Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Rezidență

Data nscrierii
    02.08.2015
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Rezidență

Buna ziua. As vrea sa stiu care sunt sansele de emigrare pentru mine ca si tanar de 21 de ani. As vrea sa aplic pentru rezidenta/ permis de lucru, ca mai apoi sa ma inscriu pentru un post de correctional officer. Mentionez ca am experienta in mediul penitenciar din romania de un an si o diploma in acest sens iar limba engleza o cunosc la nivel avansat.
    Exista sanse ?
    Va multumesc in avans.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Avnd n vedere că ai doar un an experienţă n cmpul muncii şansele sunt cam mici dar cum standardele au mai scazut şi nu mai sunt aşa de exigenţi ca n trecut se merită ncercat. Totuşi trebuie să te pun n temă că un post de correctional officer poţi obţine numai cetăţenii canadieni, deci n cazu tău la 3 ani după ce ai obţinut rezidenţa permanentă, iar diploma din Romnia nu este recunoscută, va trebui să faci cursul din nou.

Data nscrierii
    13.09.2015
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna
    Am si eu o nedumerire mare.
    am o oferta de munca limitata pe 1 an de zile in provincia Quebec.am citit pe forumuri ca daca ai un contract de munca poti sa aplici pentru viza de rezidenta.actele mele sunt procesate de un consultant in imigrare din canada iar raspunsul lui la intrebarea daca pot aplica la viza de rezidenta a fost negativ.
    Poate oare cineva sa ma lamureasca ce posibilitati sunt in obtinerea vizei de rezidenta?
    Sunt confuz si tind sa dau inapoi in privinta ofertei de munca daca nu pot aplica la rezidenta.oferta este pe post de sofer.

Multumesc anticipat.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Nu ştiu ce consulat de emigrare este acela dar sinceră să fiu este prima dată cnd aud aşa ceva şi nu cred că este adevărat! Poţi să aplici şi ai toate şansele să fii acceptat, n majoritatea cazurilor, contractele de muncă sunt prelungite şi permisul de muncă rennoit cu 4 luni nainte să expire, ct timp ai permis de muncă valid nu te dă nimeni afară din ţară. Eu ţi recomand să accepţi contractul şi odată ajuns aici dacă ţi-e teamă poţi apela la un avocat de emigrări.
    De curiozitate doar pentru ce fel de şofer este contractul şi cum ai reuşit să-l obţii?

Data nscrierii
    13.09.2015
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna,si multumesc pt. raspuns,Postul este de sofer camion,am aplicat in Romania pe www.t-jobs.ro unde cautau 10 soferi de camion pentru canada.Avand suficienta experienta in Europa,am aplicat si mi-au oferit un loc de munca in Quebec pentru curse Canada-U.S.A.
    Am ajuns cu actele la stadiul de trimitere prin posta pentru procesare CAQ (Quebec)si urmeaza sa platesc taxa de 191 cad pt. procesare iar raspunsul consultantului reglementat in imigrari m-a facut sa apelez la acest forum.
    Si daca tot esti asa draguta si promta in raspunsuri as mai avea cateva intrebari,ca de exemplu:
    plec initial singur si am de gand sa imi aduc sotia si bebe(de 4 ani) dupa vreo 6 luni de la data inceperii contractului cu viza de vizitator.INTREBARE:Sotia si bebe pot ramane langa mine si sa aplicam pentru rezidenta impreuna atata timp cat ele au viza de vizitator?
    Dupa cat timp de la intrare in Canada pot aplica pentru rezidenta?

Multumesc din suflet si sper ca intrebarile mele si raspunsurile tale sa ajute si pe altcineva in pasii spre o viata mai buna

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Da, soţia şi copilul pot veni şi sta cu tine, ba chiar soţia cu drept de lucru nu numai ca vizitator, vezi topicul acesta: http://forum.romanian-portal.com/thr...egal-in-Canada
    Despre ntrebare la ct timp poţi aplica pentru rezidenţă ştiam că pentru alte provincii poţi aplica imediat dar am văzut ca pentru Quebec se poate numai după 1 an. Oricum, ia-le pe rnd şi odată ajuns n Canada, ţi recomand să mergi la un avocat de emigrări, crede-mă pot face minuni. Nu trebuie neapărat să-l angajezi, plăteşte numai o şedinţă, i spui cazul tău şi vezi ce-ti spune, apoi poţi aplica singur, te pot ajuta şi eu, ţinem legătura.

Data nscrierii
    13.09.2015
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc pentru informatii si de ce nu,tinem legatura.daca mai am nelamuriri sper ca pot apela la dvs,iar in privinta dosarului meu voi scrie pe acest forum un update pentru informatii care vor folosi altor persoane in aceasta privinta(emigrare,contract de munca)
    O zi frumoasa.

Data nscrierii
    09.10.2015
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua
    Am o intrebare: cine ma poate informa anul trecut(2014) cand s-a deschis programul de inregistrare a dosarelor, privind emigrarea in regiunea Quebec? Eu sunt in proces de emigrare si firma Via Canada ma intermediaza. Sper sa fie bine. Am ceva nelamuriri cu privire la ei... si m-ar interesa exact intervalul de timp cand s-au primit dosarele pentru inregistrare. Multumesc frumos

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat n original de pollyanna Vezi post
    Buna ziua
    Am o intrebare: cine ma poate informa anul trecut(2014) cand s-a deschis programul de inregistrare a dosarelor, privind emigrarea in regiunea Quebec? Eu sunt in proces de emigrare si firma Via Canada ma intermediaza. Sper sa fie bine. Am ceva nelamuriri cu privire la ei... si m-ar interesa exact intervalul de timp cand s-au primit dosarele pentru inregistrare. Multumesc frumos
    Nu sunt sigură la ce program te referi dar dacă este vorba de "Express Entry" asta a nceput pe 1 Ianuarie, 2015. Sunt doi forumişti care voiau să aplice, vezi topicul ăsta: http://forum.romanian-portal.com/thr...ry-Canada-2015

Data nscrierii
    13.09.2015
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna,
    Am revenit cu un mic update despre dosarul meu. In 28 aug 2015 am trimis prin posta romana actele mele pentru obtinerea permisului de munca .Am primit e-mail in data de 16 sept.2015 ca actele mele au fost primite in data de 14 sept.2015 si ca vor reveni cu detalii.a trecut dupa cum se vede 1 luna si nu am mai primit nici un detaliu.in aceasta dimineata am trimis un e-mail la respectivul sa-mi dea niste detalii la dosarul meu.in rest ....asteptarea doare.
    O zi frumoasa tuturor.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •