Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Facultate in SUA si cerintele ei

Data înscrierii
    08.08.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit Facultate in SUA si cerintele ei

Incep clasa a 11-a din septembrie la Stiinte Sociale si nu as dori sa am viitorul in creier intr-o ceață totală cum colegii mei il au. As vrea sa imi continui studiile dupa absolvirea liceului la o facultate in strainatate, faza nasoala este ca nu am acele informatii necesare care m-ar putea ajuta.
    Ce subiecte trebuie sa aleg la SAT I si SAT II pentru a intra intr-un colegiu bun, iar apoi dupa terminarea Undergraduate College sa intru in Law School?
    La engleza ma descurc foarte bine si vreau sa dau TOEFL in vara de dupa clasa a 11-a deoarece vreau sa fie valabil la terminarea liceului.
    Media la liceu e in crestere, intr-a 9 8.90, intr-a 10 9.13. Voluntariatul este 0, nu am facut pana acum pentru ca nu stiam si nici acum nu stiu daca am vreo sansa sa intru intr-o Universitate in SUA, dar daca sunt motivat as face.
    Ultima modificare făcută de Eusebiu; 08.08.2015 la 06:58.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

prima întrebare la care trebuie să (îți) răspunzi este: bani pentru facultate ai?
    nu-ți fă probleme cu voluntariatul, e frecție la picior de lemn.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    08.08.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    prima întrebare la care trebuie să (îți) răspunzi este: bani pentru facultate ai?
    nu-ți fă probleme cu voluntariatul, e frecție la picior de lemn.
    Da. Dar nu imi permit la colegii gen NY Univ. sau Columbia de la 10.000$. Cred ca as fi sustinut daca ar fi o suma maxima pe an de 4000$. Sincer nu caut doar in USA, ar fi ok si o facultate in UE.
    Acum am in vedere si academiile de politie / fortelor terestre din Romania, dar eu imi doresc sa nu raman inca 4 ani sau 3 ani in Romania. Vreau doar sa fii direct, nu voi fi dezamagit in niciun fel de raspuns, eu nu vreau sa am regrete cand imi voi incepe o cariera in Romania, macar pot gandi atunci ca nu a fost posibil (cred ca pot fi doar detaşat in strainatate, nu pot ramane acolo daca urmez academia de politie sau forte terestre).
    Ultima modificare făcută de Eusebiu; 09.08.2015 la 19:29.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

colegiu de $4,000? pe an? ca să faci după aia Law School? trebuie să fie o glumă...
    uite un mic calcul cât costă un Community College (unul din Illinois par example) de unde ieși cu un AAS în Law Enforcement:

- tuition - $382/credit-oră, 60 credite-oră. total tuition $22,920. termini colegiul când ai acumulat cele 60 de credite pe baza programei, poți face cam 12 credite per semestru toamnă/primăvară, plus vreo 3 în semestrele de iarnă/vară, una peste alta 30 de credite într-un an, termini colegiul (ăsta) în 2 ani. sau în 4. sau în 5. sau, minimum minimorum, într-un an jumate.
    - cărți și alte asemenea: $1,200 pe an.

la astea se mai adaugă costurile de

- cazare. în cel mai fericit caz împarți un apartament cu altcineva, asta face cel puțin $250 de căciulă pe lună. asta dacă ești învățat să dormi cu vecini de pat gen ruși și alte bidigănii (iar rușii de pe aici sunt nimic în comparație cu ăia din România)
    - mâncarea. te costă vreo $300 pe lună pe ușor (în condițiile în care o să mănânci doar semipreparate de alea înghețate pe care ”gătești” la microunde) și bei apă de la robinet (dacă te ține stomacul)
    - taxele de întreținere vreo alți $50 (cel puțin) pe lună
    - transport alți $100 pe lună (asta e chiar estimat, depinde cît de departe de școală vei locui)
    - internet minim $20 pe lună, că nu o să poți să umbli din Starbucks în Starbucks sau să stai doar prin square-urile unde mai prinzi un Wi-Fi moca
    - alte cheltuieli de vreo $50 (că trebuie să-ți speli și tu un chilot ori un ciorap, or să-ți cumperi TP...)

deci pe lângă școală îți mai trebuiesc cel puțin... ia să facem socoteala... așa... rotunjim nițeluș... plus minus... între $8,400 și $9,600 pe an.

acum alege tu în câți ani crezi că poți termina, împarte la asta cei $22,920 și pe urmă adună $10,000. alea or să fie cheltuielile tale anuale. pe urmă trebuie să te duci la un undergraduate college unde mai faci cel puțin un an-un an juma ca să iei o diplomă care să îți permită pe urmă să intri la un Law School. iar acolo costurile cu tuition sunt cam de 3 ori mai mari ca la Community College...

dacă mă uit la mine în județ, deja doar tuition costă vreo $15,000 (e adevărat, în banii ăștia poți să iei între 12 și 18 credite) pe semestru și trebuie să aduni 120 de credite-oră. adică la minim te costă $100,000 (asta dacă te ține capul să faci 18 credite-oră per semestru). plus alte alea (și pe asta o termini în minim 3,5 ani) ajungi undeva la $135,000. și pe urmă vine Law School. iar distracția de abia acum începe...

sper că nu te-am speriat! baftă la școală...
    plecat de-acasă.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •