent sau compania nu le asigura medical, teoretic ar trebuii ori sa-si cumpere asigurare, ori sa plateasca o amenda. In realitate, aproape nimeni nu plateste amenda (in jur de $300/an): http://www.forbes.com/sites/kellyphi...obamacare-tax/

Problema asigurarilor medicale este reala. Cu toate ca asistenta medicala de urgenta este garantata, costul medicamentelor si a serviciilor medicale se poate ridica la $$$$$$$$$ si poate produce multe complicatii ptr cei care nu-si platesc nota de plata la doctor sau spital.
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    22.08.2015
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Din UK aramis. Nu cred ca o sa am un job, mai ales in fl care sa plateasca insurence, deci va fi o problema. Acum sa vad cum o sa fie. Am o experienta cam din mileniul trecut, sa vad daca mai ma acomodez la umiditate. Inceputul e dificil mereu.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •