Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 16 din 16

Subiect: Rezidență

Data nscrierii
    09.10.2015
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc de raspuns. Eu am aplicat pentru emigrare in Canada prin intermediul programului "muncitori calficati" in noiembrie 2013. Doream sa stiu data exacta cand s-au primit dosare privind emigrarea prin acest program. Ma intereseaza acesta data deoarece nu am increderee in firma de intermediere. Si oricum e prea tarziu sa dau inapoi. Multumesc

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat n original de cornel26ro Vezi post
    Buna,
    Am revenit cu un mic update despre dosarul meu. In 28 aug 2015 am trimis prin posta romana actele mele pentru obtinerea permisului de munca .Am primit e-mail in data de 16 sept.2015 ca actele mele au fost primite in data de 14 sept.2015 si ca vor reveni cu detalii.a trecut dupa cum se vede 1 luna si nu am mai primit nici un detaliu.in aceasta dimineata am trimis un e-mail la respectivul sa-mi dea niste detalii la dosarul meu.in rest ....asteptarea doare.
    O zi frumoasa tuturor.
    Multă baftă n continuare Cornele, nu dispera n legătură cu durata, ntr-adevăr se mişcă mai greu dar ct timp ai confirmarea că au primit dosarul e bine.

Citat Postat n original de pollyanna Vezi post
    Multumesc de raspuns. Eu am aplicat pentru emigrare in Canada prin intermediul programului "muncitori calficati" in noiembrie 2013. Doream sa stiu data exacta cand s-au primit dosare privind emigrarea prin acest program. Ma intereseaza acesta data deoarece nu am increderee in firma de intermediere. Si oricum e prea tarziu sa dau inapoi. Multumesc
    Pentru muncitori calificaţi nu există o anumită perioadă de depunere a dosarelor, se primesc oricnd.

Data nscrierii
    01.02.2016
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Mare atentie la agentia de emigrare VISACANADA - visacanada.ro . Intial cei de la firma (sediul la rond la Alba Iulia, Bucuresti) iti vor promite asistenta si consultanta la orice ora (fireste la ore de bun simt) ajutorul cu toate necesare, inclusiv un contract de munca, cursuri specializate pentru sustinerea examenului de engleza IELTS ,completarea cvului in asa fel incat acesa sa corespunda cerintelor canadienilor si orice alta poveste frumoasa pe care doresti sa o auzi,inclusiv faptul ca au contracte cu firmele de recrutare din Canada si cu un avocat canadian care se va ocupa cu precadere de orice problema pe care o vei intampina in procesul tau de emigrare. Suna perfect nu ? Mai ales cand nu ai idee exact cu ce se mananca toata treaba si ai nevoie de cineva priceput. Ei bine,2400 de euro mai tarziu, in schimbul carora am primit o factura facuta in word fara prea multe detalii am primit urmatoarele lucruri :
    1. mi s-a spus ca imi pot echivala diplomele la unul din siteurile de profil (sunt vreo 4)
    2. am completat impreuna un formular
    3. am mai completat un formular - pe care evident l am platit inca 400 de euro

Buna afacere,nu ?

Povestea continua, cu mai multe ocazii domnul Eric Ayalon mi-a inchis telefonul in nas,pe motiv ca il deranjez la o ora nepotriva (cum ar fi luni la ora 12 ) sau ca insist cu telefoanele,in ziua in care am facut imprudenta de a-l suna de 2 ori in aceiasi zi. Au urmat amenintarile in care mi sa zis ca mi se va retrage profilul de pe siteul canadian, daca mai deranjez. Negarea oricarei promisiune facuta la inceput, ca mai apoi sa ma asigure ca daca imi va gasi job,va percepe o taxa de 2000 de euro - ca doar ei nu lucreaza pe gratis.

Am reusit sa obtin rezidenta. Costul total ? 6000 de euro ,dintre care 2400 aruncati pe geam pe o inselatorie.
    De asemenea, daca ajungeti pe acolo, va va flutura vreo 2 contracte,unul de apicultor si unul de sofer de tir,ca dovada ca intr-adevar agentia trimite oameni in Canada. Daca il vedeti pe cel de apicultor,sa stiti ca are minim 2 ani.

Gasiti toate informatiile pe http://www.cic.gc.ca/english/‚ si pe forumuri.
    Succes !
    Ultima modificare făcută de sorin; 01.02.2016 la 07:50. Motiv: reparat link

Data nscrierii
    13.09.2015
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna dimineata.Imi pare rau ca nu am mai dat semne dar pe langa programul incarcat de la serviciu cel mai rau lucru care s-a intamplat a fost ca am pierdut parola de acces la forum.Am reusit de cateva zile sa reintru aici si acum,am cateva minute libere la serviciu sa mai scriu ce am promis ca voi scrie.
    De la ultima postare am aflat ca ,conform unor noi reguli trebuie sa demonstrezi cu acte ca cunosti o limba (engleza e MUST)asa ca m-am bagat la IELTS la sfarsitul lui ianuarie care l-am luat cu B2.Pana la IELTS am aplicat la cateva firme de emigrare pentru FREE EVALUATIONS FOR IMMIGRATION iar raspunsurile au fost cam sceptice.Acum tot ce pot face e sa astept contractul de munca (daca va mai veni).Din decembrie nu mai am nici o veste de la "consultant".Sper ca nu plictisesc pe cineva cu detalii.
    Tre' sa plec dar ramanem in legatura.Succes tuturor si O ZI MINUNATA.

Data nscrierii
    13.07.2016
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Se poate sustine interviul intr-o alta tara decat Romania?

Buna ziua,

As dori sa aflu niste pareri despre www.emigrarecanada.ro, din partea celor care au reusit sa plece prin aceasta agentie.

De asemenea, odata ce incep procesul pentru Express Entry, este posibil sa il continui in SUA? In Octombrie voi pleca pentru o perioada de 8 luni cu o viza H2B, si as dori sa stiu daca se poate sustine interviul acolo, daca demersurile le incep in Romania?

Va multumesc!

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat n original de sandraiube Vezi post
    ...De asemenea, odata ce incep procesul pentru Express Entry, este posibil sa il continui in SUA? In Octombrie voi pleca pentru o perioada de 8 luni cu o viza H2B, si as dori sa stiu daca se poate sustine interviul acolo, daca demersurile le incep in Romania?

Va multumesc!
    Nu sunt 100% sigură dar nu cred că se poate, procesul trebuie finalizat la oficiul la care a fost nceput. Pentru interviu te vor nştiinţa dinainte, cred că ai timp să zbori n Romnia.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •